Sida 1 av 1

Välja Operationsförstärkare

Postat: 18 augusti 2008, 00:29:22
av SmourF
hej!,

ja detta är väl en fortsättning kring diskussionerna om RS 232, då de blir att ja köper max 232, så enkelt får de va

men grejen är den att jag vill ha en *jävligt* hög inimpediv ingång

ett stort plus om de e från electrokit, tycker de e grymt bra ställe :) plus att han har max 232 till väldigt behagligt pris :)

altså, jag har slitit och kollat genom mer eller mindre alla datablad, och har funnit två (tre) intressanta

TLC 272
TLC 274 (bara quad verionen)

och

TLV 2772

och

TLV 2462

och nu kommer frågorna, vad ska de användas till, jo, jag ska AD omvandla med en pic en spänningskälla 0-5 (5,5)V, och då vill ha en *jävligt* hög inimpediv ingång innan ADkanalen,

alla de här har höga inimpedanser, sen ska de klara också ingångs/utgångsmässigt R-R, och ha lågt ström läckage i ingångarna

mina tankar, negativa saker kring iaf

TLC 272(4) => ej R-R ut
TLV 2772 => står i databladet, R-R Output, medan i databladet står de "Input voltage range, VI (any input, see Note 1) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . −0.3 V to VDD", de borde väl säga att den klarar hela spänningsområdet in ?

TLV 2462 => 10^3 mindre inimpedans

den sistnämnda kostar också dubbelt så mycket med,

det jag har hittils tittat på är matningsspänningsområde, inimpedans och offset volt respektive bias ström (tror ja de heter)

i mina ögon leder TLV 2772, om ngn vill kommentera gör de snälla, tänkte försöka få me morgondagens beställning, kom gärna med andra förslag på OP, kanske har ja missat ngn, sen kommer ja presentera projektet till de som vill göra, kommer bli grymt bra känner ja :)

hoppas ja inte glömt ngt

och juste, vet ngn varför de specar MAX 232 till 120K bps när standarden finns som 128K bps, kan man köra de tro i 128K bps ?

säkert svårläst kommer ngn kommentera :roll: gör snälla inte de, gör mitt bästa ;)

MVH SmourF

Postat: 18 augusti 2008, 00:49:17
av TomasL
Svenskan smourf, hur tror du någon vill anställa dig, när du inte kan skriva svenska. OBS, DETTA ÄR INGET SKÄMT.

För att gå ner på din fråga, Högimpendans på en RS232, tror du missuppfattat det lite, RS232 har definerade signaler, de är vad de är, du kan inte ändra på denna definition., så vad är du ute efter?

Postat: 18 augusti 2008, 00:55:45
av SmourF
hej tomasL, ja har jättebra svenska :) ja lovar, kommer du förbi jönköping en da, ring så bjussar ja på en ÖL såvida du inte kör ;), och visa att svenskan är i toppskick ;)

nej det me OP handlade inte om RS 232, de jag ska göra med OPn är att skapa en HÖGIMPEDIV ingång INNAN ADn, de förstår nog alla varför man vill ? (för att inte störa ADn då den helst inte vill ha högre än 10k i last och för att kunna mäta hela signalen)

RS 232 frågan handlade ju mer om MAX 232 går att kränga i 128Kbps (120Kbps specat), ime många har tydligen erfarenhet med MAX 232 :)

men nu ska ja välja OP som jag då givetvis ska använda som spänningsförljare

har ja lyckats beskriva de bättre nu ?

MVH :)

Postat: 18 augusti 2008, 01:02:27
av TomasL
Nja, med den prestationen du visar här, är det inte ens lönt mödan. Svenska är det inte ialla fall.

Kom ihåg, jag är en sån person som faktiskt anställer folk, om de kan skriva svenska, dessutom letar jag just nu efter nån mer att anställa.

Postat: 18 augusti 2008, 01:04:13
av ahlsten
När jag sökte på buffer hos elfa nu så fick jag några förslag som verkade bra.
Exempelvis LM 6152.

Edit: Hmm, 30 MΩ ingångsimpedans...

Postat: 18 augusti 2008, 01:14:33
av TomasL
Det beror naturligtvis på vad du menar med "hög" impendans, det är ju inga problem med att hitta OP-förstärkare med impendanser uppåt ett par TΩΩ.
Du får nog förklara närmare vad du vill åstadkomma, förstärkare med MOS-Fet ingångar och OTA klarar detta utan problem, men på riktig svenska tack.

Postat: 18 augusti 2008, 01:29:18
av SmourF
ahlsten: jo jag såg oxå den låga inimpedansen :) men jag tackar dig som utvidgade mitt synfält att jag helt glömt bort "buffer", söker kring de nu lite :)

TomasL: här bjuder ja in dig på en öl o du e sånn :) först ska ja säga dig en sak, ja du har hand om anställning o söker folk, ja du vill de ska kunna tala och skriva svenska, en gammal klasskompis kunde skriva hur mkt som helst utan en enda punkt, och allt i fel ordföljd, jag störde mig som fan på de för de gick inte läsa, men hur ska ja kunna klaga, kille hade ju dyslexi, tips, gå inte på folk utan fakta, ja må skriva konstigt, men de har INGENTING med min talförmåda att göra, och döm aldrig folk utan fakta heller, och när du anställer, kräv inte mer än vad som behövs, de e mitt tips :) som sagt, har du en dag förbi så bjuder ja på dricka ;)

UPPGIFT PÅ REN SVENSKA

jag vill mäta från en spänningskälla som varierar, mha. en PIC, men eftersom PICen gärna inte tar mer än 10k i last på ADn, och pga. att jag kommer mäta högimpediv källa vill jag upp så högt ja kan, 2772 såg jag som väldigt intressant, Terra Ohm, låg offset spänning och bias ström och R-R, jag är bara fundersam om den klarar hela spänningsområdet IN som jag nämnde i första inlägget.

MVH

Postat: 18 augusti 2008, 01:44:11
av TomasL
Du fattar tydligen inte sammanhanget, dyselexi, ok, jag accepterar det, eftersom jag själv är dyselektier, det hindrar nmig däremot inte att försöka skriva så bra svenska som jag möjligtvis kan (den är inte perfekt, skall villigen erkännas), men, därifrån till, detta fruktansvärda sms-språk, usch.
Har befunnit mig på nätet sen nån gång mitten -95, och accepterar inte denna avart av språk, sorry.

Mina krav, förutom de rent tekniska, ÄR svenska FELFRITT samt engelska felfritt, i både tal och skrift.
Är fullständigt medveten att de flesta svenska studenter har stora problem med engelskan, men det går att fixa, kan du inte skriva svenska är det ett tyvärr ett nej, från mig.

Detta HAR inget med ev DYSELEXI att göra.
Min egen erfarenhet är att de som har Dyselexi iallafall försöker.

Men visst vi kan dricka en öl, nästa gång jag är i Jönköping eller (LTH? Lund?).

PS. Dricker enbart Bitter, dock plågar jag mig igenom en Carlsberg just nu (sittrer på ett hotell i Köpenhamn)

Postat: 18 augusti 2008, 01:49:03
av TomasL
Nog om det, vad är det för spänningskälla du vill mäta, det är lastbarheten hos denna som bestämmer minsta impendans , PIC'en eller andra AD-omvandlare har inget med detta att göra.

Vill minnas att en AD i en PIC drar några få uA, vilket normalt inte påverkar nått.

Så, vilken späning vill du mäta, och vilken ström klarar spänningskällan.

Postat: 18 augusti 2008, 02:13:26
av xxargs
Man skall också komma ihåg att OP-ampar med hög inimpedans ofta har hög egenbrus då detta hänger ihop med ingångsimpedansen. andra aspekter är frekvensområde den skall hantera, hur mycket kapacitans utgången kan driva innan den blir instabil, vilka laster den orka med etc.

Då det inte finns någon ideal OP-amp så får man välja en som kommer närmast dom behoven man har - och ett viktigt steg är att just få klart för sig vilka behov man faktiskt har - det är liksom ingen mening med 1 GOhms-ingång om yttre resistansnätet ligger på 10 kOhm etc. men är viktiga i tex. instrumentationsförstärkarsammanhang etc. (usch, vilket långt ord...)

Postat: 18 augusti 2008, 02:28:09
av SmourF
olika erfarenhet av dyslexi helt enkelt :) men jag försöker och jag droppar de :)

xxargs: det var interesanta saker du nämnde där

TomasL: jadu, jag personligen kommer mäta ngt med par Mega Ohm tror jag, under kommer det inte att vara.

det där med PICens AD är just urladdningen av kondensatorn jag tänkte på, så man kan mäta i rask takt.

hur mkt mer kan jag förklara spänningskällan, 0-5V DC, par Mega Ohm kanske, resistansen e inte känd, bortsätt från att den är väldigt högimpediv

annars tar ja ba den TLV 2772, om ingen misstycker eller har andra förslag, den verkar skapligt bra, det är just bara det att de står att den enbart har R-R output, de e bara de ja sitter o gnager på :(

detta är ju meningen att de ska bli en data logger som sagt :)

jag vet inte vad jag kan säga mer, börjar faktiskt bli rätt sleten nu, har gnuggat genom databladen :(

MVH SmourF

Postat: 18 augusti 2008, 02:31:40
av TomasL
Suck.

Postat: 18 augusti 2008, 23:18:25
av pagge
TomasL: Killen är inte på din anställningsintervju.

Smourf: TS921 (t.ex. ifrån elfa) är en fin R-R in/ut, men har antagligen lite för hög biasström för din applikation (100nA max). Du kan kringå R-R problemet genom att mata OP-amparna med högre spänning än ADC. Det är lite bök att skapa de extra spänningarna, men du får många fler OP att välja på ifall du matar med säg +8 och -3V. Glöm bara inte att ordna spänningsbegränsning (t.ex. ett 1k seriemotstånd efter OP, följt av lämpliga zenerdioder mot jord och matning) så du inte skadar ADCn.

Funderingar:

Exakt hur nära railarna måste du mäta vara? 1mV, 10mV, 100mV, 1V?

Exakt hur mycket fel får det bli, är +-100mV acceptabelt?


Edit: Ser att tlv2772 är halvt R-R in. Den arbetar bra med inspänningar ner mot GND, dock måste VCC vara 1.3V högre än högsta inspänningen du mäter. Mata OP med +7 och 0V (glöm inte att skydda ADC mot överspänning med t.ex. motstånd och zener). Den lösningen bör vara enklare att ordna än mitt tidigare förslag på dubbel matning.

Postat: 19 augusti 2008, 04:07:29
av SmourF
hej pagge,

tack för ditt fina inlägg, mkt intressant de du säger,

grejen var bara den att ja ville ha en OP med enkelmatning för att slippa krångel typ, tänkte mata OPn, PICen och MAX232an med samma spänningskälla, visserligen verkar MAX232an ha +10/-10 utgångar men frågan är ju om man vågar belasta de, trots de e par uAmpere, annars va de jättebra tips :)

och tack för du bekräfta de där med TLV2772an (mailade min lärare me men han fann inte heller de du fann :)), de va jusst de ja frukta, men de hade ju funkat helt klart, gick nämligen genom alla OPn på electrokit igen, och fann en grymt bra, missade den förra gången jag letade, LMC6462A, den kan jag med gott samvete säga att den borde räcka,

de e bara de med dubbelmatning som jag tänkte undvika,

nja egentligen duger allt mellan par hundra mVolt till ngn Volt, men grejen är ju bara den att de ligger så pass mkt fel i signalen jag ska mäta, att jag inte vill förstora felet, de e deffö jag letade efter ngt "vasst"

är rätt sleten nu faktiskt, beställningen skickas efter inlägget, och de får bli som de blir :), kommer nog bli grymt bra dock :D

tack i förhand

MVH SmourF :)

Postat: 19 augusti 2008, 21:39:49
av pagge
Enda uppseendeväckande jag kunde hitta med LMC6462A är att den är väldigt slö, bandbredd på 50khz bara, samt slewrate på 8V/ms. Men är det DC nivåer du ska mäta så gör det ju inget. I övrigt ser den ut att passa dig bra.