Sida 1 av 1

Belkin F5D72304 moddning??

Postat: 9 maj 2007, 21:23:51
av Jolles
Gjorde misstaget fatt handla mig en trådlös router enligt rubriken, denna påstod sig fixa 54mbit men sträcker sig väl till ca 3-4mbit på sin höjd (den var lite snabbare i början) Kom just på att ja kan nu uppdatera firmware:n på den, men ja tvivlar på att den jobbar sitt yttersta fördet.

Har sökt runt lite granna om denna router men den visar inte så goda exempel heller för andra, någon som testat att modda den för att nå högre prestanda? Den blir inte speciellt varm, men kan det vara så att prestandan begränsas gentemot hur varm den blir, och hur fort den blir varm? Altså att tex. en fläkt och eller kylfläns kan bidra med snabbare hastigheter?

Har sett de som moddat d-link routrar, som ganska känt blir ganska varma (och ibland tar kål på dem) Whatabout Belkin then?

Postat: 9 maj 2007, 22:04:01
av ricard
Om det är ett värmeproblem så tror jag snarare att den stänger av sig än att prestandan sänks.
D-link hade en serie routrar som blev fruktansvärt varma och vissa satte dit kylfänsar och fläktar för att de helt enkelt inte fungerade annars, när det var varmt iaf.

Postat: 9 maj 2007, 22:25:22
av PHermansson
Låter mer som radioproblem. Tillverkarnas räckviddssiffor är ofta ganska överdrivna. Testa att flytta runt grejerna lite först.

Postat: 9 maj 2007, 22:36:39
av Micke_s
Allmänt så suger prestandan på trådlösa produkter.

D-link verkar vara mästare på ta fram produkter med fel i.

Postat: 9 maj 2007, 22:42:03
av Jolles
Det är oftast inte längre än 4 meter till den, dock med en 3dm betongvägg imellan, men den är inte snabbare när jag är i samma rum heller. Det finns ytterst få andra trådlösa nätverk häromkring om det skulle störa... Är inget vidare bra på trådlöst om tex bluetooth skulle vara irriterande för nätverket, men det använder jag inte heller så..

Lite anledning till att jag köpte routern var att jag redan har en dator som agerar router och tänkte bara använda denna Belkin som accesspunkt, som den nu körs, och jag antog att detta skulle få den att bli svalare efterssom den inte längre routrar trafiken - men skillnaden var förståss likamed noll.

Postat: 9 maj 2007, 22:50:37
av PHermansson
Definiera 'ytterst få andra trådlösa nätverk'. Var inte länge sedan jag nära nog körde huvudet i väggen hos en kund, alla inställningar var rätt i nätverket men det fungerade inte. Dubbelkollat och trippelkollat, ingen kontakt.
Efter en bra stund upptäckte jag att det fanns ett annat nätverk på samma kanal knappt synbart, sen jag ändrat kanal funkade allt perfekt.

Postat: 9 maj 2007, 23:03:30
av Jolles
gjorde en snabb test från burken jag sitter på i rummet brevid som tex. visade:
Quality=83/100 Signal level=-54 dBm Noise level:-100 dBm
Om det säger någon annan nått, dBm vet ja inte hur ja tolkar.

Funkar gör det ju, men såg att jag använda en lite väl vanlig kanal (6) så den kan ja ju ändra till något annat ovanligare och se om det kan påverka något!

Vid min scanning härifrån fick jag bara upp mitt eget nätverk, händer att ja får in nått annat med med riktigt kass mottagning men inte mer.

Postat: 9 maj 2007, 23:35:50
av xxargs
det är inte utan orsak som D-link kallas för dyngalink

-54 dBm säger att du har ganska stark signal och det är ganska stort dynamik till brusgolvet (46 dB mellan -54 och -100 dB) - brusgolvet som dels beror på termisk brus, men också om det är en massa andra Wlan som kör i närheten (okorrelerad signal uppfattas som störning/brus) , microvågsugnar etc. skall man köra med hög bittrate så måste det vara stor dynamik mellan brusgolv och signalstyrka - ju mindre, ju långsammare koppel.



betongväggar och gipsväggar är inge bra om man skall försöka få igenom Wlan-koppel, måste finnas fönster/hål/glipor kanske lite genomgående ledningare etc då gips med sin vattenhalt och betong har väldigt hög absorbtion/dämpning per cm tjocklek av just 2100 - 2400 MHz området.

skall man få täckning i ett helt hus med enkel Wlan-enhet så skall det bannemig vara träväggar överallt.

Postat: 10 maj 2007, 02:47:49
av Jolles
Där ser man! Har micron påverkan på wlanet? hehe Har bytt till kanal-11 nu, kändes faktiskt aningen snabbare, men har inte testat det ännu.

Postat: 10 maj 2007, 09:14:56
av PHermansson
Micron ska kunna påverka ja.
Det är egentligen inte särskilt smart att köra på kanal 6 då i många Wlan-routrar använder denna kanal som standard. Sannolikheten för att kanalen används i närheten är därför rätt stor.

Postat: 12 maj 2007, 13:50:50
av xxargs
Micron kör också vid 2.4 GHz (antagligen därför man tillåter Wlan där eftersom det ändå är så 'förstört' av alla microvågsugnar i omvärlden) Även om micron är mycket hårt dämpat av hälsomässiga skäl så kan dess läcksignal vara mycket stark ur en mottagare synvinkel även om det ligger många MHz bort, mättar den Wlansmottagarens LNA så bildas det lätt en massa IM-produkter av alla olika Wlan-frekvenser i luften och mottagaren tappar känslighet.

Tappar man räckvid kraftigt och plötsligt så kan det bero på att någon kör microvågsugnen i närheten...

cosite-situationer med starka och svaga signaler väldigt nära varandra är väldigt knepiga att hantera då man inte kan stoppa in passiva filter om starka störningen bara ligger några MHz bort från området man lyssnar med hög känslighet.

.

Postat: 12 maj 2007, 17:41:01
av netrunner
Asså:

1. Säger WLAN kortet att det kör i 54Mbs?

2. funkar det bättre om du är i samma rum som AP:n?

Postat: 12 maj 2007, 22:08:43
av Jolles
Jag "löste" problemet..

För det första så kan ja tillägga innan någon irriterar sig över min okunskap för wlan, att så är fallet :oops:

Så har var det, min AP är en 54Mbit sådan, och den påstår att den körs i den hastigheten - Men, mitt wlan kort i laptoppen visade sig vara 802.11b, och stödjer därav endast 11Mbit - det va första problemet, det andra var att jag trodde att det då VAR 11Mbit med och fortsatte beklaga mig för att den strulade, men jag fick då en lektion av en kompis som berättade att alla möjliga protokoll och saker som körs för att wlanet ska funka bromsar varje stackars Mbit med nästan 50%, vilket visar på att jag kan använda omkring 5-6Mbit av min anslutning till AP:n. Och hade jag då haft ett 54Mbit:s kort, så hade jag väl kommit upp i omkring 25Mbit menade han. Nu vet ja de med :roll: