Sida 1 av 1

En "vanlig" fräs

Postat: 19 april 2008, 18:25:34
av Gunnar
Hej.
Jag är i behov av en "vanlig" fräs och tänkte kolla här ifall någon har lite tips. Det blir ju inte ett CNC bygge precis, men här finns kunniga och händiga personer (ifall någon vill hjälpa till att bygga).

Det jag är ute efter är en riktig arbetshäst som skall köra fräsar med 3,2 mm skaftdiameter (titta på proxxons grejer), det är min initiala tanke, en maskin för små modell arbeten. Fräsen skall sticka upp ur ett bord (och då tänker jag alu-skiva), det skall finnas anhåll (men det kan jag nog fixa och gänga själv med hjälp av en bekannt).
Det jag behöver är en bra fräsmotor med chuck m.m. + mekanik för att höja och sänka fräsen + fräsen skall kunna vinklas (gängstång eller gångjärn och fastlåsningsmutter?)

Någon som har lite förslag?

Postat: 19 april 2008, 18:46:35
av Meduza
En Kress 800FME fräsmotor kanske, som så många här använder som fräsmotorer på sina CNC-fräsar?

Postat: 19 april 2008, 19:39:25
av jojje
Clas Ohlson har väl allt du behöver.

Tror inte det lönar sig att bygga själv.