Sida 1 av 1
Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 09:46:23
av Loner
Hej!
År och dag sedan jag satt o lödde, men nu har jag eventeullt ett projekt jag skall ge mig på, men jag gjorde mig av med alla mina komponenter för många år sedan,
så nu behöver jag köpa in lite optokopplare, motstånd, spänningsstabbar, kondingar osv..
vart handlar jag det billigast/bäst?`
/L
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 09:56:08
av Purre
http://www.swechtrading.se
http://www.electrokit.se/
Känns som om dom har lite vettigare priser än elfa iaf för oss privatpersoner.
conrad finns också men vet inte hur mycket dom har kvar. Kjell & Company också men dom har inte så mycket att tillgå iaf.
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 10:00:02
av Tripp
http://www.xtune.se har en del saker till bra priser.
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 10:40:24
av HUGGBÄVERN
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 12:38:18
av jojje
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 28 december 2009, 12:43:41
av Loner
Tack för svaren!
/U
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 2 januari 2010, 13:00:37
av psynoise
Gillar själv inte dessa mindre komponentbutiker, de har verken datablad eller någon vidare specifikation på sina komponenter. De tre som jag har handlat mest av genom åren:
https://www.elfa.se
http://www.bejoken.se/ Bra priser!
http://se.farnell.com/ Den ända som kan mäta sig med dom stora distributörerna.
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 2 januari 2010, 13:08:54
av Glenn
Fast som privatperson får man ju inte handla från farnell, och inte heller bejoken tror jag ? ..då är det elfa kvar, och dom håller väldigt höga priser, om än sortimentet är bra.
Jag handlar från tre källor, electrokit, elfa och ebay

..Vissa saker kan vara ruskigt billigt på ebay, fick åtta stycken kretsar jag behövde, inkl frakt, för lägre pris än vad bara en hade kostat utan fråkt från elfa..
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 2 januari 2010, 13:23:15
av psynoise
Bejoken har jag handlat många gånger från som privatperson, där man fyller i företag har jag skrivit "inget" eller bara skickat in ordern via e-post, dock har dom skickat mot postförskott.
Var ju någon som tipsade här på EF för ett tag sedan om ett mindre företag som man kan beställa genom för att komma åt Farnells sortiment.
Re: Köpa komponenter, vart?
Postat: 2 januari 2010, 13:27:22
av psynoise