Sida 1 av 1
Prisbild dubbelsidig montering av ytmonterat
Postat: 5 april 2007, 10:28:49
av Micke_s
Är det någon som har en prisbild över skillnaden mellan att montera ytmonterat på båda sidorna ett kretskort jfm två kretskort som är enkelsidigt monterat?
Postat: 5 april 2007, 10:56:14
av peter555
Det är något bökigare men om producenten har moderna maskiner så är det inga problem. Samtidigt blir det bara ett kort att hantera så prisskillnaden är ungefär kostnaden för det extra mönsterkortet.
Postat: 5 april 2007, 13:35:26
av Micke_s
Man tackar.
Postat: 5 april 2007, 14:27:13
av prototypen
Om maskinen bara har en "portal" så tar undersidan ung dubbel tid då maskinen måste applicera lim först och det tar nästan lika lång tid som att montera komponenter.
Sedan är det bara att räkna kronor och ören.
Prototypen
Postat: 5 april 2007, 15:37:58
av peter555
Normalt så limmar man inte komponenterna utan de hänger kvar mha kapillärkraften. Limning kan vara aktuellt om det är stora tunga komponenter men oftast kan de lödas i det sista momentet.
Postat: 5 april 2007, 17:31:38
av Fritzell
hänger kvar mha kapillärkraften
Dom sitter ju också fast i den lite klibbiga lodpastan..
Postat: 5 april 2007, 21:18:39
av bengt-re
dock brukar man oftast limma med värmehärdande lim - kan gå utan, men har man maskin för dispensering av lim så kostar det lite extra - enda abret är att korten blir svårlagade då limmen kan vara svårt att få bort utan att skada kortet om man behöver byta någon komponent
Postat: 5 april 2007, 22:37:13
av peter555
bengt-re:
Normalt krävs inte limning, i alla fall brukar inte den producenten som jag anlitar limma. Det kan skilja beroende på typ av komponenter och vad producenten har för utrustning.
Postat: 8 april 2007, 15:39:57
av bengt-re
Sant, men för alla större kapslar specar jag limmning - lika bra och tror att det kostar typ 3 sek per kort att limma de två större komponenterna - och på ett kort som med mönster, montering och komponenter ändå kostar knappt en 1000-lapp så känns det som en billig försäkring...
Men visst, helt nödvändigt är det inte - beror ju lite på maskinen som löder också - är det genomskjutsugn så kan det ju skaka till om bandet eller bandstyningen inte är i perfekt skick och denna lilla stöt kan i värsta fall få komponenterna att hoppa loss, men återigen - det beror på kortet, applikationen, storlek/vikt på komponenter samt vilka maskiner montören använder.
Postat: 8 april 2007, 16:05:54
av JimmyAndersson
Hur går det till om det inte är en genomskjutsugn? Där jag jobbade (Minec) fanns bara sådana ugnar. Det var varmt och skönt på vintern.

Postat: 8 april 2007, 21:26:32
av bengt-re
Temperaturcyklande ugn. Lite slöseri, men bra till labbkort de har också fördelen att man kan argonfylla ugnen om man har väldigt oxidationskänsliga komponenter.