Sida 1 av 1

Kretskortstransformator

Postat: 24 mars 2004, 19:52:45
av Perrx
Om man köper en kretskortstransformator (tex http://www.elfa.se/elfa/produkter/se/7025.htm) Visst måste man likrikta och koppla till en konding om man vill få ut DC? Ungefär hur stor ska kondingen vara?

Postat: 24 mars 2004, 20:14:10
av cyr
Hur stor konding som behövs beror på hur mycket ström du ska ta ut och hur stort rippel du kan ha (hur jämn DC du behöver).

Men för att dra till med nåt, c:a 1000uF eller nåt sånt...

Om du behöver en väl bestämd och jämn spänning så behöver du nog också ha en spänningsregulator efter.

Postat: 25 mars 2004, 07:57:09
av Illuwatar
När det gäller val av elektrolyt brukar ett riktmärke på 1000uF per Ampere vara bra att gå efter. Sedan beror det lite på vad man skall driva, hur pass brumkänsligt det är. Spänningsregulator är bra att använda om stabilitet och brumfrihet är viktigt. Vid stora strömuttag där en ren spänning behövs (som exempelvis i slutsteg) kan en regulator vara lite svår att använda - då är det bara att ta så mycket uF som det bara går. Bättre för mycket än för lite.