Sida 1 av 1

PIC 18f248 AD problem

Postat: 28 oktober 2004, 13:51:11
av dangraf
Nu har jag problem igen :-)
Det är nämligen så att jag tänkt koppla in lite sensorer på en pic processor (18f248) och samla in data som jag skickar iväg till en pc via rs232. allt är klart, komunikationen fungerar och jag lyckas sampla.

MEN... jag tänkte ha en batteridriven applikation och batterierna tog slut väldigt fort. Nu visar det sig att om man mäter mellan ad ingångarna och jord med multimeter så får jag värdet 20 ohm! det blir en ganska stor ström om man kopplar in 5v. Nästan kortslutning..

Varför är det så? ska det vara så? kan man ändra det på något sätt?
Jag använder ett färdigt kommando i C18 för att initiera ad omvandlarna och det går att mäta med dem.
I databladet står det "The maximum recommended impedance for analog
sources is 2.5 kΩ.". Har det nått med saken att göra?

/Daneil Grafström

Postat: 28 oktober 2004, 15:44:41
av strombom
du känner inte för att visa ett kretsschema ?

/Johan

Postat: 28 oktober 2004, 16:13:17
av dangraf
kretsschema:

5V vcc
I
I
1kohm
I.................. AD på pic 18f248 kopplad till vcc och gnd
1kohm
I
I
gnd

Det jag försökt rita upp är en spänningsdelning med 2st resistorer på 1kohm som jag kopplat in på AD omvandlaren på pic kretsen. Det är samma matningsspänning till spänningsdelningen som till pickretsen.

När jag mäter på AD ingången får jag värdet 0.02 V vilket är på tok för lite.
Men om pickretsen resettas med mclr så ligger det 2.5v på ad ingången..

Om jag kopplat vcc direkt till ad ingången så får jag mätvärden från ad omvandlaren.

Postat: 28 oktober 2004, 16:43:13
av evert2
dangraf: 20 ohm......det kanske är den ungefärliga impedansen på en ut gång.................Jag har ingen erfarenhet av 18-serien......mest pysslat med 16F84 och 16F877.......å med "877:an" så gick det att koppla en resistor med ett värde på 10 Kohm mellan spänningskälla och AD-ingång utan att allt för stora mätfel uppstod(Detta gjordes för att skydda ingångarna från överspänning!)

Postat: 28 oktober 2004, 16:55:44
av dangraf
>>strombom
Du har så rätt!!
sorry att jag besvärade er alla med mitt problem. Det e lite pinsamt. var helt säker på att jag hade satt port a som ingång, men den var ställd som utgång.:oops:

tack för er hjälp iaf!

/Daniel Grafström

Postat: 28 oktober 2004, 17:36:49
av MicaelKarlsson
dangraf>> Du är varken den förste eller siste som kommer att göra det felet.