Sida 1 av 1

Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 24 mars 2010, 13:01:45
av ElectronicDog
Tjena,

Jag håller på och självstuderar El/Elektronik, med hjälp av dessa underbara Eböcker: All About Circuits på engelska förvisso, men helt klart mycket bra. Är Elfa boken ett bra komplement till ovanstående böcker ?

Jag hade tänkt börja och experimentera lite med vad jag hitintills har lärt mig, och hade tänkt köpa en multimeter digital gärna auto range, max 500-600.Är denna något att ha ? Elfa nr: 76-044-40 [Edit satte in Elfa nr]
Kopplingsdäck eller lödstation + viktiga tillbehör,
vilket är att föredra ? Lödstation, eller kopplingsdäck ?
Aggregat, ev. kan jag ju alltid bygga en själv när jag har dom rätta kunskaperna.
något annat som kan vara bra och ha i en billigare labb hörna för själstudier ?

Och här kommer ett problem jag har just nu, ska man satsa på och köpa; antingen byggsatser, eller ev. utbildnings kitet 'Tronix' hos Electrokit eller ska man satsa vilt och bara köpa 'blandade komponenter' och löda vilt efter All about Circuits Ebok?

I framtiden kommer jag börja bygga robotar och annat skoj i min labb hörna!
Förresten kan någon rekommendera någon bra Hydraulik/Pneumatik bok för nybörjare, gärna Ebok?

Tack på förhand
/Magnus

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 24 mars 2010, 13:13:44
av grym
kolla dom tragiska individerna i denna tråden

http://elektronikforumet.com/forum/view ... ?f=9&t=393

:vissla:

elfa länkar du till med enbart artickelnr

personligen avskyr jag autorange, men det är en smaksak
börja med en enkel multimeter
har ett gäng 50 kr's från gekås, annvänder dom mera än min 6.5 siffriga svindyra hp

löda måste du kunna göra, och kopplingsdäck är bra till en del
så både och :wink:

min pesronliga favorit i labbhörna är en halvkubik elektronikskrot som jag plockar saker ifrån, en del avskyr den modellen, men jag gillar det

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 24 mars 2010, 13:16:23
av TomasL
Det är inte antingen eller när det gäller kopplingsdäck och lödstation, båda är lika nödvändiga.

Beträffande multimetern, så går det inte att länka på det sättet som du gjort, däremot räcker det att skriva in Elfas artikelnummer, så skapas en länk automatiskt.

En gång i tiden, när jag var liten, så började jag med spikplattor och sockerbitar (exprimentplattorna var inte uppfunna då).
Började med diverse vippor, enkla transistorförstärkare mm, först efter beskrivning/ritning, därefter egenberäknade, varvid jag övergick till vero-konstruktioner.
Vill minnas att min absolut första egna konstruktion var en digital tärning, byggd av en bunt 7474 (7473??? JK-Vippa), därefter ett rinnande ljus, har jag för mig (men det var tider det).

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 24 mars 2010, 19:26:15
av onilsson
Elfaboken tycker jag är ganska bra. Den är ju, som du säkert vet, ett utdrag av faktasidorna i elfakatalogen plus lite till. Dock är ju frågan om boken är värda sina pengar, runt 300kr har jag för mig, när katalogen är gratis..
Pluggar till civilingengör i elektroteknik i lund och ofta hänvisas det faktiskt till faktasidorna i elfakatalogen i utbildningen, vilket är ganska kul, men tyder väl också på att det inte är en helt dum informationskälla vid grundläggande förståelse om elektronik.
Har du inte elfakatalogen tycker jag du ska skicka efter den, finner du ingen nytta av faktasidorna funkar den iallafall bra att palla upp bilen med vid däckbyte eller liknande.

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 24 mars 2010, 20:41:57
av Mindmapper
Det dumma är att ELFa verkar ha tagit bort faktasidorna från både elfakatalogen och hemsidan. Likaså har Elfa tagit bort mycke data om halvledare mm. från katalogen så att det inte är en så bra informationskälla som det varit.

Försök få tag på en katalog före 2009, de är bättre. De nya prylarna får du kolla på hemsidan.

När det gäller multimetrar så skulle jag köpa en med TRMS. Den du länkar till är nästan lika dyr som en TRMS multimeter på något annat ställe. Sedan skulle jag köpa en till billig (typ 50kr på gekås) ofta har man nytta av 2st. Då har du en bra och en slit och släng. Labaggregat är också bra att ha.

Sök här på forumet det finns många trådar om dessa saker.

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 25 mars 2010, 01:36:03
av JimmyAndersson
Faktasidorna finns fortfarande på hemsidan. De har bara gömt dem. :)
Välj "Tjänster" högst upp och sedan "Faktasidor om elektronik" i menyn som dyker upp till vänster.

...eller klicka här. (2,8MB PDF)

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 25 mars 2010, 07:56:57
av Fagge
Är inte denna tråden helt felplacerad?.

Re: Hobby hörna för självstudier av El/Elektronik m.m.

Postat: 25 mars 2010, 10:29:23
av psynoise
Jag har en helt annan uppfattning av vad man borde köpa först på en begränsad budget.

Hoppa över lödstationen, köp en billig lödpenna under hundralappen istället. Jag gissar att du vill experimentera och inte tillverka elektronik.

Med multimetern kommer du säkert bara göra uppskattningar och då kan du lika gärna köpa en av dom billigare typerna, finns också under hundralappen. Ska man göra bra mätningar gäller det att vara påläst och då är det bättre att köpa en bok i mätteknik än en massa dyra prylar.

Det du ska lägga pengar på är ett oscilloskop, utan det känner jag mig blind, man kan kolla hur spänningar ser ut över tiden och det är nog viktigast när man sitter och experimenterar. Ett begagnat oscilloskop kan du hitta för 500 kr och uppåt.

Angående All About Circuits står det på hemsidan att materialet inte är komplett. Jag hade skaffat mig en riktig bok där man inte missar viktiga delar. Valet av litteratur hänger mest på hur mycket matematik du har läst, desto mer desto snabbare kan du ta till dig saker på ett ingenjörmässigt sätt.

ELFA-boken innehåller ett kapitel med lite kretsanalys som dom kallar för växelströmslära. En bok som behandlar kretsanalys mer grundligt hade definitivt skapat mer förståelse tror jag. På engelska finns det massor i ämnet, på svenska kan jag bara komma på Elkretsteori av Alfredsson och Rajput.