Sida 1 av 2

prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 7 februari 2009, 01:44:40
av luffare
Försöker hitta nåt som motsvarar max323 fast jag vill inte invertera singalerna och den ska
konvertera mellan 5v o 3.3v. Behöver göra om ca 2-10signaler.
Vad kallas det jag letar efter och vart hittar man en sån?

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 7 februari 2009, 01:57:37
av JimmyAndersson
Transistor? :)


Är det såhär du menar:

5V ---[Nånting]--- 3,3V

3,3V ---[Nånting]--- 5V


Dvs två separata ledningar?

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 7 februari 2009, 03:31:33
av Andax
Titta på 74LVT245. Är det TTL-signaler du har så gör den jobbet åt dig...

Man kan också göra en fuling... Många kretsar har en intern skyddsdiod på ingångarna som går mot matningsanslutning. Den tål en viss maxström. Genom att lägga ett strömbegränsningsmotstånd mellan en 5V utgång och en 3.3V ingång som begränsar strömmen så funkar det rakt av.

Att köra en 3.3V mot 5V är inga problem så länge en hög signal är tillräckligt hög för att tolkas som hög på mottagarsidan. Dock är LVTTL (3.3V) direkt kompatibil med vanlig TTL (5V). Mixar man olika logikfamiljer bör man checka respektives VIL/VIH och VOL/VOH...

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 7 februari 2009, 08:57:07
av Nerre
Den simplaste lösningen är väl att invertera signalerna och sätta en transistor på varje sida.

Då har ingångarna en pullup till sin "egen" matningsspänning, och utgångarna driver en transistor som sänker till den gemensamma jorden.

Och det borde ju innebära att en open collector inverterare kan ersätta transistorn? Det finns väl open collector LED-drivers t.ex.?

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 7 februari 2009, 09:27:15
av cyr
Finns en drös "logic level translators" också speciellt för ändamålet.

T.ex. här hos Maxim:
http://para.maxim-ic.com/en/search.mvp? ... ators&hs=1

Och hos Texas:
http://focus.ti.com/paramsearch/docs/pa ... STRY_PGE_T

De är förmodligen overkill för din applikation, om det 5 <-> 3V3 och mellan specifika kretsar så fungerar det förmodligen med någon ovan presenterad "fuling", bara att kolla in/ut nivåer i databladen för att vara säker.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 09:50:41
av luffare
hittar ingen av dessa på elfa får maila deras kundtjänst (inte nån med dil kapsel hos tillverkarna heller). Vad är det svenska namnet? ska även testa fulingen med mostånd.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 09:59:27
av TomasL
Många 3,3V kretsar är 5V tolleranta, omvänt brukar inte vara några problem.
För att vara på säkra sidan kan du ju:
Utgång-Motstånd-3,3V Zenerdiod mot 0-Volt-Ingång.
Då får du garanterat inte mer än 3,3 V på ingången.
För att vara säker på att du drar ned ingången mot jord, kan du lägga ett motstånd mellan ingången och jord också.
Samt ev en diod mellan utgången och det första motståndet (skall dock inte behövas).

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 10:09:50
av Norpan
Jag tycker denna är enkel, smidig och hyfsat snabb.
http://www.standardics.nxp.com/support/ ... n97055.pdf

Det står dessutom varför det fungerar. :mrgreen:

Edit:
Level shifter, brukar det kallas.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 14:11:46
av jesse
en mycket enkel lösning:

från 5v utgång till 3.3v ingång:
backspänd diod från utgången samt 10kΩ pullup till 3.3V på ingången.
"etta" ger +5V på ingången, "nolla" ger 0.6 volt.

från 3.3V till 5V (kontrollera nivåerna beroende på typ av krets!)
backspänd diod + pullupmotstånd 10kΩ skapar spänningsfall på 0.6V över dioden vilket ökar 3.3V signalen till 3.9 volt ("etta") och "nolla" till 0.6 volt. Borde väl duga i de flesta fall?

Dvs exakt samma koppling oavsett i vilken riktning du ska gå.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 14:26:51
av luffare
vilken diod? har några ph4148, inga zenerdioder, inga transistorer :(
Det ska helst vara 3.0v absolut max är 3,7v
Det är en pic som ska prata med ett gsm modem. Sen ska jag nog ha lite andra 3v grejer.
Kollade in farnell(lite dyr frakt bara) http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74lvt245b.pdf skulle den här vara bra?
Nån som har några liknande liggandes så är jag intresserad av att köpa helst med dip så att man kan ha den direkt i labbplattan. Är även intresserad av en ZIF socket (tssop)
Kolla in den här tråden http://elektronikforumet.com/forum/view ... 11&t=32237
Jag bor i uppsala men posten funkar oxå bra

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 16:29:42
av cyr
Du kan inte använda en 3.3V PIC helt enkelt?

Just PIC brukar väl vara lite kinkiga med nivåerna (alltså sväljer inte 3.3V logik med 5V VCC).

5V-logik är lite förra århundradet, livet blir ofta enklare om man kan skippa det helt :)

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 20:06:36
av luffare
jo men då måste jag fixa en ny programmerare och så kanske jag ska koppla ihop andra grejer som e 5v. Men så småningom blir det väl till att byta.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 20:15:40
av jesse
vilken "vanlig" diod som helst, t.ex 1N4148. Jag gissar att dina ph4148 är en sådan.

Med dioden och ett motstånd får du exakt den spänning som du kopplar motståndet till som "etta" - kopplar du in den på 3.3V så får du 3.3V.

Signaler från 3.3V till PIC'en är lite mer kritiska - där får du kolla PIC'ens datablad vilka nivåer som gäller.

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 9 februari 2009, 21:12:16
av luffare
Nu har jag kollat databladen det borde gå att köra 3.3v utgången rätt in i 5v ingången. Gjorde en koppling med 4,7kohm pullup och fick 3,35v ut från dioden. Men hur blir det med strömmen? Pic:en leverar max 25mA & modemet ingång: "typical 1uA"
Hur ska man tänka för att inte steka modemet, kommer picen bara leverera den ström som modemet behöver(utan att bli stekt)?

Så här har jag gjort:
pic-5V --|----->|-----3,3v modem
|
4,7kohm
|
3v

Re: prata mellan 5v & 3.3V kretsar

Postat: 10 februari 2009, 00:06:07
av Andax
Att Pic:en kan leverera max 25mA innebär bara att man kan hänga på laster som sammanlagt "konsumerar" upp till den gränsen. Om man bortser från andra förluster typ dynamiska via kapacitiv last så innebär det att du kan hänga på 25000 st 1uA laster (läs modem ingångar) innan du slår i taket... I praktiken är en helt annan sak!