Sida 1 av 1

Hjälp mig att identifiera en motor (Stora bilder).

Postat: 29 februari 2008, 15:14:38
av POMAH
Hej, ledsen för den dåliga rubriken, jag har plockat isär en video och samlat på mig lite elmotorer.
Jag har dock stöt på ett problem. En av alla dessa motorer som satt där i har jag inte lyckats testköra.
Jag vet inte vad det är för typ av motor eller hur man kopplar in den. Jag skulle vara tacksom för svar.
Här kommer lite bilder på den:



BildBildBildBildBild

Postat: 29 februari 2008, 15:20:22
av peter555
Det där är antagligen en PM-motor och kräver extern 3-fasdrivning.

Postat: 29 februari 2008, 15:25:45
av POMAH
Menar du en permanent magnetiserad? Så du menar alltså att man har en 3 fas transformator i en video? Jag var inne på att det kanske är en stegmotor.

Postat: 29 februari 2008, 15:27:09
av PerE
Edit: Jag läste inte ordentligt, jag skrev att den var ifrån en video :lol:

Postat: 29 februari 2008, 15:28:31
av peter555
Nja transformator behöver du inte, däremot en sexpuls-brygga, antagligen är det en tacho-signal att ta hand om också.

Postat: 29 februari 2008, 15:34:41
av POMAH
Låter jobbigt det här, får se ifall jag tar mig lite tid och läser på om det där...

Finns det någon anledningen till att man inte kopplar in den på ett "normalt" sätt, med + och -?

Postat: 29 februari 2008, 16:28:52
av eqlazer
Man vill kunna styra rotationshastigheten väldigt exakt. Är ju inte så kul om filmen man tittar på varierar i uppspelningshastighet.

Postat: 29 februari 2008, 21:11:26
av Micke_71
Den där motorn driver väl videotrumman.

Hastigheten på trumman är extremt kritisk. De som jag har kikat på har x antal järnlösa spolar och ett svänghjul med ett antal magnetfält. En järnlös flerfas synkronmotor? Det krävs en del elektronik för att driva en sådan.

Om du kikat i videon med bandet laddat så hade du sett att bandet ligger mot trumman i mer än 180grader vinkel och diagonalt så videohuvudena läser spåren diagonalt på bandet. Varje spår motsvarar en bildruta på tv'n så trumman gör då 50bilder/varv sekunden x 60 sekunder = 3000rpm

Kapstanmotorn som driver bandet framåt i exakt hastighet är av samma typ och kräver samma typ av precision. De brukar inte sällan vara uppbyggda med spolarna limmade på en kretskortsplatta och kan ha drivelektroniken på samma kretskort.

Längs ner på videobandet så finns en synkroniseringssignal som styr så att kapstanaxeln och videotrummans styrning faslåser med en pll krets. Finjustering av faslåsningen kan göras så att läshuvudet inte halkar av spåret under halva varvet. Denna finjustering kallas för "tracking"

Tror inte någon av dom har någon återkoppling för driften. Det styrs av frekvensen drivningen. Möjligvis så kan det finnas en halleffekt givare för att bistå vid accelationen under uppstart.

VHS spelarna är verkligen mekaniska små underverk av precison och reglerteknik. Jag hade en av Panasonics värstingar som kostade en dryg månadslön i början av nittiotalet. Tänkte på det sista gången när jag servade den. Den hade kostat rejält med flis att tillverka idag med gjutet alumiumchassi och en halv miljard små mekaniska precisionkomponenter.

Postat: 1 mars 2008, 05:17:48
av Henry
Det du håller i handen är ingen motor överhuvudtaget utan själva läs och skriv huvudet för bandet. Motorn som driver denna del är normalt integrerad på samma del men denna är visst bortplockad för den skall sitta på sidan med mässningsbiten. Så det du håller i handen är alltså ingen motor alls.

Motorn som däremot normalt är kopplad till denna är en vanlig 3-fas motor med permanetmagneter och går att styra med tex ett enkelt ihopplock speciella 3-fas drivare för el modellflyg.


Är ju inte så kul om filmen man tittar på varierar i uppspelningshastighet.

Inte det som händer om trummman har fel hastighet utan systemet tappar synken med filmspåren som finns på bandet vilket får bilden att flimmra, hoppa eller bli allmänt jäklig.


Finns det någon anledningen till att man inte kopplar in den på ett "normalt" sätt, med + och -?

Ja, det är helt enkelt för att den motorn som tillhör denna inte är uppbyggd på samma sätt som en vanlig enkel DC motor med just + och -.

Postat: 1 mars 2008, 14:53:39
av POMAH
Hur skulle den där saken kunna skriva/läsa till/från videobandet? Menar du att den där guldfärgade saken med hjälp av magnetism skriver/läser från bandet?

Postat: 1 mars 2008, 15:18:05
av peter555
Om du tittar noga så sitter det ett ferrithuvud mellan guldplupparna. Det ser ut att vara trasigt på din trumma.

Postat: 1 mars 2008, 16:51:51
av xxargs
Videohuvdet skall 'rita/läsa' 50 spår i sekunden (USA 60 spår/s) på bandet och gör det genom att nästan stapla spåren på varandra diagonalt över bandet medans bandet rör sig sakta framåt - det betyder att skriv/läshuvudet är väldigt platt/tunnt samt deras azimut (magnetgapets vinkel) skiljer sig stort mellan ena och andra huvudet för att magnetspåret intill inte skall läcka över för mycket på nästa spår så man får bildstörningar.

även om du tycker att dessa huvuden är små så skall man komma ihåg att dessa huvuden är *enorma* i storlek gentemot det som sitter på dagens moderna hårddiskar.

---

Den trumman som du visar på bilderna verkar ganska sliten/skadad med märken och repor i bandberöringsytorna - videospelare använder samma teknik som hårddiskar att det skapas en tunn luftkudde mellan bandet och trumman mha. hjälp av spåren i snurrande trumma, medans tunna magnethuvudet (när den är hel till skillnad från din trumma) har ett litet utstick gentemot trumytan som gör att den nästan snuddar vid bandytan när den spelas av. med andra ord ett känsligt ställe för smutsansamling och att bandföringen och dess uppspänning runt trumman måste hållas under väldigt nogrann kontroll.

DAT-spelare som använd för backuper mm. använder samma teknik fast i mindre skala.

dessa tillsammans med hårddiskar är mekaniska underverk när det gäller att ha koll på väldigt små avstånd så sladdrig media som band...

Postat: 1 mars 2008, 18:35:48
av POMAH
Där ser man...

Vad gäller skadorna så beror dessa sannolikt på att videon kastades från en balkong på femte våningen.

Postat: 1 mars 2008, 19:30:21
av Tony
På översta bilden ser man ett diagonalt spår på den högra cylindern, det är där bandet löper.
Mitt på bilden, på den vänstra cylinderns högra sida ser man en liten urspårning; där sitter spolen* som läser av bandet.
På tredje bilden ser man trådarna till spolarna.
*(den ena av två)

Mässingscylindern är "bara" en axelkoppling.
Bara är kanske fel ord, den är mycket användbar när du skall montera ihop en motor med ett hjul eller liknande som saknar axelfäste.
Sen har du ett par kullager också (om de inte blev skadade i fallet).

Postat: 2 mars 2008, 01:26:21
av Henry
Mässningscylindern har som uppgift att hålla kvar axeln och rotorn sitter sedan fast på denna och statorn sitter sedan precis under så att det bildar en enhet.