Sida 1 av 1
C och assambler...
Postat: 19 juli 2003, 16:29:34
av Melker
Tänkte sätta mig in lite mer i C-porgrammering för AVR och jag har hört att det ska finnas någon kompilator som man kan skriva både C och assambler i, men jag kan inte hitta vilken. Har tidigare använt ICC lite gran, men hittar inte att det skulle gå att göra i den.
Någon som vet nåt om detta?
Postat: 19 juli 2003, 18:11:19
av henkebenke
Har för mig att ICC klarar inline assembler med hjälp av något macro. Annars så gör gccavr det. Men kolla på avr-freaks, de vet.
Postat: 19 juli 2003, 18:25:59
av Melker
Hmm... Tack.
Provade gcc igår, men förstod inte hur man kompilerade huvudtaget med det... kanske måste läsa någon guide eller nånting.
Postat: 25 juli 2003, 02:29:54
av Melker
Kan ju bara säga att det löste sig så ingen sitter och kliar sönder skallen. Gick att skriva i assambler i icc också, iof vart det inte nödvändigt då jag hittade hur man gjorde i C. Var framför allt "cbi" och "sbi" och hur man jämför med bitar jag saknade, fast när jag hittade bra kod för det i C så var det bättre.