Sida 1 av 2

60Hz trafo driven med 50Hz, ok?

Postat: 10 januari 2008, 01:50:10
av Henry
Har vakuum mätutrustning från staterna som förstås vill ha 115V 60Hz och drar 10W. Öppnade upp apparaturen för att kolla och det visade sig vara en trafo med 2.4KV ut.

Spänningen in måste förstås vara den rätta men 115V sinus är inga problem att ordna men hur blir det med utspänningen om jag matar denna med 50Hz istället för 60Hz? Trafon blir väl lite varmare har jag för mig men det lär nog inte vara några problem med 10W för trafon är rätt stor men någon som vet om utspänningen ändras något nämnvärt?

Normalt hade jag nog bara testat men detta är lite dyr mätutrustning så jag vill helst vara säker så att inga mätresultat blir fel.

Postat: 10 januari 2008, 02:19:01
av kimmen
Har svårt att tänka mig att det skulle påverka nämvärt, såvida den inte använder nätfrekvensen medvetet för något... Ifall spänningen skulle påverkas nämvärt av frekvensen så skulle ju det vara ett större problem att toleransen på deras nätspänning i USA är +-5% och att det också skulle påverka mätresultaten.

Postat: 10 januari 2008, 02:28:28
av Henry
Nej den använder inte nätfrekvensen vad jag har kunnat tyda så det är nog som du säger och som jag själv misstänker att det inte blir någon direkt skillnad om ens någon, ville mer bara ha det bekräftat. Tackar för det. :)

Postat: 10 januari 2008, 08:29:46
av PeterH
Tänk så precis detta inlägg kom (perfekt för mig), jag har själv en fundering på om huruvida 50Hz matning till en vridtrafo avsedd för 60Hz spelar någon roll? Men efter vad jag kan läsa ur denna tråd så ska det inte spela någon roll om man matar 60Hz produkter (trafos, instrument, datorer, stereos mm.) med 50Hz istället, eller har jag missat något? :roll:

Jag tänkte beställa en vridtrafo från Kanada avsedd för 60Hz och undrar om det kommer ställa till några problem? Spänningen är okej, den är gjord för 230VAC.

/PeterH

Postat: 10 januari 2008, 08:58:26
av peter555
Har man otur så har den för lite järn så flödet blir för stort och får därigenom höga förluster.

Postat: 10 januari 2008, 09:04:35
av H.O
Är det inte så att kärnan riskerar att bli mättad om man kör på en lägre frekvens än vad trafon är gjord för. Inte säker på hur stor inverkan det har på 50Hz vs 60Hz men det kan ju vara värt att fråga tillverkaren av trafon (om du köper nytt).

Om jag inte har fel så så går det åt mindre järn i kärnan ju högre frekvens är. I flygplan till exempel använder 400Hz system för att kunna göra transformatorerna mindre/lättare. En sådan trafo skulle inte fungera bra på 50Hz.

Ett nätagg till en dator funkar ju lite annorlunda. Där likriktar man ju nätspänningen och transformerar sedan ner den i en DC/DC konverter så om nätspänningen in är 50 eller 60 spelar ingen roll.

Postat: 10 januari 2008, 09:10:09
av Johan.o
Att gå från 60Hz till 50Hz vid oförändrad spänning ger en ökning av flödet
med 20%, frekvensen i elnäten är något som man håller mycket exakt.

Med tanke på att elnätets spänning är specificerat +/- 10% (?)
Ökad spänning ger även det ett ökat flöde.

Så med tanke på det så är nog 20% flödesökning en bit utanför tillverkarens marginaler.
Vilket medför mättning av kärnan.

Postat: 10 januari 2008, 09:11:59
av PeterH
Rätta mig om jag har fel, men jag har trott att vridtransformatorer bara är en koppartråd lindad på lämpligt material med en släpkontakt som tar ut spänningen vid olika ställen längs den lindade tråden? Jag trodde alltså inte att den fungerade som en transformator i vanlig bemärkelse med en primar/sekundärsida och järnkärna, utan bara som ett trådlindat mostånd där man tappade av spänningen på valfritt ställe? :oops:

Är jag ute och cycklar helt? Alla bilder jag sett ser ut att fungera på detta vis.

/PeterH

Postat: 10 januari 2008, 09:17:27
av peter555
Det är en autotransformator

Postat: 10 januari 2008, 09:19:53
av Johan.o
Jag har inte riktigt uppfattat vad det var för transformator, men har den sluten kärna är risken överhängande att den blir mättad, medans om det finns luftgap i kärnan behöver man nog inte oroa sig för mättning. Men vad jag förstår så är det ingen mättransformator, utan till för strönförsörjningen?

Postat: 10 januari 2008, 09:31:58
av danei
PeterH: konstruktionen är som du beskriver. Men den funkar som en transformator. Inte som en potentiometer.

Postat: 10 januari 2008, 10:44:21
av PeterH
Jag är förvirrad... :foliehatt:

Peter555: "autotransformator" vad innebär det?
Johan.o: Sluten kärna? Finns det något annat när det gäller typ "toroid" (ringkärna)?
danei: Hur kan det bli en transformator om det är en kontakt som släpar på det sätt som jag beskriver, hur transformeras spänningen då?


Här är en länk till aktuell typ i alla fall (226U), i databladet står det 50/60Hz men säljaren har upplyst mig om att det är en 60Hz bara (kanske finns ytterligare en variant som han säljer?)

/PeterH

Postat: 10 januari 2008, 11:19:55
av Johan.o
PeterH: Det är ingen som har sagt vad det är för kärna i transformatorn tidigare.
"sluten kärna" innebär att den inte har något luftgap, exempelvis som du säger en toroid.

Är den märkt med bara 60Hz kommer den inte att fungera med 50Hz, är min slutsats.
Därimot är den märkt enbart 50Hz fungerar också för 60Hz..

Denna frågan har faktiskt varit uppe tidigare om man söker kanske det går att hitta.
Men slutsatsen är samma i dom trådarna.

edit: La till de sista två stycken.

Postat: 10 januari 2008, 11:38:00
av grym
har provat och normalt sett så fungerar inte 60 hz trafos med 50 hz utan att dom blir för varma

desto större desto värre blev det
jag hadde då tillgång till ett lager med 60 hz trafos och dom hägrade för div byggen

en liten trafo kan man ju prova först med 60hz och sedan i 50 hz och se om det blir någon skillnad

Postat: 10 januari 2008, 11:42:45
av peter555
Här står det lite om autotransformatorer.

http://en.wikipedia.org/wiki/Autotransformer

Det står ju tydligt i databladet att det ska vara 50/60 Hz så det borde vara OK,