Sida 1 av 3

OP-amp som Schmitt-Trigger

Postat: 17 april 2007, 14:21:07
av Joe
EDIT:Ny rubrik, ny följdfråga! Se sida 2
http://elektronikforumet.com/forum/view ... 500#403500



Nån som vet om ULN2003 kan ersätta en L203B tillverkad av SGS?

I elschemat som är odaterat står det att det ska sitta en ULN2003 men i verkligheten sitter det en L203B, det kan ju vara ett annat kort för L203B..
Ska följa banorna och jämföra med ULN2003..

Hittade inget nyttigt på Google eller ST

Postat: 17 april 2007, 14:26:53
av badtastex
Bägge innehåller ju 7 darlington så de känns ju ekvivalenta. Frågan är om L203B har clampdioder inbyggt, är pinne 9 på kapseln inkopplad?

Sen får du ju kolla så att ULNen klarar de strömmar som skall dras - i annat fall är det nog lugnt.

Postat: 17 april 2007, 20:56:23
av Joe
Jodå, ben 9 är inkopplad
Då blir det byte till en ULN2003
Den ska driva två små reläer (ett åt gången)

Tackar!

Postat: 24 april 2007, 17:47:20
av Joe
Jaha nu är den bytt till ULN2003 och resulterade i en kort stunds framgång som sedan gick upp i teknisk rök.......

3 drivare är parallellkopplade och driver ett relä som förbrukar ~40mA (A1)
4 drivare är parallellkopplade och driver ett relä som förbrukar ~40mA (A1)
Ben 8 är kopplade till GND
Ben 9 är kopplad till +24V, samma kabel som de båda reläerna (A2)

Typ av reläer som används: http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?l ... k=4988.htm

Det funkade när de fyra drivarna var till men sen när vi skulle testa det andra relät så löpte den tekniska röken amok och klöv ULN'en itu och smet :!:

Det kan vara så att båda reläerna var till samtidigt men det ska väl den tåla?
3*500mA & 4*500mA borde väl driva 80mA totalt

Är det GND som spökar?
Eller kan det vara IN signalen? Den är +8V genom en potentiometer till ULN'en
Testade den på labbänken och den funkade med både +5V och +24V IN

Postat: 24 april 2007, 20:47:44
av bengt-re
ULN 2003 har väl 2,2-6V in för drivning? CMOS eller TTL-nivåer brukar det vara...

Och jodå - jag har kort som är tillverkade i tämligen skapliga serier där jag kör 2000mA i per ULN - och har aldrig varit med om någon enda gått sönder....

Postat: 24 april 2007, 20:52:01
av sodjan
Vissa ULN behöver externa motstånd på ingångarna, andra
har inbyggda motstånd passande vissa logik-familjer.
Kolla databladet, där finns de olika varianterna redovisade.

Och 40 mA är *ingenting* för en ULN...

Postat: 24 april 2007, 20:59:10
av Joe
Glömde att skriva det sitter ett serie motstånd 4,7k per ingång samt en tantalkonding på 4,7uF till jord mellan motstånd och ULN

Det blev riktigt hett på de tre drivare utgången, pinnarna smälte fast i sockeln...

Det måste vara vajsing på GND, det är det enda jag kan förklara det hela med..

Postat: 24 april 2007, 21:09:27
av bengt-re
Skumt..... Annars är ULN 2003 en av de få driverkretsar jag aldrig lyckats ha sönder.... ;)

Vad skall du ha motståndet till? Vid 3,6V in så drar den under 1mA.... Ingångskapacitancen är låg så du behöver inte ha "gate" motsånd som med logikstyrda MOSFET. 10-30pF har jag för mig och med de tämligen låga frekvenser det går driva ULN (darlingtontrissor har aldrig varit snabba...) så kan man bortse ifrån ingångskapacitansen - det är farligare att driva dem klent då de möjligen finns risk att man "halvdriver" dem och får spänning OCH ström samtidigt och det kommer att döda dem.... Är inte säker på om man lyckas träffa så, men i teorin skulle det kunna gå och hur som helt - basmotstånd är onödigt så skippa dem - har du högre inspänning för logiken än 5-6V så använd ULN 2002 eller 2004 istället då dessa är för högnivålogik.

Postat: 24 april 2007, 21:19:30
av Mindmapper
Dom verkar vara utgångna. Du har nog inte gjort något fel, i varje fall verkar din inkoppling försiktig i överkant. Kan det vara något tveksamt parti som traskat runt ? Har du någon fler, isåfall prova att koppla in bara ett relä till en enda utgång!
Edit: Läste fel, trodde du bytt till L203. Koppla bara en utgång/relä.

Postat: 24 april 2007, 21:23:49
av Joe
Själva ULN2003 (eller L203B som satt där innan och gick samma öde till mötes) styr fram - back hydraulventiler (on-off) på en skogsmaskin, Valmet 901 -85
En analog spak med två st potentiometrar, en pot som används när man för spaken framåt och en bakåt matas med +8V från en IPS 302, Fabrikat Monsun-Tison (Denna burk styr andra ventiler mha PWM)

Men med en vippknapp så leder man om utsignalen från respektive potentiometer in till ULN'en (Detta för att få dubbla funktioner i spaken)
Så helt enkelt spak framåt ~2-100% = relä framåt till
Spak bakåt ~2-100% = relä bakåt till
Men relä framåt och bakåt gör även att den potentiometer som används (styrspak utsignal) matar en hydraulventil för hastighet (0-8V)

Så samma burk har suttit där från -85 men i förra veckan så la den av.. Dvs det är reparation, ingen nykonstruktion!

Nä ska mäta upp GND imorgon, har lött dit en ny fin sockel och en ny ULN2003 sitter redo :humm:

Postat: 24 april 2007, 21:36:47
av Mindmapper
Kanske någon konding har börjat läcka så att det blir spänningsdelning mot jord. Räcker ju att en konding läcker och tre (fyra) utgångar leder dåligt.

Postat: 24 april 2007, 21:39:57
av Joe
Båda 4,7uF kondingarna är bytta och motstånden är ok
Så det är bara fem komponenter totalt på kretskortet.
Reläerna sitter på DIN skena

Tro snarare att det är kabelbrott på GND någonstans i maskinen

Postat: 24 april 2007, 21:51:09
av Mindmapper
Tycker bara att det ska orsaka att utgångarna inte leder. Men konstigare saker har skett med brott på gnd. Jag skulle nog hålla det troligare med en överledning på utgången, men det har du säkert redan kollat. Lite skit och så transienterna från reläerna som drar igång krypströmmar. Långsökt det också!

Postat: 24 april 2007, 23:12:23
av Henry
Det blev riktigt hett på de tre drivare utgången, pinnarna smälte fast i sockeln...

Någon slag kortis låter det som och ganska så ordentlig sådan som det nog inte borde vara något större problem att se.

Postat: 24 april 2007, 23:20:10
av anlamotte
Om nu kretsen sitter i en sockel kan du ju testa utgångarna med nån liten sladdstump.