Sida 1 av 1
Mifare 1k RFID - läsare och funktionsideer?
Postat: 14 februari 2008, 17:01:21
av kifkroker
Vi har precis fått kort med Mifare 1k RFID chip i på jobbet (13.56MHz säger wikipedia), och jag undrar om någon känner till vart man kan köpa skrivare/läsare till desamma. Samtigt kanske någon har ideer om vad man kan hitta på för funktionalitet med dem eller har några allmäna tidigare erfarenheter. Mina första tankar var inpassering och stämpelklocka.
Postat: 14 februari 2008, 17:33:43
av PHermansson
Inloggning till datorn? Har testat det, fungerar fint

Postat: 14 februari 2008, 17:38:12
av chille
Kortet kan du använda och utvärdera tills du väljer att skaffa ett RFID-implantat i handen.... sen kommer du aldrig mer behöva nycklar då du kör RFID-implantatet till:
Bilen
Inloggning till datorn
Hem till huset/lägenheten
Dörrarna på jobbet
Stämpelklockan på jobbet
...och i framtiden kanske även fler saker.

Postat: 14 februari 2008, 17:38:21
av thepirateboy
Jag har en läsare jag ev. skulle kunna sälja (till höger i bilden). Beror lite på om du vill ha nåt mera färdigt. Vad man kan hitta på är nog bara fantasin som sätter gränserna, just nu kommer jag inte på nåt alls.
