Sida 1 av 1
Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 07:50:54
av JanErik
Det är visserligen i badrummet så det har tänts och släckts ett antal gånger. Tändaren givetvis bytt samtidigt som röret.
Röret är tillverkat av General Electric, Made in Hungary.
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 08:16:12
av Nerre
De flesta masstillverkade komponenters livslängd är statistiskt distribuerad. Det innebär att det självklart kan finnas enskilda exemplar som har betydligt kortare livslängd än genomsnittet.
Om du tar 1000 lysrör och 999 av dem håller 5 år och ett går sönder efter 1 år så har du trots allt en medellivslängd på 5 år (4,996 avrundas till 5 år).
Möjligen skulle det gå att reklammera (kostnaden för tillverkaren är liten), men det gäller då att du kan bevisa när du köpte röret och att du inte att utsatt det för några extrema påfrestningar. Det KAN ju faktiskt vara så att det gick sönder på grund av att det var en transient i elnätet precis när det tändes.
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 09:53:26
av JanErik
Finns det nån risk att drosseln skulle vara bränd? Det är en helt hederlig magnetisk drossel.
Röret började flimra mera och mera, även om det tändes helt OK. Nu lyser det bara svagt i ena änden.
Försökte svänga på röret, då tändes det inte utan blinkade bara... det borde väl inte kunna vara nån skillnad?
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 10:33:39
av mrfrenzy
Byt till en elektronisk glimtändare så kommer röret hålla mångdubbelt längre i badrummet. Det är dom många tändningarna som tar död på det.
http://www.auralight.se/images/products ... ike_SE.pdf
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 12:13:55
av $tiff
Var får man lämpligen tag i elektroniska glimtändare som privatperson?
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 14 januari 2009, 12:39:07
av mrfrenzy
Tex
Conrad eller
Clas Ohlsson
Vet inte hur bra Conrads är, har själv provat Aura och Philips.
Re: Ska inte ett lysrör hålla länge än 1,5 år?
Postat: 17 januari 2009, 22:39:18
av MadModder
När jag rustade köket monterade jag en bänkarmatur under skåpen, ovanför diskbänken. En enkel sak från IKEA med naket rör. Ett långt standardrör på 36W. Det är nu inne på sitt tionde år. Det har mörknat i ändarna, men röret lyser som om inget hänt. Det har stänkts vatten och all möjligt, slagits i med tallrikar mm. Har stängts av och på flera gånger dagligen, och ibland på konstant flera dygn.
Osram Lumlux 36W. Tysk kvalitet.
