Sida 1 av 1

Väckarklocka, PLC

Postat: 16 maj 2009, 23:17:55
av patrik_e90
Hej
Medans jag renoverar mitt rum tänkte jag även styra belysningen med en plc, den ligger bara här hemma och skräpar. Men jag tänkte att de måste ju finnas en väckarklocka med typ ett relä eller liknande. Då ja skulle kunna koppla väckarklockan till plc:n så när klockan ringer ska t.ex. lamporna tändas i taket eller liknade. Någon som vet om det finns en sådan typ av klocka eller om någon är bra på att bygga kretskort. behöver ju bara vara en simpel tidinställnings funktion. Som en wakeuplight.

eller har någon en annan lösning på detta?

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 17 maj 2009, 02:13:48
av v-g
Billigast är ju typ en timer man sätter i vägguttaget där inutti har du ett växlande relä. Pris från 50 kr ofta med veckodagsfunktion och många olika tidpunker. Egentligen är PLCn helt onödig :humm:

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 17 maj 2009, 08:48:37
av mrfrenzy
Använd realtidsklockan i plc'n istället. Koppla in en ringklocka på en utgång så den tänder lamporna och om du inte stigit upp efter fem minuter börjar den plinga...

Vad är det för modell? Gäller ju att hitta ett smidigt interface för att ställa in tiden med. Iofs kan du lägga in komplett veckoprogram ifrån datorn.

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 22 maj 2009, 21:52:49
av Electricguy
En mac 10 för att ställa tiden kanske? men dom är nog ganska dyra.

http://www.scantime.co.uk/_docs/062304.pdf

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 22 maj 2009, 22:05:25
av patrik_e90
Hej
tackar för förslagen men det får bli ett kopplingsur som jag fäller in i väggen. http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... 436;251153
och sedan mitt program i PLC:n...med olika knappar och så. Det blir nog ganska bra...lägger kanske upp lite bilder när det är klart.

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 2 juni 2009, 22:58:28
av McCandless
Jag hade nog kört på den från clas ohlsons faktiskt. Jag brukar köpa annars köpa väggtimer till fönsterlamporna.

Om du vill vakna till ljus finns ju också ljusveckaklockan:

http://www.consumer.philips.com/consume ... ght+HF3451

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 5 juni 2009, 04:08:08
av E85
Jag har just börjat med ett väckarklockeprojekt med dessa specs:
inom () = om jag orkar

* AVR Atmega168 @ 3.3V
* "riktig" USB med V-USB
* RF-modul 433.92mhz för att kunna styra NEXA och Sartano fjärr-strömbrytare från t.ex Rusta.
* DS1337 real-time clock med alarmfunktion
* (Display för att ställa in alarmen och visa tid)
* (IR-diod för att starta stereo och sätta igång radio)
* (Polar Heartrate module)
* (2GB microSD-kort)

Har än så länge bara hunnit skriva koden för att skicka signaler till rf-mottagarna och det fungerar
till båda protokollen. :tumupp: Väntar på DS1337 från elfa för tillfället...

Pulsgivarmodulen är trådlös och till den köper man ett givarbälte som sätts runt bröstkorgen.
Om det inte är alltför oskönt vore det intressant att prova sova med ett sånt och se hur pulsen
ser ut under natten. Kanske går det att väcka på en tidpunkt kring alarmtiden då pulsen indikerar
att sömnen inte är så djup. Om nu pulsen har nåt med sömndjup att göra det har jag ingen aning om.

Om jag gör klockan liten och med löstagbar eller utan display skulle jag kunna driva den på batteri
och använda som logger för puls och tid vid konditionsträning.

Edit: Kan posta koden här om det finns intresse...

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 5 juni 2009, 13:14:00
av v-g
E85:Klart intressant, smart med inbyggd RF sändare så man inte kan dra sig.

Såklart kopplas det hela väl till en 500w halogen riktad mot sängen :mrgreen:

Förstår dock inte vad minneskortet ska vara till :?:

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 5 juni 2009, 13:37:11
av wolfheat
Du kanske kan koppla in en motor till täcket också, så den lindar upp det på en axel och som sen piskar dina fötter (läs kalle anka i husvagn).

Re: Väckarklocka, PLC

Postat: 5 juni 2009, 14:48:02
av E85
v-g: minneskortet är isåfall för att logga pulsen eller kanske spara nån väckningsmelodi som jag kan spela upp med PWM.. finns mycket man kan göra med minneskort och det kostar bara 90kr eller nåt sånt. Det sitter redan inkopplat till AVR:en på breadboardet så.. :)