Sida 1 av 3

Amiga 2000 under skalet *mycket bilder*

Postat: 23 december 2007, 19:14:46
av Mizzarrogh
Japp, tänkte bjuda på en liten nostalgitripp för den intresserade Låter bilderna tala för sig själva:

Chassikåpan avtagen
Bild

Chassifront
Bild

Chassifront kåpan avtagen
Bild

Chassi back
Bild

LEDsback
Bild

LEDs front
Bild

Agget från ovan med kåpa
Bild

Agget från ovan utan kåpa
Bild

Agget på högkant (för att se annars dolda detaljer) utan kåpa
Bild

Agget högkant, detaljbild
Bild

Motherboard clcup01
Bild

clcup_02 motherbord
Bild

Motherboard von oben
Bild

card front
Bild

card back
Bild

Pc-card back
Bild

Pc-card front
Bild

RAM front
Bild

RAM back
Bild



Edit: Fixade till länkarna till thumbsen, Klicka på bilderna för att se dem i större format.

Postat: 23 december 2007, 19:23:10
av MadModder
Trevligt.

Bilden för agget ovanifrån utan kåpa visar dock inte riktigt det ;)

[edit]stavfel

Postat: 23 december 2007, 19:24:59
av Mizzarrogh
Nä, såg det nu, skall lägga in den länken...

Edit: Jepp, sisådärja, nu hoppas jag det blev rätt. :)

Postat: 24 december 2007, 00:12:42
av JimmyAndersson
Tack för nostalgi-trippen! :D

Jag har en Amiga1000, så det kanske blir en liknande tillbakablick i den efter jul. :)

Det 2MB stora(!) minnet ser iallafall ut såhär:

Bild

Bild

Har för mig att det egentligen är till en A2000, men det fungerar fint till A1000 med en kabel. :D

Postat: 24 december 2007, 10:33:16
av Mizzarrogh
Mmm, kan nog stämma, kortet som sitter i min burk (kan ses på de två sista bilderna i första inlägget) är på 1MB

2000 är ju litet different sas, eftersom den är en desktop (har således litet mer plats, om jag inte mins fel har 1000 ett tightare chassi av mer klassisk modell :) )

Vore urläckert att ha ett sådant originalchassi som T-bord med diskstation, etc och ett AM 4000 tower till (burkarna brukade ju liksom sas ha en tendens att med tiden växa ur de mindre chassimodellerna...).

Postat: 24 december 2007, 11:29:11
av BoF
När jag fick se era Amiga, kikade i garderoben vad fann jag om inte en 3000, måste ha köpt den för > 15år sen, men den plockar vi inte isär! lär funka gjorde det innan den blev instoppad i ett skåp!

Amiga3000

Postat: 24 december 2007, 12:54:38
av Mizzarrogh
:tumupp: Kul jämförelse :)

Tänkte tillägga att min burk är litet moddad med pc kort och dito drive.

(pc kortet (som är originalutförande) kan ses på bild nummer 16 och 17)

Postat: 24 december 2007, 13:03:27
av BoF
Skall öppna skalet efter jul o fota lite iallafall!

Postat: 25 december 2007, 16:02:39
av Glenn
Mizzarrogh skrev:Mmm, kan nog stämma, kortet som sitter i min burk (kan ses på de två sista bilderna i första inlägget) är på 1MB

2000 är ju litet different sas, eftersom den är en desktop (har således litet mer plats, om jag inte mins fel har 1000 ett tightare chassi av mer klassisk modell :) )
A1000 är ju också en desktop, eller syftar du på att A1000 saknar kortplatser ?

A2000 av första generationen är f.ö i princip en A1000 med kortplatser, den "vanliga" A2000 (Som egentligen heter A2000B eller A2000C) är dock en helt engen konstruktion som snarare byggde på A500.



A1000 har ju dessutom den smarta uppfinningen "keyboard garage" :)

Postat: 25 december 2007, 16:26:32
av Mizzarrogh
You,r right mon, blandade vist ihop modellerna i skallen (tänkte nog på 1200 chassi modell men den är ju som sagt en annan modell ). var ett tag sedan man höll på med dem nu... :)

Intressant annars hur det (åtminstone en gång...) gick att pressa de gamla 500 till närmast sanslösa prestanda med litet moddar.

Postat: 25 december 2007, 18:20:18
av JimmyAndersson
Min A1000 går i 12-13MHz (minns inte exakt). Märkte knappt någon skillnad i hastighet när jag köpte A1200. :D

Några bilder och info om A1000 finns här.

Notera stavfelet på bustypen: "ZORROW I". Det ska inte vara något "W" där.. :)

edit: Tog bort en felaktig rad om att det bara skulle vara ett "R".

Postat: 25 december 2007, 20:42:00
av MadModder
Nä en A1200 i originalutförande är inte mycket att hänga i julgranen. Man ska ju ha en 50MHz-processor, SCSI-bus och SIMM-minnen, VGA-utgång (med scandoubler), hårddisk, CD-rom, towerlåda, ps/2-interface...
Jag tror jag har totalt 48MB fastmem i min. :)

Postat: 25 december 2007, 21:55:21
av JimmyAndersson
Oj! Trevligt! :)

Jag funderade många gånger på towerlåda, men jag ville samtidigt inte skiljas från orginalchassit.
Det vore väldigt bra med lite snabbare processor och mer minne. Jag hittade någon i Köp&Sälj-delen för en tid sedan som ville sälja ett sådan kort, men när det väl gällde så ville han inte sälja det.

Just nu ligger IDE-kabeln på chassit, men annars brukar jag ha hårddisk och CD-läsare inkopplade.
En 3,5"-hårddisk får faktiskt plats i chassit. :)

Postat: 26 december 2007, 01:41:00
av Mizzarrogh
OFFT, jodå, min blir också till salu om någon betalar tillräckligt *mycket*... :D
Om jag inte blandar ihop allt igen ligger den på 33MHz

OnT, jimmy, varför då inte göra en sådan modd där du behåller originalchassit som tangentbord och diskläsare, sedan kablar till ett tover som innehåller resten, skulle ju vara hur läckert som helst ihop med ett äldre tower med mycket plåt. :)

Edit: Eller så får du köra den andra varianten och kapa upp hål i chassit och helt enkelt låta korten sticka upp genom dessa... :tumupp: :D
(jodå, har sett den i "originalmodd")

Postat: 26 december 2007, 03:18:03
av JimmyAndersson
Intressant idé med att ha orginalchassi för tangentbord mm en tower med resten! Det måste funderas vidare på. :)

Hittade den här sajten med diverse Amiga-byggen.

För de som inte vet: Det går att göra riktigt trevlig grafik med en Amiga. Exempel på en renderad bild. :)