Sida 1 av 1

Krånglande Orbit MS7120-streckkodsläsare

Postat: 24 juni 2008, 14:01:22
av maha
Har problem med en streckkodsläsare och undrar om någon har något tips. Den fungerar felfritt i ungefär 30-45 sekunder efter att man pluggat i matningsspänningen till den. Sen pipar den med "razzberry tone" enligt manualen, LED:arna slocknar, lasern slocknar, motorn slocknar och efter kanske en sekund så startar den upp igen. Så där håller den på med kanske fem sekunders intervall. Drar man ur strömmen så klarar den sig i 30-45 sekunder igen.

Det är alltså denna klassiska streckkodsläsare:

Bild

Postat: 24 juni 2008, 15:10:36
av maha
Jag misstänkte lite att någonting går för varmt och jag verkar ha haft rätt. Har öppnat upp läsaren (har sett till att lasern inte kan hamna i ögonen på mig) och försökt kyla med kylspray lite här och där för att se om det påverkar periodtiden när den hamnar i sin "reboot-loop". Det visade sig att det tydligen är själva lasern som går varm. Om en reboot-cykel är fem sekunder i normalläge så kan den gå 30-40 sekunder om jag kyler lasern med ett litet spraytryck.

Vad tror ni? Är det lasern eller drivelektroniken som har fel? Någonting får lasern att bli för varm, kyler man lasern fungerar läsaren felfritt.