Sida 1 av 2

Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 21:53:18
av -=Fullmoon=-


Vad säger ni?

jag skulle säga fejk.
startmotorn hör inte att den går runt eller suckar och kopplas från. han startar med lyse vilket inte skulle gå då de 'har' kopplat ur batteriet och inte ge tillräkligt med kraft.

min bil kan vara tjurig med ett halvfräsht batteri försök dra runt en 740 startmotorn så tar de lite längre tid än 0.5sec.

vad är de för kraftig röd kabel som gömemr sig under jackan?
startkablarna hänger underbilen så kanske ett batteri gömt där under?

alla vi som startat en annan bil med hjälp av donatorbilens batteri + halvdött batteri vet att det ens kan vara jäkligt att få igång den då. lyser o annan elektronik tar mycket kraft så att den startar så fint förbryllar mig. skulle hosta o stonka en hel del enligt mig.

Skicka ett sånt nätagg till mig så ska jag testa med bilarna här hemma om det ens går att dra runt startmotorn men den jävlen :P

tar väl runt en 300A för normalbil för att ens orka starta i ögonblicket.

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 22:07:42
av bearing
Här är en annan sån video från coolermaster:


29A krävdes, skriver dom. Låter lite.

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 22:13:15
av Electricguy
hahaha, varför ens fundera? klart att det är fake! :P tänk vilken hög startström startmotorn har innan allt kommer igång och börjar snurra! datornätagg stänger ju av sej själva vid överbelastning. och om dom nu inte gör det så skulle inte jag vilja använda dom :P

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 22:24:20
av bearing
Om motorn är varmkörd och startar lätt är det inte omöjligt, tror jag. Man kunde ju veva igång bilar förr. Nätagget kan nog ge högre ström en stund, innan strömbegränsningen aktiveras.

Jag undrar vad som händer efter att bilen gått igång. Batteriet ser ju normalt till att spänningen begränsas. Finns risk att spänningen blir för hög.

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 22:27:51
av AndLi
Fullmoon: men när man försöker kabla igång en bil beror det oftast på att den mår mindre bra, säkert har man försökt starta den otaliga gånger och dragit ut batteriet.
Du kopplar inte heller bort det tomma batteriet så att starthjälpsbilen behöver både ladda det helt utdragna batterier (suger lätt i sig 30-40A) och dra runt startmotorn.

Tar du en lättstartad bil behöver du sällan mer än dutta på startmotorn så är den igång, självklart väljer man en sånn och inte en Frontera som behöver ett halvt barsebäck för att starta.

Tyvärr har jag ingen bortkopplad startmotor att testa min starthjälp mot, men solenoidströmmen upplever inte jag som hög...

Sen kanske ett 750W aggregat är lite klent, men har dragit igång en stor FL6a med ytterst dåliga batteri med min 60A starthjälp, iof gick säkringen (för vägguttaget) första gången, då gick även förvärmaren...

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 22:39:12
av säter
"solenoidströmmen upplever inte jag som hög..."
30A mätte jag till, så nog är det en del.
http://elektronikforumet.com/forum/view ... 40#p477740

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 25 januari 2010, 23:32:14
av danielr112
en startmotor drar ett par hundra A.

så om de klarar sig på 30 A tvivlar jag starkt på!!

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 00:49:17
av netrunner
När ett 60Ah blybatteri får slita för att göra jobbet så ...

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 07:37:21
av AndLi
Det beror väll på vilken motor man väljer att starta och hur den mår.
Och 60Ah är ju ett ganska stort batteri, det finns ju bilar med batteri enda ner till 44Ah
(Vilket iof säger ganska lite om deras startströms kapacitet)

Personligen har jag dragit igång en 4.2l 6Cyl toyota bensinare(typ -73a ) på ett ett 30-40Ah batteri, som satt i bilen för att egentligen driva kylen.. (Så sannolikt var det inte bara litet, det var också ett fritidsbatteri)

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 09:54:32
av danielr112
Du kan starta en bil på ett 10-20Ah batteri. Så länge startströmmen räcker till ;)

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 10:15:47
av Niklas-k
Jag undrar vad som händer efter att bilen gått igång. Batteriet ser ju normalt till att spänningen begränsas. Finns risk att spänningen blir för hög.
undrar jag också. Klart det satt ett batteri redan i bilen!

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 11:21:40
av JimmyAndersson
Fullmoon:
"startmotorn hör inte att den går runt"

Startmotorn kanske inte hör det, men jag hör det klart och tydligt. Lyssna vid 2:14 -2:15.


"han startar med lyse"

Titta på bilens lack. Kraftiga vita partier = det är väldigt ljust ute.
Hur många gånger har man inte sett en bil på parkeringen och trott att den hade lyset på, när det bara var solen.. :)


"vad är de för kraftig röd kabel som gömemr sig under jackan?"

Det är ingen jacka (var ser du ärmarna?), det är deras logga på ett stort tygstycke. Reklam, du vet. :)
Den kablen kan vara samma som kabeln med ringkabelskon han kopplar röda klämman till.


Jag påstår inte att det är äkta eller fejk. Jag väntar tills jag ser en bild av deras motorrum.
Om nätaggets alla 750W går till 12V-sladdarna så är det faktiskt inte helt omöjligt att det skulle gå med rätt förutsättningar under huven.

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 14:03:37
av wombat
Först är det väl så att AH inte har så mycket att göra med A?
Det handlar ju bara om hur många ampere strömkällan kan leverera.
Och som sagts med varm lättstartad motor och alla övriga förbrukare
som AC etc bortkopplade bör den inte behöva kunna leverera dessa A
under mer är ett par sekunder.

Så om startströmmen är 100A under 2 sekunder räcker det med ett batteri
på 0,03AH, förutsatt att det kan ladda ur med 3333C. :roll:
Eller liite mer realistiskt 3,64AH med 40C/140A.
Den här lilla klumpen på 3 hekto till exempel:
Bild

Sedan kan man ju även kanske skruva ur ett par tändstift för att minska motståndet.

/Wombat

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 14:37:48
av speakman
Om någon ändå hade skrivit att det var en M3 E46 dom startade i första inlägget. Vi pratar om en extremt högpresterande sugmotor, rak sexa på 3,2liter och 343hk. Eftersom det inte rör sig om någon överladdning är kompressionen i cylindrarna så hög som möjligt, vilket naturligtvis ökar belastningen för startmotorn rätt rejält.

Så.... njae...

Re: Starta bil med nätagg Fejk?

Postat: 26 januari 2010, 14:52:28
av FormerMazda
Om det så hade varit en glapp otät gammal B18 så hade jag inte trott på det. :wink:
I=P/U väl? 62,5=750/12. Och några 62,5A räcker knappast till att starta en bil med, dessutom ska ju nätagget helst bryta vid högre last.
Så på sätt och vis var det ju en dålig reklam då. :D