Sida 1 av 1

Styra en kamerablixt

Postat: 15 juli 2007, 22:24:17
av WeirDoc
Jag ska till och damma av mitt gamla "studioblixtprojekt" och minns att jag hade ett problem innan jag la ner det sist.

Jag har en kamera som kan kontrollera en blixt, uttaget klarar massor med volt så det kan styra en gammal vanlig blixt på några hundra volt.

Problemet blir att när man har en lång kabel så kommer det ingen blixt. Utan att veta så gissar jag att motståndet blir så högt så kondensatorn laddas ur långsamt istället för snabbt (rätta mig gärna om jag har fel).

Jag tänkte komma förbi detta genom att använda lågspänning ända fram till blixten och där ha en komponent som kortsluter pinnarna så att det blir en fin blixt, men då dyker frågan upp: Vad ska jag använda för komponent, och hur ska jag koppla den, jag vill att den ska öppna för fullt när den får t.ex. 5 volt, och sen klara av spänningen som ligger på någonstans mellan 200 och 500 volt. Kan jag använda en transistor, det får ju inte bli någon hög resistans eftersom det då inte blir någon blixt.

Tips??

Postat: 15 juli 2007, 22:25:45
av LaRdA
En tyristor skulle nog passa utmärkt.

Postat: 15 juli 2007, 22:28:55
av WeirDoc
Men snälla ni, kan man få trycka på "Skicka" innan ni svarar!! :lol:

Oj oj, snabbaste jag varit med om!

Aha, jag trodde att man styrde växelspänningar med sådana, men jag hade nog fel! Kopplar man bara in den mellan pinnarna (rätt polvänd) och sen smaskar in 5 v, eller måste man har några motstånd med i bilden?

Postat: 15 juli 2007, 22:29:44
av grym
tyristor eller triac är vad som brukar annvändas

Postat: 15 juli 2007, 22:30:26
av WeirDoc
Oki, och vad är skillnaden mellan dessa två pjäser?

Postat: 15 juli 2007, 22:34:30
av Fritzell
tyristorn går bara köra i DC. En triac är i princip en dubbeltyristor.

Postat: 15 juli 2007, 22:35:06
av WeirDoc
Ok! Bra, då får det bli en sån! Tack!!

Edit: En tyristor alltså

Postat: 15 juli 2007, 22:35:25
av LaRdA
En triac är i princip två st tyristorer som är kopplade i antiparallell så att den kan leda åt båda hållen.
http://en.wikipedia.org/wiki/TRIAC
http://en.wikipedia.org/wiki/Thyristor
http://en.wikipedia.org/wiki/Silicon-co ... _rectifier

Edit: En tyristor är nog mest lämplig eftersom det handlar om likström.

Postat: 24 juli 2007, 18:28:58
av WeirDoc
Oki, nu till nästa problem, hur kopplar jag? Jag har alltså en blixt och på den kommer det ut två pinnar som man kopplar samman för att få en blixt.

Jag hittade bara en TIC216 vilket är en triac, kan jag använda den ändå? Hur kopplar jag in den i sådana fall, fick inte riktigt till det.

Postat: 24 juli 2007, 23:22:30
av grym
kolla databladet, koppla in dom två trådarna mellan , hm, a1 a2, eller vad dom nu heter på triacar, sen kollar du upp vad det behövs för trigggström, gör en provkoppling med ett niovoltsbatteri och ett motstånd som ger ungefär dubbla triggströmmen, kollar att du kopplat in batteriet rätt, koppla den mot gate och a1 eller a2 och se var den tar ström, behåll kablarna, men bryt för triggströmmen, slå på strömmen till blixten , kolla att du har hundrataletkretsen volt mellan a1 och a2, dutta till så du slutet srömketsen för triggströmmen, och blixten borde blixtra till

sedan fortsätter du bygget på gatesidan som du själv vill ha den