Sida 1 av 1

Projekt: Läsa av elmätare via bluetooth...

Postat: 3 maj 2008, 17:36:56
av PeterH
Nu har det blivit dags att börja spåna lite kring mitt projekt för att läsa av elmätaren... Några saker som jag gärna vill få till och som jag tänkte bolla idéer med er om är:

- läsa av dioden på mätaren med hjälp av "solcell"
- skicka datat trådlöst via bluetooth eller liknande
- strömförsörja genom en spole mot matarledning

Mina tankar är att genom att läsa av lysdioden med en solcell få enheten att dra mindre ström. Vad tror ni om detta? Hur fungerar en fotodiod när det gäller strömförbrukning, tar den mycket eller genererar den på liknande sätt som en solcell. Det kan ju hända att en solcell blir lite för okänslig för detta men jag skall försöka göra lite labbar... Finns det några andra bättre sensorer (när det gäller känslighet och strömförbrukning) än dessa?

Jag vill skicka data trådlöst från elmätaren för att installationen ska bli så enkel som möjligt så man slipper dra trådar genom hela huset/lägenheten. Finns det bättre alternativ än bluetooth när det gäller strömförbrukningen och avstånd mellan sändare/mottagare? Datat är ju inte känsligt så man behöver ingen avancerad kodning, kodning kan ju evetuellt vara bra för att slippa störningar från andra radiokällor förståss :humm: .

Eftersom jag inte vill ha någon separat matning är det viktigt att allt blir strömsnålt. För att installationen dessutom ska bli så smärtfri som möjligt kommer jag försöka driva det hela genom att lägga en lämplig spole vid inkommande matarledning till elmätaren (misstänker att magnetfälten är kraftigast där eftersom all förbrukning måste passera den 8) ). Hur bör man utforma spolen för att ta upp så mycket effekt som möjligt vid en sån här lösning? Finns det bättre lösningar än spolen?

Jag kommer att basera lösningen på en PIC men frågan är om det finns någon modell som är bättre lämpad för "snåldrift" än andra. Det finns ju exempelvis PIC:ar med inbyggd RF, men är det bättre än att använda bluetooth eller något annat radiogränssitt istället?

Jag har lyckats få med brorsan på detta projekt vilket är bra då jag själv är rätt kass på programering. Nu väntar han bara på lite hårdvara att kunna programera så då är det väl lika bra att köra igång :D

Alla idéer mottages tacksamt och om det finns länkar till liknande lösningar eller länkar till någon av dom olika del-idéerna i projektet blir jag glad :D Jag kommer naturligtvis att Googla en massa men det är ju alltid bra att fråga också så man inte går över ån i onödan...

/PeterH

Postat: 3 maj 2008, 18:16:00
av thepirateboy
Vill du ha nåt strömsnålt och enkelt tycker jag du ska glömma Bluetooth. Bluetooth har en massa jox som drar ström som du aldrig kommer använda. Fördelen med Bluetooth är att det är enkelt att få in data i en PC.

Vilken trådlös kommunikation du använder beror också lite på avstånd sändare/mottagare. En trådlös förbindelse som når 100 meter "line of sight" brukar inte fungera längre än 20 meter inomhus.

Kolla lite på Sparkfuns moduler, kanske kan va nåt.
http://www.sparkfun.com/commerce/catego ... ath=16_114

Postat: 3 maj 2008, 19:08:28
av Muppis
Att lägga spolen vid inkommande ledning till mätaren borde väl klassas som strömstöld? Lägg den på utgående så att mätaren registrerar det.

Även om det inte är någon effekt att tala om är det alltid trevligt att vara på rätt sida lagen ;)

Postat: 3 maj 2008, 21:51:15
av Micke_s
Kolla på http://www.ic-board.de/product_info.php ... -2-4G.html
och
http://www.ic-board.de/product_info.php ... -2-4G.html
t.ex.
eller
http://www.ic-board.de/product_info.php ... -2-4G.html

kanske inte den billigaste lösningen, men korten är klara och det är mest mjukvara att fixa..