Sida 1 av 1

Enkel "toolsetter"

Postat: 11 oktober 2007, 20:41:56
av EinarsLilleGosse
Jag tänkte visa en enkel toolsetter för z-axeln på min maskin.
Kan med enkelhet göras av vem som helst med grejer man troligen har hemma ochså.

X och y nollar jag visuellt men z är alltid knepigast. En tiondel där gör väldigt synliga otrevligheter.

Jag har inte så många ingångar lediga så den är inte kopplad till styrningen.

Jag caddade upp ett kretskort och körde i cnc-maskinen. Kan naturligtvis göras enklare och mer komplicerat ochså..
Bild

Skrotade ett gammalt moderkort med en batterihållare, lysdiod från *** (det får ni gissa), samt en tact-switch.
På swithen limmade jag ett litet kretskort som "sensor".
Krokodilklämman sätter jag fast nånstans på maskinen.

Bild

Bild

Switchen används bara som fjädrande sensor.
Lysdioden tänds när spetsen kommer i kontakt med sensorn.
Om jag inte är snabb på fingrarna och stannar z så fjädrar sensorn in nån millimeter och spetsen skonas. Höjden på arrangemanget körs in som z-värde i styrningen.

Bild

Bild

Funkar klockrent..

//Janne

Postat: 11 oktober 2007, 23:38:50
av jojje
EinarsLilleGosse skrev:Skrotade ett gammalt moderkort med en batterihållare, lysdiod från *** (det får ni gissa), ...
IBM?

Postat: 12 oktober 2007, 00:15:01
av Andax
I vilket fall som helst; Snyggt!! 8)

Postat: 12 oktober 2007, 00:28:46
av chille
Så du gör det manuellt altså? Borde du inte bara trycka på en knapp så kör den ner Z-axeln automatiskt tills den stöter på hinder? Jobbigt dock om kör en automatisk kalibrering av Z och har missat att placera ut proben :)

Tryck-knappen en bra backup då man skulle kunna dra ett relä som bryter strömmen till stegmotorn helt och hållet. Skulle ju även kunna ha en knapp med längre anslag så man har lite marginal. :)

I övrigt så var det en rätt smart idé tycker jag.