Sida 1 av 1
PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 14:30:34
av Rossen
Men det jag försöker ta reda på är hur man kan få fram data på vilken spänning/ström en vanlig liten PMDC motor från en RC-bil kan ge om man driver den med samma varvtal som den själv ger vid sitt maxvarvtal obelastat.
För sakens skull säger vi att motorn normalt drivs från 4st nimh celler. Varvtal kanske jag kan få fram något och ström lika så men om det inte behövs för att förklara hur man räknar / gör antaganden så skiter jag i att forska
Vad jag ska ha det till vill jag inte berätta för då kommer ni bara idotförklara mig!

Re: PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 14:35:35
av Calle
skaffa 2 identiska motorer å koppla i hop dem å tuta å kör så har du nog ditt svar

Re: PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 15:35:58
av Rossen
oj, tänkte inte på det....

Re: PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 18:23:42
av mrMagoo
Lite Peter Dalle över det
Re: PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 18:40:46
av LHelge
Lite förenklat (bortsett från förluster) kan man använda två ekvationer för att förstå en DC-motor:
U = k*w
och
T = I/k
U = motorns EMF [volt]
w = (lilla omega) varvtalet [radianer/sekund]
T = Vridmimentet [Newtonmeter]
I = Strömmen genom motorn [Ampere]
k = motorkonstant, beror på motorns konstruktion.
Dessa ekvationer gäller såväl vid motor som generatordrift, men de kommer att byta tecken. Vill du veta "på en höft" villken spänning du vill få ut kan du använda dessa rakt av. Vill du vara lite mer noggrann kan du räkna med även spänningsfallet beroende på motorns inre resistans.
Då k alltid är positiv så kommer spänningen över motorn öka desto snabbare den snurrar (både som motor och som generator). När den snurrar obelastat (friktionsfritt) så fort att U = matningsspänningen kommer strömmen genom motorn att bli noll vilket enligt ekvation nummer 2 leder till att vridmomentet blir noll och motorn slutar accelerera. Vet du det obelastade varvtalet kan du således göra en grov uppskattning av konstanten k och hur många volt du kommer ha ur din generator vid olika varvtal. Du kan även räkna ut vilket moment du behöver driva den med för att få ut önskat antal ampere ur generatorn. Desto högre ström du vill få ut ur generatorn desto viktigare är det att du även tar med den inre resistansen i så fall blir ekvation ett:
U = R*I+k*w
där R är motorns resistans.
Re: PMDC motor som generator, frågor.
Postat: 7 december 2009, 21:16:04
av Rossen

Vilket svar! Exakt vad jag ville veta.