Sida 1 av 1
Ledarkitektur
Postat: 9 juli 2006, 12:07:08
av Xerxes
Några verkligt fräna användningar av lysdioder i stor skala:
http://blog.wired.com/ledarchitecture/
'Ska bli intressant att se skylinen för en stor stad om 10-15 år, kommer nog se ut som ett gigantiskt tivoli.
Postat: 9 juli 2006, 15:18:07
av $tiff
Det var fint. Men det ser dyrt ut
Jag undrar hur pass sant det är att lysioder (i stor skala?) är kosnadseffektiva och energisnåla. Sist jag kollade efter så är lysrör effektivare än lysdioder. Sedan vet jag inte om lysrör i stor skala vinner över lysdioder,
Hade varit intressant att se lite siffror på detta.
Postat: 10 juli 2006, 18:30:37
av Illuwatar
Kanske de räknar in att lysdioder inte går sönder lika ofta som lysrör? Skall man dessutom switcha snabbt för att få rörliga mönster är nog LED's den rätta vägen att gå.
Det där vore något för Las Vegas - där finns det lampor så det räcker och blir över...
Postat: 10 juli 2006, 18:34:53
av vfr
Eftersom vi nu pratar mycket om framtiden så är det också rätt att se på utvecklingspotentialen för resp. teknik. LED-tekniken, speciellt vad gäller belysning, är fortfarande i början av sin utvecklingsfas och har nog betydligt mer framtida potential än lysrörstekniken. Det kommer säkert att bli en intressant utveckling vad gäller LED-belysning dom närmaste åren.