Sida 1 av 1
Brygga stereoförstärkare?
Postat: 11 februari 2007, 22:13:11
av spufuz
Har lite funderingar på monosteg till en aktiv sub.
Har en 80W stereo-förstärkare jag skulle kunna ta till projektet.
Kan jag brygga stereoförstärkaren till att bli ett monosteg?
Görs detta genom att koppla exempelvis + på "Right +" och - på "left -"?
//david
Postat: 11 februari 2007, 22:47:20
av Stuggi
Finns två sätt, bryggkoppling eller parallell. Parallell så kopplar man högtalaren mellan de sammankopplade kanalerna och jord. På brygga (bridged) så kopplar man högtalaren mellan kanalerna.
Postat: 11 februari 2007, 23:07:00
av PHermansson
Att koppla samman kanalerna låter farligt, inte att rekommendera. Det rätta sättet är att först koppla samman lågnivåsignalerna till en monosignal, sedan fasvända den ena. Högtalaren kopplas sedan mellan plus-utgångarna.
Var längesedan jag testade detta men det fungerar fint.
Postat: 12 februari 2007, 09:48:37
av Fritzell
Kopplar man högtalaren mellan två utgångar kommer det som sagt inte fungera och det är troligt att förstärkaren även tar skada. Man måste som sagt fasvänga ena sidan 180 grader vilket kan vara ganska knivigt i praktiken. Blir det inte exakt 180 grader kan knepiga fel uppstå vilket kan förstöra förstärkaren.
edit: Ändrade 90 till 180.
Postat: 12 februari 2007, 09:56:42
av Nisse
90 grader??? Ska man inte fasvända 180 grader?
Mvh
Nisse
Postat: 12 februari 2007, 10:33:28
av PHermansson
Postat: 12 februari 2007, 14:02:36
av Fritzell
Ursäkta, givetvis skall det vara 180 grader.
Postat: 13 februari 2007, 10:09:51
av Nisse
Och att fasvända EXAKT 180 grader är ju inget som helst problem, växla polaritet. Eller har jag missuppfattat vad Fritzell menar med Knivigt i praktiken?
Mvh
Nisse
Postat: 13 februari 2007, 11:36:09
av danei
Fritzell: gör gärna en notering när du ändrar. Nisses inlägg hänger liksom i luften nu.
Postat: 13 februari 2007, 18:49:51
av Stuggi
Borde tydligen ha lagt till en del, och skrivit att jag inte vet så mycket...

Postat: 13 februari 2007, 20:44:47
av Fritzell
Nisse skrev:Och att fasvända EXAKT 180 grader är ju inget som helst problem, växla polaritet. Eller har jag missuppfattat vad Fritzell menar med Knivigt i praktiken?
Mvh
Nisse
Hur ska det gå till? Tar du en signal och kopplar den både som signal och dess jord som jord och samtidigt vänder på samma signal och tar signalen som jord och jorden som signal blir den ju kortsluten. Det måste till lite elektronik för att fixa biffen såvida det inte är två olika signalkällor med separat nätdel, men då kommer problemet med att båda måste ha samma insignal och väldigt snarlike slewrate och latency. Sen är jag skeptiskt till att "jorda" en utgång från en sådan signalkälla och använda dess jord som signal. Men kan du visa ett principskiss/schema på en fungerande koppling är jag intresserad

Kan tänka mig att det möjligtvis kan fungera om man avskiljer signalerna galvaniskt från varandra med 1:1 trafo, optokopplare eller liknande, men det finns nog bättre lösningar.
Postat: 13 februari 2007, 23:00:39
av JimmyAndersson
Helt rätt.
Möjligen om man vänder på signalen med en inverterande 1:1-förstärkare. För att inte råka ut för fasfel så bör man bygga en likadan förstärkare (fast inte fasvänd) för den 'rättvända' signalen också.
Postat: 14 februari 2007, 14:06:02
av Nisse
Dooh, som jag skrev, det fanns en möjlighet att jag missuppfattat problemet. Så är det ju ofta när något verkar enkelt.
