Sida 1 av 1

Söker namn på smidiga sladdar [Nu med BILDER!]

Postat: 4 mars 2007, 14:58:52
av speakman
Har sett en typ av "labbsladdar" som är vansinnigt smidiga men som jag inte hittar nånstans, ens vet vad man bör kalla dom!
Sladdarna i sig borde vara kapslade i gummi, för dom är grymt mjuka och följsamma. Och i var ände sitter en liten gummiförklädd hylsa som man kan trä över endast ett stift på t.ex. en stiftlist. Sladdarna jag sett är ungefär 30cm långa.
Kan eventuellt ta kort på dessa om ingen vet vad jag menar.
Han som har dom vet heller inte var dom finns att få tag på, eller vad dom ens kallas.
Någon som vet vad jag menar? Kanske t.o.m. vet vad man får tag i dom?

Mvh
speakman

Postat: 4 mars 2007, 15:32:17
av grym
menar du vanlig Silikonisolerad laboratoriekabel ?

elfa 55-572-02

kjell har conrad har,
men det där med huvorna kan jag inte säga vad det är

Postat: 5 mars 2007, 09:55:39
av speakman
Kanske bygger dom på dessa kablar, men det är mer som en byglingskabel inkl. kontakter (hylsor) i var ände som man kan ansluta in på en pinne på en stiftlist t.ex.
Grymt smidigt på STK500 när man vill dra ut saker från port-stiften till andra konstruktioner.
Till STK500 medföljer ett antal kablar som sitter två och två som också är till för stiftlister. Om man tänker sig att man delar på en sån, så det blir endast en kabel, tar bort plasten runt metallhyslan + isoleringen på kabeln, och sedan lägger en ny isolering med silikon (el.dyl. mjukt) som inkluderar både kabel och metallhylsa. Så ser dom ut!
Märker att jag borde ordna en bild. Ska försöka fixa det så snart jag kan. :)

Postat: 19 mars 2007, 08:53:24
av speakman
Äntligen ordnat bilder på dessa!
Vore underbart om någon visste var man fick tag i dessa.

Bild 1
Bild 2
Bild 3

Postat: 19 mars 2007, 09:18:08
av $tiff
Dedär ser ju ut att vara DIY-labbkablar :)
Det är bara att hitta rätt silikonkabel och rocka loss med lödkolv, hylslist och krympslang!

Postat: 19 mars 2007, 09:39:02
av speakman
Finns dom inte att köpa nånstans färdiga?

Postat: 19 mars 2007, 14:13:00
av MadModder
Något som är ruggigt bra som sådana hylsor man trär på enstaka stift, är de kontaktelement som sitter inne D-SUB-honorna.
Det räcker med ett gammalt trasigt moderkort så har man såna så det räcker och blir över från parallellporten. Eller iaf till 12 sladdar. :)

Postat: 19 mars 2007, 18:09:02
av Micke_s
"Silikonisolerad laboratoriekabel" på elfa kanske

Postat: 19 mars 2007, 18:59:08
av MicaelKarlsson
44-074-58 och så lite krympslang och någon form av kabel emellan.

Postat: 20 mars 2007, 00:53:07
av speakman
Men inte färdiga nånstans?
På förra jobbet fanns presstång + hylsor för DSUB:ar. Får nästan ragga lite där kanske. :P
Bäst hade färdiga varit dock.

Postat: 20 mars 2007, 21:24:15
av bengt-re
Jo, till vissa enklare logikanalysatorer vilka saknar riktiga POD-kontakter brukar sånna kablar följa med - borde finnas att köpa som reservdel.

Postat: 20 mars 2007, 21:56:46
av speakman
Dom jag sett följde med en 8051-emulator från iSystems. Kanske ska kolla med dom? Bara tanken låter snordyrt...