Sida 1 av 3
Amatörtrombonist + elektronikfreak = Något studioliknande
Postat: 3 november 2007, 13:58:54
av Stinrew
Ja, då var det dags att ta oskulden och starta en projekttråd.
Det började med att en kompis och hans farsa bygde en "tonfälla" så att kompisen kunde öva på sin saxofon i lägenheten utan att störa sina grannar. Jag borde ju göra något liknande, trombon låter ju inte precis mindre än en sax... Sagt och gjort, i januari 2006(ja, jag vet att det är länge sedan) var jag till Byggmax och köpte 10mm spånskivor, 45x45 reglar och isolering. En polare hjälpte till, vi byggde alla sektioner utom dörren på en fredagkväll i garaget på mitt jobb. Innermåtten är (BxHxD) 131x205x240(har jag för mig). Vi släpade hem sektionerna till mig, sedan installerades extra reglar, ett fönster och eldosor. Sektionerna isolerades med 45mm isolering och täktes med ett vitt bomullstyg(skaplig ljuddämpande förmåga, först hade jag tänkt använda perforerad masonit men det var för dyrt). Nu kommer vi till det roliga, belysningen. Jag skaffade 6st 12V20W halogenspotar, men det blir ju varmt tänker ni. Jo, så därför behöver man ju kunna styra alla lamporna individuellt(dimma/PWMa).
Postat: 3 november 2007, 16:25:43
av Electricguy
snyggt bygge
snygg fläktcymbol

Postat: 3 november 2007, 17:36:45
av cykze
Väldigt stiligt! GUI:et och skärmen såg riktigt läckra ut.
Blev ljusisoleringen bra? Går det att andas där inne?
Postat: 3 november 2007, 18:26:26
av Stinrew
Tack!
Har inte kunnat sluttesta ljud och ventilation, då dörr och innergolv saknas. Jag har tänkt mig 2,5cm frigolit/markisoleringsskivor med masonit och någon tygmatta ovanpå. Jag funderar på att byta ut halogenlamporna mot LED för att ytterligare minska värmeutvecklingen i studion. Jag har beställt 2 st
LUXEON fast med 60 graders spridningsvinkel för att testa.
Postat: 3 november 2007, 20:00:18
av JimmyAndersson
Mycket kul projekt!
Det ska bli spännande att höra/läsa slutresultatet. Det är alltså spånskiva + isolering + tyg ? (och regel förstås).
Snygg gränssnitt!
Helt rätt fläktmontering med kröken där. Du har väl ett till lufthål någonstans så luften kan cirkulera in och ut ur tonfällan?
edit: Japp, det hade du. Såg ett hål i dörr-änden.

Postat: 3 november 2007, 20:20:23
av Stinrew
Precis, och så har jag tätning mellan modulerna med blått liggunderlag. Ses bäst på sista bilden, under taket.
Postat: 3 november 2007, 20:37:58
av Fritzell
Mycket intressant bygge med ljudisolering. När jag flyttar till något större måste jag också ha något ljudisolerat utrymme för inspelning

. Kan nog hämta en del inspiration från det här

. Du får refecensera lite mer sen hur pass bra det egentligen isolerar! Lycka till med spelandet!
Postat: 3 november 2007, 21:15:52
av JimmyAndersson
Synd att alla bor så utspridda, annars har vi ju ett helt band här.
Trombon, trummor, bas, gitarr, synth, piano, violin, theremin, sång, osv.

Postat: 3 november 2007, 21:49:14
av lgrfbs
Jimmy: skulle det inte gå att virutellet koppla in alla i ett och samma mixerbord och sedan mata tillbaka det på ett annat TCP-port nummer?
Så man kan lyssna med exp.VLC på alla som spelar?
Postat: 3 november 2007, 23:09:58
av chille
Riktigt snygg display, och det såg ut för att vara ett ordentligt gjort styrkort och fint GUI.
Får man fråga vart du köpte displayen och vad den kostade?
Postat: 3 november 2007, 23:25:24
av Stinrew
Visst får du fråga det.
Det är en
OSRAM Pictiva "OS128064PK27MY0B00"
Jag köpte 5st från AVNET via en kompis företag. Dom kostade 260:-/st+moms.
Det riktigt tragiska är att nu tidigt i somras gick det ut ett meddelande från OSRAM, att dom lägger ner tillverkningen pga för liten försäljning. Reichelt.de har haft tills nyligen, men nu kan jag inte hitta dom där heller. Jag har bara 3st kvar, men projekt för ett antal fler

Postat: 3 november 2007, 23:27:45
av Stinrew
JimmyAndersson skrev:Synd att alla bor så utspridda, annars har vi ju ett helt band här.
Trombon, trummor, bas, gitarr, synth, piano, violin, theremin, sång, osv.

Jag har för mig att
GeekJOAN spelar trumpet också!
Postat: 4 november 2007, 00:32:20
av Meduza
Och jag spelar Viola

Postat: 4 november 2007, 00:34:42
av Housepainter
Skulle kunna köra lite munspel eller melodica, förutom gitarr, trummor och klaviatur till en viss del.

Postat: 4 november 2007, 01:56:55
av kimmen
Fläktsymbolen måste vara dagens (?) roligaste!

Den inställningen vet jag inte om jag skulle våga vrida upp direkt...