Sida 1 av 1

Hej, jag behöver hjälp!

Postat: 23 april 2007, 09:01:50
av Dragon
Hej!

Vi har nu börjat med PIC Basic på skolan. Men allt vi gör är "Copy paste" för vi har inga böcker eller något. Så är det någon här som vet en bra online guide eller något som förklarar vad man ska göra!

Tack!

Postat: 23 april 2007, 09:10:36
av sodjan
*SKOLAN* borde veta !

Det är ju skräp om privatpersoner ska behöva lägga till här p.g.a.
av att *en skola* misslyckas med sitt uppdrag... :roll:

Postat: 23 april 2007, 09:58:31
av ehf
Copypastan känner jag igen från skoltiden med programmering. Dom hade skrivit ut egna skärmdumpar med olika kodexempel, utan förklaring och kopierat ut på papper, utifrån det skulle vi lära oss. Ovanpå det så var läraren invandrare och hade en hemsk brytning. :(

Postat: 23 april 2007, 10:13:02
av sodjan
Ofattbart hur dåligt det kan skötas!

Jag har under ett par år funderat på att ta fram material
för PIC-utb för grund- och gymn skolan. Jag tycker inte att
det finns något riktigt bra idag. Det mesta bygger på de olika
stora "all-included" korten som är komplett värdelösa för att
bygga egna "projekt", det behövs något billigt, enkelt och
modulärt system som man enkelt kan bygga in i olika apparater
eller liknande. Kompletterat med ett genomarbetat material så
att det blir enkelt att komma igång och att jobba med det...

Ja ja, man får väl se...

Postat: 23 april 2007, 11:54:58
av nole
Jag är tämligen säker på att ett paket med säg en wisp628, kanske några labb PIC och det materialet hade blivit mycket omtyckt av dom svenska skolorna.

Postat: 23 april 2007, 12:02:09
av sodjan
Fint, nu mår jag ännu lite sämre för att jag inte redan har tagit tag i det... :-)

Postat: 23 april 2007, 14:44:43
av MicaelKarlsson
ehf skrev:Copypastan känner jag igen från skoltiden med programmering. Dom hade skrivit ut egna skärmdumpar med olika kodexempel, utan förklaring och kopierat ut på papper, utifrån det skulle vi lära oss. Ovanpå det så var läraren invandrare och hade en hemsk brytning. :(
Det där känns igen!!

Men jag hade en svensk lärare men det hjälpte inte alls för han sa knappt ett pip.

Lite länkar jag hittade!
http://www.mikroe.com/en/books/picbasicbook/00.htm
http://www.melabs.com/resources/index.htm
http://www.melabs.com/products/books/chbook.htm
http://o.mneina.googlepages.com/home.htm

Hoppas de är något att ha. (Jag kör AVR och C så jag har svårt att uttala mig om det hjälper)
Lycka till!!!

Postat: 23 april 2007, 15:16:56
av v-g
Inte bara på skolan även på sk. högskolor är det samma visa. Vi hade en lärare från Sri Lanka tror jag det var, han kunde inte ens förståelig engelska :shock:

Mycket man lärde sig under lektionerna not :( Tur som var så hade man kodat i pascal tidigare så man åtminstone kunde grunderna.

Proven gick ut på att skriva upp en kod som han visat på tavlan (och som vi fått på stencil) i princip ordagrant. Felsökningen var att hitta misstagen som man gör när man skriver av något.

Tragiskt att de ens anställer såna lik till lärare både då & nu. Man måste vara oerhört motiverad för att komma någon vart då. Ännu mer tragiskt är att såna lärare sällan får den spark i arslet de förtjänar utan de fortsätter bara suga skattekronor till ingen nytta.

Däremot i gymnasiet hade vi en bra SVENSK lärare som både kunde förklara och hjälpa när så behövdes. Mycket av det jag kan idag skyller jag på honom 8)

Postat: 25 april 2007, 20:46:38
av squiz3r
Då vet man vad man har at se fram emot :( Tur då att man redan kan programera PIC'ar :D

/Daniel A

Postat: 26 april 2007, 13:38:00
av v-g
Man får nog se till att man får det man "betalar" för iaf. Fråga tidigare/nuvarande elever kanske. Men lätt att säga sen, värre när man sitter i blybåten :?