Sida 1 av 1

Cnc fräs frågor

Postat: 14 september 2008, 13:56:02
av AAndreeee
Hej, jag såg electric_mans tråd om att bygga en cnc fräs i slöjden.
Jag går också i nian och blev väldigt intresserad av att bygg en cnc fräs i slöjden.

Jag skulle helst vilja ha en liten, lite mindre än lillasyrran, någon som vet nån bra ritning?

Elektroniken vart får man tag på den och hur mycket kostar den, jag vill inte spendera jättemycket pengar på det för jag är bara 15

konstruktionen kommer ju antagligen inte osta så mycket ioch med att jag gör den i slöjden.

men vad behövs mer mjuvara? kan man få tag i gratisprogram till den?

AC har jag redan.

Nåon som vet ungefär vad elektroniken kommer kosta för konstruktionen av trät kostar ju inget, vad kostar stegmotorer vad köer jag det ?

Jag är ine kunnig när det gäller detta så tack så jätte mycket för svar

Mvh André

Postat: 14 september 2008, 14:17:09
av maha
Jag kan helt klart rekommendera Jojje här på forumet: http://www.bergan.se han har billig elektronik. Vad som är billigt är ju förstås relativt.

Postat: 14 september 2008, 15:18:35
av Anderst
Allra billigast är att leta gamla skrivare och ta stegmotorer från. kan bli lite lurigare med elektroniken då dock. Ritningar gratis finns på forumet cnczone.com.
om du är snabb så kanske du kan ropa hem nå på JB.s auktion, grejerna skulle funka att bygga en lite fräs av tror jag

http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... hp?t=28780

Postat: 14 september 2008, 18:01:58
av jojje
Har du tid, lust och kunnskapen, så kan du sampla tre A3979-kretsar från Allegro. Sen bygger du enl. detta schema.

Tar du stegmotorer från stora skrivare/kopieringsmaskiner så är dom normalt Unipolära. Då kan du använda ett billigare kort/konstruktion. Finns tex här.

Postat: 14 september 2008, 18:29:12
av POS
Tar och kastar in ett par frågar jag med då dom passar in i tråden.

1. Blir en unipolär motor sämre på en bipolär drivare än en bipolär motor med samma data om man kopplar in den som en bipolär? om ja, varför?

2. Varför är Bipolära drivare dyrare känns ju mer avancerat att styra en motor med 6 eller fler kablar?

3. Är det nån skilland på en "fyrkantig" stegmotor jämfört med en rund förutom det uppenbara?

Postat: 14 september 2008, 19:13:02
av Andax
POS,

1. En unipolär har dubbla lindningar för varje fas. En lidning används i ena rotationsrikningen och den andra i andra rotationsriktningen (för att förenkla förklaringen i alla fall). För en bipolär finns det en lidning för varje fas, fast man kör strömmen åt ena eller andra hållet för de olika rotationsrikningarna. På samma utrymme kan man alltså få plats med en större lindning än på en unipolär (eftersom den har två komplementära) och rent teoretiskt är en bipolär starkare än en unipolär (med 6 anslutningar) som körs bipolärt.
Nu finns det unipolära motorer med 8 anslutningar, på dem kan man serie eller parallellkoppla de två lindningarna i så att det blir som en bipolär motor. (Obs man kan koppla fel så att lindningarna motverkar varandra!!)

2. Vad som gör bipolära drivare mer avancerade är att de ska kunna driva strömmen i båda riktningarna, det krävs 4 effekttransistorer/fas till det. En unipolär motor kräver i princip bara en transistor för att aktivera varje spole, det krävs alltså bara 2 effekttransistorer/fas för detta.

3. Tror inte det...

Postat: 15 september 2008, 00:36:42
av Fräsen
1. Jag tror du frågar efter egenskapen hos en unipolär stegmotor med bipolär vs unipolär drift. Effekten borde bli samma vid bipolär som vid unipolär drift. Skillnaden kan bara ligga i eventuella värmestörningar då samma spole används hela tiden istället för "varannan gång" vid unipolär drift.

2. Två H-bryggor är dyrare än en.

3. De fyrkantiga har ofta mycket bättre egenskaper än dito som är rund. Vet inte, men jag gissar på att det har med magnetfältet att göra.

Postat: 15 september 2008, 20:21:00
av POS
Tack för svaren, jag frågar mest av nyfikenhet och så håller jag på att prova lite med olika motorer (bipolära och unipolära) på min fräs med jojjes kort som styrning.