Sida 1 av 1

X-Y QWERTY Tangentbord

Postat: 16 juli 2004, 08:18:53
av pern
Behöver ett QWERTY - tangentbord i X-Y format. Dvs ingen elektronik mm . Det behöver inte vara Svenskt , Engelskt är ok. Finns de fortfarande att köpa någonstans ? Något tips ?

Postat: 16 juli 2004, 09:54:17
av MicaelKarlsson
http://www.dvortyboards.com/

Verkar som om detta företag säljer men det var ju inga billiga saker direkt, kanske finns billigare på annat håll. Hur många tangenter behöver du? Mer än 16?

Postat: 16 juli 2004, 10:42:14
av matseng
MicaelKarlsson: Ett QWERTY-tangentbord brukar ha typ 80-105 st tangenter.....

Pern: 10 minuters googling gav inga bra leads, men det borde ju gå att få tag på kan man ju tycka.

Ska du ha 1 eller 5000 ex av tangentbordet?

Postat: 16 juli 2004, 12:03:00
av pern
Behöver ett vanligt gammalt QWERTY bord, Inget PS2. Dvs hela engelska alfabetet , Enter , mellanslag mm.

Behöver till att börja med 1 för det projektet jag håller på med just nu och totalt kanske 5-10 st.

Håller på att bygga en (flera) klon(er) av gamla hederliga Sinclair ZX Spectrum ;-) i olika versioner. Visserligen kan jag "låna" ett från någon av mina Spectrum men jag försöker hålla mig till komponenter man kan köpa nya.

Postat: 16 juli 2004, 12:52:24
av Earendil
Coolt, en Spectrum-klon. Jag har en gammal 48k hemma. Allt fungerar på den förutom att flatkabeln mellan kretskortet och tangentbordet har vittrat sönder. Har funderat på att laga den vid något tillfälle. Har du något tips?

Postat: 16 juli 2004, 12:55:53
av pern
Det finns nya membran att köpa fortfarande till 48an.

Du kan köpa dem här: http://www.sintech-shop.de

Postat: 16 juli 2004, 13:01:48
av Earendil
Det var som tusan. Fräckt!

Postat: 16 juli 2004, 13:14:00
av pern
Håller på med i huvudsak 2 versioner:

1 - Spectrum 48
2 - Spectrum 128 med HDD, FDD, myyyycket minne mm mm

Kanske skulle lägga upp en liten beskrivning här under Projekt om någon är intresserad.



//// Har nu lagt upp en kort beskrivning under Projekt

Postat: 16 juli 2004, 15:33:28
av MicaelKarlsson
matseng skrev:MicaelKarlsson: Ett QWERTY-tangentbord brukar ha typ 80-105 st tangenter.....
Har lärt mig att det är säkrast att fråga efter att flera gånger stött på mer eller indre udda definitioer på de mest varierande saker.
Dessutom var frågan inte allt för upplysande (inget fel i det).

/Micael

Postat: 16 juli 2004, 15:42:06
av pern
Det är ju några år sedan man såg någon som hadde det i sin katalog, typ ELFA. Det var ju betydligt vanligare PRE-PC med dessa.

QWERTY står ju för tangenterna Q-W-E-R-T-Y som finns till vänster så det måste ju minst ha engelskt alfabet. Utöver det vet jag inte om det finns någon standard på vad det skall innehålla.