Hur ladda NI-MH batteri?

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
marcla
Inlägg: 311
Blev medlem: 19 juli 2006, 11:36:38
Ort: Gislaved

Hur ladda NI-MH batteri?

Inlägg av marcla »

Hej!

Undrar hur man laddar ett vanligt NI-MH uppladdningsbart AA batteri på 1800mAh och 1,2V?
Finns det något chip som laddar NI-MH eller måste man ha någon uc som
övervakar laddningen? Och om så är fallet vad skall man övervaka för att veta när
batteriet är full laddat?
Användarvisningsbild
psynoise
EF Sponsor
Inlägg: 7242
Blev medlem: 26 juni 2003, 19:23:36
Ort: Landvetter

Inlägg av psynoise »

Detta står bra i ELFAs faktasidor, finns att ladda ner på deras hemsida. Annars enkelt sätt räcker det med någon strömbegränsning som ger en viss ampere berode på laddningstyp, spänningen ökar över batterierna när de laddas, så vid en punkt får man väl definera som fullladdat. Finns massor av special-ic-kretsar för detta, men en zenerdiod och ett motstånd kan även räcka.
Användarvisningsbild
Henry
Inlägg: 24756
Blev medlem: 20 april 2005, 02:52:47
Ort: Lund

Inlägg av Henry »

Skall du snabbladda behövs speciell elektronik för att inte överladda. Skall du ladda under en längre tid där en tiondel av kapacitansen är normalt så räcker det med en konstantströmskälla som ger max 180mA oavsett belastning. Detta laddar man med i ungefär 12 - 14 timmar.
Användarvisningsbild
vfr
EF Sponsor
Inlägg: 3515
Blev medlem: 31 mars 2005, 17:55:45
Ort: Kungsbacka

Inlägg av vfr »

Att bara ladda till en viss spänning på NiMH-batterier, så som man gör på blybatterier, är väl inte rekommendrat. Ladda med konstant ström och viss tid som är det gängse sättet. Alternativt om batteriet inte är tomt, är att köra delta-laddning. Vänta till laddkurvan planat ut och sedan avbryta.
Användarvisningsbild
Greve Hamilton
EF Sponsor
Inlägg: 544
Blev medlem: 4 september 2004, 15:03:35
Ort: GBG

Inlägg av Greve Hamilton »

Skriv svar