Sida 1 av 1

Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 14:39:09
av luffare
Håller på att bygga ett bil larm.
Larmet kommer ha en Pic, gsm , gps och lite sensorer.
Larmet ska ha ett eget batteri som driver kretsen medan tändningen är av, när den slås på igen så ska batteriet laddas men larmet ska fortfarande fungera.
Beställde några Li Ion batterier med laddare. Har läst lite efteråt och det visar sej vara ganska farligt om man gör fel, så jag tänkte använda mej av en färdig krets som sköter laddningen, det sista som får hända är att bilen brinner upp :?
Har kollat in Texas Instruments och dom har kretsar som sköter laddning och några som heter "Battery fuel gauge" antar att man måste kombinera dom båda för att inte ladda ur batteriet helt.

Tänkte först ha nån transistor\relä + kondensator som ser till att kretsen alltid får ström, från batteri eller bilen. Men då kan man ju få problem med att laddardelen glömmer bort hur länge den laddade sist och hur och hur länge det gått mellan laddningarna (tänker på om den laddat i 2,45h sen stannar man och t.ex tankar och kör vidare igen).

Hur har ni gjort och vad heter det jag vill bygga på engelska?

Re: Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 14:55:29
av Glenn
det känns onödigt krångligt att använda LiIon till det där, du klarar dej nog precis lika bra, och förenklar konstruktionen avsevärt om du kör NiMh eller bly.

..Fast bygger du för problemlösandets skull så.. kör på :)

Re: Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 15:17:33
av limpan4all
Bygg du din egen laddare det är inget avancerat egentligen.
Li jon batterier laddas med CI/CV dvs konstant ström - sen konstant spänning eller en "stömbegränsad konstantspäningskrets".
Om du nöjer med att ladda till 4V/cell så når du 80% kapacitet ungefär men får två till tre ggr så lång livslängd på cellerna.
Sedan efter laddning så strunta i att ladda tills cellspänningen sjunkit till 3,7V och ladda då upp till 4V igen.
En enkel algoritm att implementera i mjukvara och kommer att ge dig en kapacitet på 50-80% av maximalt tillgängligt men med maximal livslängd på cellerna.
Om maximal kapacitet är att föredraga, så gå på färdiga kretslösningar.
Bly celler ger den absolut enklaste lösningen, bara konstant spänning 2,3V/cell möjligen kompiterat med någon form av strömbegränsning. Sen så matar du din utrustning dels från bilen via schottydiod och från batteriet via schottydiod då går ingen ström fel väg och du har minimalt med förluster i dioden, en vackrare lösning är via styrda MOSfetar men betydligt jobbigare...

Re: Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 15:23:46
av Nerre
För ett larm så är väl batteriet mest tänkt att vara "backup", det lär ju inte laddas ur särskilt ofta mellan laddningstillfällena så det är nog som sagt var bättre att använda nån annan batterityp.

Re: Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 15:47:03
av bearing
Det är främst litiumbatterier där ena elektroden är innehåller kobolt eller mangan som riskerar att brinna upp. Det beror på att kemin kan hamna i en exoterm reaktion som för temperaturen så högt att litiumet antänds. Jag har läst att det främst är två saker som är farliga: ladda till >= 4.3V samt uppladdningen efter överurladdning. För att förhindra detta får cellen absolut inte laddas över 4.25V och absolut inte urladdas under 2.7V. För att vara extra säker bör gränserna sättas lägre/högre, t.ex. 4.1V och 3.1V. Detta ger något lägre kapacitet, men ökar livslängden betydligt.

LiFePO4 är en säkrare kemi som inte kan hamna i en exoterm reaktion trots överladdning och upphettningen till flera hundra grader. Nominella spänningen för LiFePO4 är 3.2-3.3V jämfört med 3.6-3.8V för de andra typerna. Ska dock finnas några modernare manganbaserade celler som ska vara nästa lika säkra som LiFePO4.

Re: Underhållsladda liIon

Postat: 10 juni 2009, 16:00:40
av luffare
Anledningen till att jag valt liion är att det står i databladet till gsm modemet att det krävs och att det har 2A peaks i bland. Sen är det bra och lära sej oxå :)
Men det beror på säkerheten förstås vill inte ha nån brand.
Den enda gången som det går åt större mängder ström är nog om någon snor bilen och man vill spåra den, annars har man det mesta i viloläge och "underhållsladdning".