Sida 1 av 1

PADS Ecad Siemens

Postat: 30 januari 2026, 12:44:18
av ChristianS
Jag sitter på mitt jobb och sliter mitt hår med CAD mjukvaran PADS och PADS professional.
Har jobba med en rad olika program och alla har sin tröskel man skall över innan känner att flödet och smidgheten sitter på plats.
Har jobbat med Altium/Protel sedan 2000 ungefär och det har varit mitt primära och det har varit det smidigaste att jobba med.
Protel och tidiga versioner av altium hade väl sina egenheter det också men smidigheter med att generera underlag och annat är ganska lätt att ordna med automatiska filnamn och annat.

Tyvärr måste jag säga att jag kan inte för mitt liv att den gamla versionen PADS eller ny PADS prof. är något att hänga i julgranen.
Det går inte en dag utan att det är struligt och saker inte fungerar som det skall/förväntat utan support.

Undrar hur andra upplever detta CAD system eller är det jag som inte får grepp om det. :?:

Re: PADS Ecad Siemens

Postat: 30 januari 2026, 20:47:39
av psynoise
Vet inte hur just PADs är men Siemens/Mentors andra system och Cadence är en annan nivå än Altium. Används av större bolag för avancerade kretskort. Ofta tror jag även att dessa program blir skräddarsydda för varje kund och fungerar då lite olika.

Altium är enkelt att komma igång med. De andra två har jag aldrig lärt mig helt utan tagit hjälp av kollegor och heltids layoutare.