Sida 1 av 3
Danfoss VLT 6011, Nu med nytt problem!
Postat: 21 december 2009, 23:29:55
av frallzor
Köpte nyligen en Danfoss VLT 6011 VFD av en trevlig prick ifrån forumet.
Fick idag trefas inkopplat till denna lite tillfälligt och kopplade allt fint, kontrollmätte allt
för att vara på säkra sidan. Men när man kopplar in apparaten så triggar jordfelsbrytaren (denna är på 30mA)
Den ska bevisligen fungera på jordfelsbrytare på 30mA då säljaren körde på samma.
Har lite olika saker som kan vara fel, men om fler stjälar kommer med förslag så skadar inte detta.
Jordfelsbrytaren är en möjlig kandidat om nuvarande läckströmmar är tillräckligt höga för att det ska rinna över tack vare vfdn (+3,5mA).
Felkopplat är uteslutet då jag kontrollat både visuellt och mätt med multimeter.
Det är kopplat så här: faser nolla och jord är kopplade till uttaget, mellan uttag och vfd går enbart faser och skyddsjord vilka är kopplade
dit de hör hemma. Ingen motor inkopplad.
Gissa på gott folk

eller snarare ge mig lösningen i handen. Ska testa VFDn imorgon på annan plats för att se om den spinner igång överhuvudtaget igen dock.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:31:40
av TomasL
Fullständigt normalt, det går inte ha jordfelsbrytare till en frekvensomformare.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:33:28
av frallzor
Meeeen, varför fungerade för säljaren då? När han har samma saker i princip. Även om
vi misstänkt att det inte fungerar med JFB.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:42:12
av TomasL
Misstänker och misstänker, såsom en frekvensomformare fungerar omöjliggör den bruket av en jordfelsbrytare (möjligtvis med undantag av SINUS omformarna), att JFBn löser ut visar att avstörningsfiltren fungerar som dem skall.
Varför den inte löste ut hos säljaren, kan jag inte svara på, men i princip är det så att JFB SKALL lösa ut, gör den inte det så är det fel nånstans.
I vissa av D-Foss VLTer finns det en strömbrytare/bygel för att koppla bort filtren, det är dock inget att rekommendera, då VLTen tenderar att bli en mycket bra radiosändare i det läget, vilket kan orsaka allehanda lustigheter i annan utrustning.
Skall du använda den, lägg den då utanför JFBn, alternativt skaffa en JFB som bryter vid nån Ampere jordfelström, vilket ändå gör den meningslös.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:44:52
av frallzor
Ahaaaa det var faktiskt bygglat/kopplat med sladd, i den men hittade inget i manualen som sa vad detta gjorde, så jag plockade detta.
Och det är enda förändringen av det hela
Så misstänker att du har helt rätt då eftersom den fungerade fint INNAN den bygeln försvann.
Har du tips på hur man skulle göra den lite mer säker då om man ändå får koppla bort den från nuvarande jfb?
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:51:11
av TomasL
Öh, tas bygeln bort, kopplas filtren ur, vilket gör att JFB'n inte löser, men den blir en radiosändare.
Med bygeln på plats är filtren inkopplade, den stör inte längre, MEN JFBn löser ut, vilket är normalt.
Orsaken är helt enkelt att all HF filtreras mot jord, eftersom det är rätt mycket HF blir det rätt stora jordströmmar, därav problem med JFB.
Låt filtrena vara inkopplade, koppla ur JFBn så får du minst problem med drift.
Tror dessutom, om jag inte minns helt fel att köra utan filter skapar stora problem i lasten (lagerskador mm i motorer, redan efter mycket kort tid (timmar)) samt förmodligen inte helt ok för omriktaren heller.
EDit: De är rätt säkra, riktig installation, med rätt ledararea, rätt avsäkring och skärmad kabel med riktiga tätningar räcker.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:55:04
av frallzor
Fast det jag kopplade bort var en liten sladdstump mellan 2 plintar, så om det var det du talar om så skulle det egenligen fungera, vilket det inte gör.
Så det kanske är orelaterat då.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 21 december 2009, 23:58:38
av TomasL
Troligen, du får titta i bruksanvisningen till den.
Saknar du denna finns den att hämta hos danfoss.se
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:03:15
av frallzor
Har all dokumentation därifrån, men hittar inget som säger att plint 27 och 13 som var kopplade, har något med det att göra nu.
Tydligen bara relaterat till snabbstopp av spindel.
Så det är nog inte det som du talar om då med filter.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:06:00
av TomasL
Nej det är det inte.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:09:19
av frallzor
Men du säger i alla fall att den ska fungera eller snarare "inte fungera" som den gör nu, så gäller att hitta uttag att testa med där det inte finns jfb

Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:12:07
av TomasL
Jupp, jordströmmar på några hundra mA är inget ovanligt med denna typen av utrustning, så JFB rekommenderas inte.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:17:12
av TomasL
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 00:43:26
av frallzor
Ah så det är det den röda flärpen är till. Ska testa en snabbis imorgon med filter av. Fungerar allt då så är felet givet.
Re: Danfoss VLT 6011 triggar jordfelsbrytare
Postat: 22 december 2009, 01:28:06
av TomasL
Dock inte garanterat att JFBn funkar oavsett.