Sida 1 av 1
Probs med gammal bandare
Postat: 17 oktober 2009, 23:01:31
av titex
Fick tag i en bandare som jag upptäckt inte fungerar så väldigt tillfredställande. Vad jag förstår så händer det som så att den går in i ett läge mellan vanligt rullande och snabbspolning när jag trycker på play, det är ingen vidare. Det är en gammal Yamaha K-520, någon som har någon ide?
Re: Probs med gammal bandare
Postat: 17 oktober 2009, 23:23:14
av xxargs
Kolla gummirullen som trycker mot kapstanaxeln, dom delarna av rullen som inte har bandet mellan rullen och axeln blir med tiden allt mer slitet och till slut har kapstanaxeln ingen grepp på dess kanter utanför bandet på rullen utan allt beror på friktionen på själva bandet om det går bra eller inte.
bästa är om du kan få tag på ny rulle...
Re: Probs med gammal bandare
Postat: 18 oktober 2009, 09:34:58
av Andy
Om kapstanrullen har blivit blank och hård i ytan så kan det ibland hjälpa med en rengörning/ruggning. (T-röd + fin smärgelduk) Kolla också att fjädern som trycker rullen mot axeln inte blivit slapp.
Re: Probs med gammal bandare
Postat: 18 oktober 2009, 11:44:05
av prototypen
Eller så ligger paus intryckt och frikopplingen av höger tallrik funkar inte.
Protte
Re: Probs med gammal bandare
Postat: 30 oktober 2009, 05:32:11
av Ostboll
"knäpper" bandaren när du trycker på play? (sen är en bra ide att använda glycerol på drivremmar å annat Alkohol torkar ut dom)