Sida 1 av 1
DSP för nybörjare?
Postat: 22 augusti 2006, 21:25:52
av staffolainen
Hej!
Jag är sugen på att lära mig mer om dsp och signalbehandling och jag undrar ifall det finns några bra länktips för "nybörjare" om detta? Jag har googlat runt men de flesta siter man hittar kräver ganska stora förkunskaper.
Tack på förhand,
MVH
Staffan
Postat: 22 augusti 2006, 21:30:46
av cyr
Svårt att veta vilken nivå du är ute efter, men den här tyckte jag var väldigt bra när jag läste den:
http://www.dspguide.com/
Postat: 22 augusti 2006, 21:48:49
av staffolainen
Tackar, det verkar vara en bra och utförlig site. Bra att ha någon stans att börja. Jag har nämligen en ide att börja snida på en dopplerradar med ultraljud där en DSP ska få sköta utvärderingen(filtrering och KKR), mest för att damma av alla gamla kunskaper som man förträngt och för att det är kul att lära sig nya saker, men det känns som det kommer nog dröja några månader innan det hamnar under "projekt"-kategorin här på forumet...

Postat: 22 augusti 2006, 22:07:23
av bengt-re
Skall du köra DSP så bygg en FM-CW SONAR (SO= sound RA=Radio).
FM-modulera sändningen med en ramp.
Blanda mottagen och utsänt ljud.
FFT på blandningsprodukten
De kanaler du har svar i har du ekon på motsvarande avstånd
Postat: 22 augusti 2006, 22:19:52
av staffolainen
Ingen dum ide, tål att kluras på. Hade ide att köra AMFMCW.. hrm.. under prf:ens pulstid frekvensmodulerar man och sen försöker se vart i pulsen man fick ekot, såg på antus.org, där han skrev om naturens telekrigsföring, att fladdermössen använde den tekniken..

fast det är som sagt bara en svävande ide, måste kopplas upp med oscilloskop först och se om man verkligen tjänar nåt på att använda den tekniken. eventuellt skulle man kanske kunna skilja olika objekt från varandra beroende på våglängdens storlek och hur mycket de reflekterar tillbaka samt beroende vart i pulsen man träffar, när det gäller "äkta" radarstationer har ju kortare våglängd "större radarmålyta" men vet inte så mkt om hur ljudvågor beter sig i förhållande till mikrovågor.. och dessutom verkar ju ultraljudssändarna väldigt smalbandiga, men som sagt.. totalt ren teori, ej vetenskapligt beprövad, tål dock att undersökas..
Nån som har nåt bra tips på gratis kompilatorer, debugger, simulatorer, rekomendationer på processor att börja med etc? Vill helst koda i c/c++ eftersom de språken kan jag redan. Har dock aldrig meckat med asm eller microcontrollers.
Postat: 22 augusti 2006, 22:31:43
av bengt-re
Tekniken fungerar - nästan allt som fungerar för radar fungerar för sonar. Vågor är vågor - bara frekvensen och mediumet skiljer.
Finessen med FM-CW är att man med en såg sändareffekt får lång räckvidd på grund av att medeleffekten blir hög gentemot att pulsmodulera (då måste man hålla ner pulslängden för acceptabel närgräns och avståndsupplösning). Tekniken används både i radarsystem och sonar system (iofs med vatten som medium då, men tekniken blir den samma)
Postat: 22 augusti 2006, 23:19:00
av sodjan
> rekomendationer på processor att börja med etc?
Vilken budget har du ?
Som du kanske vet har Microchip en DSP serie (dsPIC30/33) och en sak
som är trevlig med den serien är att de finns i ner till 28-pin DIP
och för vanlig 5V matning. Båda dessa saker gör att de är rellativt
enkla att "labba" med i en hobby miljö.
Utveckling görs i MPLAB (utv.miljö "IDE") med C30 (C-kompilator för
dsPIC30/33).
C30 finns i en fri "Student Edition" med enbart lite enklare optimering
(efter 60 dagar) än i den version man betalar för.
Det finns även en hel del "libraries" till dsPIC/C30 för olika saker.
www.microchip.com har alla info.
Postat: 23 augusti 2006, 12:49:11
av staffolainen
Sodjan: dsPIC låter ju väldigt intressant, hittade även en c-kompilator som heter dsPICC efter lite googlande, erfarenheter?
Var går dessa kretar att köpa? eller är det sampla som gäller?
hittade dem inte hos elfa och måste erkänna att jag inte har överdriven koll på vilka elektronikleverantörer som finns idag. Prisklass spelar väl inte så stor roll för mig, visst, det ska ju ligga inom "hobby"-nivå såklart, men lägger hellre en hundring extra och får någonting som är lätt att lära sig, har bra dokumentation och är flexibelt.
/Staffan
Postat: 23 augusti 2006, 13:12:33
av sodjan
Ingen aning om vad dsPICC är.
Varför leta efter något annat när Microchip själva redan har en C-kompilator ?
Sen vet jag att en del börjar med assembler för dsPIC för att lära
sig ordentligt hur de fungerar.
ELFA har generellt ett väldigt soppigt Microchip sortiment.
Farnell är lite bättre, de har ca 30 dsPIC modeller men bara en i DIP (28-pin), resten är SMD.
Jag har en del olika DIP modeller liggandes, de har ingått när jag har
köpt större partier surplus kretsar. Jag kan säkert plocka fram något.
Sampling går naturligtsvis också "bra"...
Programmerare för dsPIC är lite mer knökigt.
Tyvärr saknar den Wisp628 som jag säljer stöd för dsPIC.
Alternativet som kostar lite mer, men är kanske bäst, är Microchips egen ICD2.
Fungerar och ger In-Curcuit Debugging.
Ett annat alternativ (som jag själv har en, men ej testat med dsPIC) är
EasyProg :
http://www.embedinc.com/easyprog/index.htm .
Ca 600:- för ett kit med frakt och allt. Ca 900:- färdigbyggd.
(USBProg från samma firma är tyvärr "Comming soon" fortfarande :
http://www.embedinc.com/products/eusb2/index.htm )
Sen finns det ICD2 "cloner" bl.a från Olimex och några från Asien.
Det lär även finnas simpla lösningar som styrs direkt från serie eller
parr port som påstår sig stödja dsPIC, men de intresserar i alla fall inte mig.
Postat: 23 augusti 2006, 17:39:00
av pheer
Jag har använt dsPIC lite och tycker att den är ganska trevlig. Den är ju inte så kraftfull jämför med en "riktig" dsp men om man jämför med en vanlig uc i samma kapsel så är den mycket bättre.
För programmering avnänder jag Microchips ICD2 och för kodning MPLAB+ASM30+C30.
Postat: 23 augusti 2006, 17:53:10
av sodjan
Dessutom, om man "blundar" för dsp-delarna av processorn (och av
instruktionsuppsättningen) så har man i princip en kraftfull "16-bitars-PIC".
Alltså ungefär det som PIC24 är, de finns dock inte i DIP (än)...
Postat: 23 augusti 2006, 18:22:58
av Andax
Staffolainen, kul att det är fler som är i ultraljud-tagen. Köpte precis ett par ultraljudssändare/mottagare och har labbat lite med dem (signalgenerator/oscilloskop).
Du kan se min tråd
http://www.elektronikforumet.com/forum/ ... highlight=
Ge gärna feedback vad du tror om metoden.
I ditt fall är det hastigheten du är ute efter att mäta eller avståndet?