Sida 1 av 2

DCF77 Mottagare

Postat: 31 december 2006, 10:26:36
av mrOh
Jag funderar lite på att försöka bygga mig en klocka som ställer in tiden efter långvågssändaren i Tyskland.
Har letat projekt där folk redan har gjort detta, men med dåliga resultat (Hittade endast ett fåtal liknande projekt, vilket förvånar mig, trodde det skulle finnas en uppsjö.),
detta faktum har gjort att jag börjat tveka lite och fundera på om det är något väldigt svårt problem dolt under ytan.

Jag har precis införskaffat en wisp628 och har börjat titta lite på PICar, så det blir en PIC klocka.
Hittade en kille som gjort en PIC-baserad morsekodsläsare, hade tänkt stjäla lite(läs: troligen ganska mycket) därifrån.
Nästa stora problem är radiomottagaren, kan man bygga en sån? Bör man köpa den färdig?

Det lilla problemet sedan är hur man ska visa tiden, Nixie, leds, LCD, ska ta o sätta mig in i det senare.

Men vad tror ni som sitter på erfarenheten? Alla tips och ytterligare ideer är väldigt uppskattade? Om jag har tur kanske det artar sig till mitt första projekt här på forumet.

Postat: 31 december 2006, 10:38:36
av Frippe
Jag är också inne på en liknande lösning. Jag har just skaffat en gammal navtex mottagare (518 KHz) med aktiv antenn som jag har ritat av schemat på. Jag kan lägga upp schemat om någon dag när jag är hemma igen.
Kan behöva hjälp att se vilka delar i schemat som gör vad.

En enklare lösning är ju att köpa DCF77 modulen på Conrad (men det är ju inte lika kul)

// Fredrik

Postat: 31 december 2006, 10:47:48
av Icecap
Jag har kollat en del på detta, jag har lyckats räkna ut hur många lindningar på en ferritstav från ELFA som behövdes och sedan bygga en resonanskrets.

Jag fick in en frekvens som var nära men inte helt rätt, det visade sig att vara backlighten på mitt oscilloskop som störde och sedan har jag inte haft tid till mer.

Jag har sett ett bygge som bestod av ett antal avstämda förstärkarsteg efter varandra men detta kräver bra skärmning och det blir ganska mycket dyrare än att köpa en färdig så detta går bort.

Min plan var att ha en avstämd krets som antenn (ferritstaven alltså) och sedan fläska på med avstämda op-amp-kretsar och använda transkonduktans-förstärkare för att få AGC-möjlighet, tänkte att det skulle gå men en dubbel eller så.

Postat: 31 december 2006, 12:00:02
av vfr
Skulle man inte kunna köpa någon billig klocka med DCF-mottagare och sno mottagardelen?

Visst är det fusk (!?!?) men det är väl kopplingen till sin egen klockelektronik som man egentligen vill pilla med och avkoda signalen.

Postat: 31 december 2006, 12:08:47
av mrOh
Det har jag också funderat på, detta hos Conrad borde ha allt man behöver, prisvärt.

Edit: Conrads DCF modul ser förstås väldigt enkel ut. Knappt värt 99.-
Så man kanske ska göra som Icecap, linda en egen..

Postat: 31 december 2006, 13:17:47
av Icecap
Deras DCF77-modul har en krets på (som man inte ser på bilden) som gör all AGC osv så det är inte så enkelt ändå.

Postat: 31 december 2006, 13:40:33
av mrOh
ok, då kanske det förklarar kristallen, satt och funderade vad den hade för nytta..

Postat: 31 december 2006, 15:01:21
av Stuggi
Den där conradmodulen verkar vara ganska populär, jag tror jag har ett kopplingsschema på datorn för en 7-segmenklocka som använde en sådan...

Postat: 31 december 2006, 16:29:03
av Chribbe76
Jag har en klocka med DCF77-mottagare och problemet är att den bara får kontakt i undantagsfall (som bäst får den kontakt 1 gång / vecka).
Ibland går den nästan 30sekunder fel pga att den inte har uppdaterats på en månad eller två.
Med tanke på hur långt bort antennen sitter är det kanske inte så konstigt att kontakten är så dålig här i Stockholm, jag vill minnas att det blir typ 8mil på höjden med jordens krökning från Stockholm till Frankfurt.

Postat: 31 december 2006, 17:14:35
av Minus
Så här står det på

Kjell & Co

Radiokontrollerade klockor, DCF 77
DCF klockorna styrs av en radiosignal (Långvåg - 77,5 kHz) som sänds ut från atomuret hos Physikalisch-Technischen Bundesanstalt (PTB) i Braunschweig, Tyskland.

Med DCF uppnås en gångnoggrannhet med ± 1 sek. på 1 milj. år. Noggrannheten får man av att utgå ifrån egenskaperna hos cesiumatomen.

Signalen styr även automatiskt växling mellan sommar- och vintertid.

DCF 77
DCF 77 är en förkortning där D står för deutchland, C för långvåg, F för Frankfurt och 77 för den frekvens man sänder på.

DCF-sändarens styrka är 50 kW, vilket ger en räckvidd på ca 200 mil. För Sverige innebär detta att signalen sträcker sig ungefär till Gävle.



Clas Ohlsson

Radiokontrollerade (RC) klockor ställer automatiskt exakt tid, även sommar- och vintertid! Radiokontrollerade klockor styrs av en tidssignal (långvåg 77,5 kHz) från atomuret i Braunschweig, Tyskland (noggrannhet ±1 sekund på 1 miljon år). Signalen avkodas och klockan justeras. Sändarens räckvidd är ca 2000 km d.v.s. norr om Umeå är den ej tillförlitlig.


Är det två sändare på samma frekvens ?

Postat: 31 december 2006, 17:26:43
av MadModder
kolla: http://www.vaxman.de/projects/dcf_anten ... tenna.html

Men jag tror inte det var en så bra upptäckt egentligen kom jag på. Han som byggt den bor 8 mil från sändaren :P

Postat: 31 december 2006, 19:44:56
av Stuggi
Chribbe76 skrev:Jag har en klocka med DCF77-mottagare och problemet är att den bara får kontakt i undantagsfall (som bäst får den kontakt 1 gång / vecka).
Ibland går den nästan 30sekunder fel pga att den inte har uppdaterats på en månad eller två.
Med tanke på hur långt bort antennen sitter är det kanske inte så konstigt att kontakten är så dålig här i Stockholm, jag vill minnas att det blir typ 8mil på höjden med jordens krökning från Stockholm till Frankfurt.
Underligt, för jag får in signalen hur bra som helst här i Jakobstad, som är ungefär lika lång norrut som umeå

Postat: 31 december 2006, 21:07:30
av Icecap
Jag har 100% täckning här i höjd med tokholm men jag kan bara ha klockan i källaren på ena väggen, har jag den på andra väggen som är vinklat ca: 90° går det inte, då får den inte signal. Detta gäller i mitt kontor i källaren, uppe i mitt trähus är det full täckning.

Postat: 31 december 2006, 21:31:42
av MadModder
Man ska rikta ferritstavens långsida mot frankfurt ;)

Bild

Postat: 31 december 2006, 22:57:34
av Marta
Har Du sett den här sidan? Där finns bl.a. en DCF-mottagare helt från scratch. Ett skolprojekt med fullständig dokumentation. Han har också gjort något med en färdig modul.