Sida 1 av 1

Strömmätning +/-

Postat: 4 juli 2008, 23:34:06
av AndersG
Hittade följande Ah mätare:
http://members.optusnet.com.au/frankwinter/

Problemet är att MAX472 inte finns längre. Det finns visserligen an uppsjö av liknande kretsar, men den ena är mindre än den andra och min syn är inte vad den borde vara ;)

Om man å andra sidan tänker sig att drivspänningen till strömmätningen är galvaniskt skild från det man mäter så blir det enklare eller hur? Inget behov av speciella kretsar, eller ens en rail-to-rail, utan man borde klara sig med en shunt och en hyfsat stabil instrument-OP för att mäta strömmen +/-?

Synpunkter?

Postat: 5 juli 2008, 10:29:40
av jesse
Men det finns ju många andra "max" kretsar som väl borde fungera lika bra, t.ex. MAX4080 för ca 20 kr.

Postat: 5 juli 2008, 11:00:05
av AndersG
Jo, men även den har SOIC-kapsling och jag vill helst undvika SMD. Den saknar (liksom alla andra nya MAX kretsar) funktionen med absolutbelopp och teckenbit.