Sida 1 av 1
Elscheman ;var finns dom ?
Postat: 11 december 2006, 23:42:09
av rickard
Var ska jag börja leta ?? håller på o skruvar i hop en migsvets som jag pillade isär o byte 3st dioder i , nu när jag glömt hur alla sladdar skulle sitta o även postat en fråga här tidigare utan resultat ,tänkte jag att man kanske skulle kunna hitta elscheman någonstans på internet ,men jag har googlat runt lite o inte hittat något vettigt ...finns det överhuvetaget sådana elritningar att få tag på på internet tror ni? (det är en kempi svets) ..Fråga nummer 2: är det igentligen så farligt att koppla fel i en sådan diodbrygga/tyristorpaket. ?? nu måste jag snart bli färdig med svetsfan så ger detta inget resultat så blir det väll till o chansa på var sladdarna ska sitta o skulle det gå åt skogen så får jag väll slänga skiten i ett dike nånnstanns .,., tack på förhand

Postat: 11 december 2006, 23:51:09
av bearing
Bästa måste ju vara att fråga Kemppi om de kan ge dig schema, eller visa var det ska sitta.
Testa att lägga in ett sökord här:
http://www.google.se/search?hl=sv&q=sit ... %B6k&meta=
Postat: 12 december 2006, 00:37:59
av JimmyAndersson
Man blir genast lite fundersam. Hade du ingen tanke på att du kanske ville sätta tillbaka sladdarna igen när du plockade bort dem?

En ritning eller penna och tejp hade gjort att du kanske haft igång svetsen nu.
Men som det heter: "Det man inte har i huvudet, det finns på google".

Postat: 12 december 2006, 07:04:43
av Eddi
Fins det inget schema med i svetsen? På vår Kemppi svets finns det i en ficka brevid trådrullen.
Postat: 12 december 2006, 12:56:41
av Loial
Bara ett litet halv-OT tips vid felsökning:
Fotografera objektet med jämna mellanrum ur lite olika vinklar. Går snabbt och enkelt och löser MYCKET huvudbry när sakerna ska sättas ihop igen!
jojjomensan
Postat: 12 december 2006, 16:54:41
av rickard
visst skulle jag ha fotograferat ,det hade ju helt klart underlättat ,men men smart som man e trodde man ju att sladdarna helt logiskt skulle falla på plats !,, o iofs dom flesta gjorde det åxå ,, jaja lätt o vara efterklok . men iaf tror jag ju att om jag hade begripit lite bättre själva funktionen i diodbryggan så skulle det falla sig logiskt hur allt skulle sitta .. vad jag kommit fram till hitils e följande : det krävs fyra st dioder kopplade i en så kallad diodbrygga för att likrikta ut plus och minus ur ac ... rätt så långt eller? följdfråga: vad ska man med minus likströmen till i en svets .. vill man inte bara ha plus dc ut i tråden och 0 i jord hmmm ,, dvs e det rimligt att anta att några av dioderna ska kopplas från kanod till en annan diods annod eller vad nu igen dom olika ändarna hette
skulle det kunna vara så att det inte alls e kopplat i en brygga utan alla dioder till plusdc bara olika kräm med olika dioder ?? hmmm
Postat: 12 december 2006, 17:00:01
av danei
antingen plus eller minus kopplas till jord. Vilken det är beror på vad du svetsar. Och jag kommer inte ihåg vilket läga som är för vad. Men jag tror att men ska ha plus i elektroden normalt sett. Om man har flusstråd blir det bättre om man vänder på det.
javisst
Postat: 12 december 2006, 17:07:35
av rickard
fan det har du rätt i så e det på min esab att man vänder om man skulle vilja svetsa med flushtråd ... men hmmm in i en diodbrygga kommer +och- växelström ; ut kommer +och- likström ... är jag helt ute o cycklar om jag säger att inget utav dom dvs varken + eller - dc vill jag koppla till det som går till jordklämman på svetsen !?
Postat: 12 december 2006, 17:13:07
av danei
+ och - AC finns inte. om du har en svets till. Kan du inte kolla hur den är kopplad? Jag har inte grävt i min så jag vet om det är kopplat direkt från likriktar bryggan till jord.
Postat: 12 december 2006, 17:19:28
av prototypen
Är det en liten svets?, har du inte 6st dioder.
Plus och minus, ur diodbryggan får du plus och minus och sedan vad du kallar de och var var du ansluter är en annan sak. Plus har du i handtaget och återledaren är minus. 0 (volt) brukar man införa om man behöver dubbel spänning till någon apparat. Jord är en missbrukad term, det finns skyddsjord och jordplan, på en svets är det återledare och den är inte ansluten till skyddsjord (vore direkt farlig, tänk att svetsa något som är skyddsjordat utan återledare).
Det är ju lite ljusblått att riva isär och sedan tro att tillverkaren lägger ut sina innersta kopplingar till allmän beskådan på nätet, det är lagstiftning som tvingar mig att med varje installation bifoga ritningar (så att alla kan kopiera mig lättare) men jag lägger inte ut det på nätet (tänk om Coca Cola skulle lägga ut receptet på nätet)
Nog om detta, jag kan inte hjälpa då jag har en Filarc men du har nog lärt dig en läxa till nästa gång, att koppla fel kan kanske betyda lite brända komponenter och säkringar.
Om du kommer till mig så kan jag reda ut det mesta.
Prototypen
jodå
Postat: 12 december 2006, 18:01:23
av rickard
man får inte göra det för lätt för sig .,nu blir jag ju tvungen att lära mig hur det fungerar o det e ju bara positivt ,, haha men jag märker ju nu allt mer att jag saknar grundläggande kunskaper om el ,. men det misstänker jag att dom flesta elektriker åxå gör ,, iaf tror jag att jag fattat rätt att du menar att några av dioderna i paketet ,minst 4st är brygg kopplade för att få ut minus till återledaren och plus till handtaget ,,förövrigt består hela paketet av totalt elva dioder 8st små är paralellkopplade treochtre och två ..hänger ni med sedan 3st stora som jag inte e riktigt säker på .. hehe ja det e ju inte lätt o svara på det här det förstår jag .. men jag har nog kommit lite närmare en lösning nu iaf tacktack
Postat: 12 december 2006, 18:28:53
av gunne
Har du testat att ringa Kempi? Eller ringa en svetsservicefirma etc? Ofta är folk villiga att hjälpa...
Postat: 12 december 2006, 18:29:41
av Stuggi
Kolla om man kan polvända svetsen (för flusstråd). Annars skall det vara ganska straight forward.
Postat: 13 december 2006, 16:10:43
av Eddi
Vilken modell är det?