Sida 1 av 1

Hur ta bort skyddslack från kretskort?

Postat: 13 november 2006, 22:16:19
av BadCash
Hej!

Har ett kretskort (Farthållarstyrenhet till en Saab 9000) som är belagt med en skyddslack på halva kortet. Eftersom kortet inte fungerar som det ska (farthållaren "trampar gasen i botten") tänkte jag göra som många på diverse Saab-forum föreslagit, nämligen löda om kortet. Men först måste jag få bort skyddslacken! Hur göra? Är det glasfiberborste som gäller eller finns det några andra smarta sätt? Var köper man annars en glasfiberborste?

Postat: 13 november 2006, 22:32:51
av Pjoms
Välkommen till forumet!
Många skyddslacker är genomlödningsbara, d.v.s. det går att löda direkt utan att ta bort lacken.
Ibland kan det dock bli lite rester av lacken kvar, men det kan man peta eller borsta bort innan man lägger på nytt tenn.
I elakare fall där en kraftigare lack användts är det nog "bara" att skrapa, ev. kan värme kanske hjälpa lite för att få det att mjukna.

Postat: 14 november 2006, 16:24:07
av Greensilver
Vad tror ni om Aceton?

Postat: 15 november 2006, 00:07:43
av Henry
Fungerar på vissa få men inte ett dugg på andra. Kan ibland tom behövas ordentliga lösningsmedel för vissa sorter och då tar det ändå en bra tid att lösa upp det.

Postat: 16 november 2006, 22:47:45
av PeotryD
Jag använder en glasfiberpenna, fungerar lysande....

Postat: 17 november 2006, 11:51:32
av $tiff
Jag har varit med om många flussmedel som löser upp skyddslack, och mer därtill, på mönsterkorten. Det var lite för starka grejer.
Hursomhelst, med lämpligt val av lösningsmedel så ska det gå bra. Ta det du har hemma, men tänk först och prova sedan, och glöm så klart inte att jobba i dragskåp med handskar och skyddsglasögon :wink:

Postat: 20 januari 2007, 17:41:36
av Jine
$tiff skrev:Jag har varit med om många flussmedel som löser upp skyddslack, och mer därtill, på mönsterkorten. Det var lite för starka grejer.
Hursomhelst, med lämpligt val av lösningsmedel så ska det gå bra. Ta det du har hemma, men tänk först och prova sedan, och glöm så klart inte att jobba i dragskåp med handskar och skyddsglasögon :wink:
Och givetvis har alla ett dragskåp ståendes i hallen? :O
Jobbade dock med sprayfärg/airbrush inomhus, det va inte så lyckat :P Aldrig igen.. Jag gick runt alldes snurrig i 2dagar :P Thinner och grejjer är starkt :P