Sida 1 av 1

Transistortillverning

Postat: 22 januari 2026, 14:18:45
av alexanderson
Hur stor blir spridningen mellan olika exemplar ? Är BC549A, BC549B och BC549C selekterade från samma batch ?
Var spridningen större förr på den tiden som BC 107 var populär ?

Re: Transistortillverning

Postat: 22 januari 2026, 14:34:11
av Mickecarlsson
Vad jag fick veta av Siemens-säljarna på 80-talet (när jag jobbade på Telko) var att de tillverkade t.ex. 1 000 000 transistorer som BC549, dessa mättes av en maskin och klassades därefter som A, B eller C.

Edit: meningsuppbyggnad

Re: Transistortillverning

Postat: 22 januari 2026, 14:58:52
av rikkitikkitavi
På 80-talet hade de sämre kontroll över tillverkningsprocessen och stor spridning.

Men det är fullt möjligt att de inte orkar optimera småsignaltrissorna utan de blir vad de blir. Dyrare, större transistorer som ex Onsemis 1302/3281 audioslutstegstrissor är däremot väldigt konstanta i sina parametrar.

Det kan diffa ex 10-20% hfe mellan batcher men sällan mer. Trots att databladen ger rätt stora spann.

Troligen har Onsemi och Nexperia bättre koll än CDIL som gör samma fast kopia och billigare.

Men en bra kretslösning tar hänsyn till variationerna, även om man kanske måste speca vilken gaingrade man vill ha. Och vissa saker blir ju lättare ju högre eller lägre gain man har faktiskt.

Och vissa applikationer kräver matchning, ex diffsteg om man inte köper färdiga dubbeltransistorer som är matchade on-chip. Trevligt, men ofta dyrt.

Kan vara värt att köpa en påse och spendera en kväl med att matcha. Been there done that.

Mosfettar för utgångsteg, hopeless.... (mosfettar är hopplösa att paralellkoppla)

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 07:43:25
av Synesthesia
Jag minns att småtransistorer av A-varianterna var det som oftast satt i kommersiella produkter (i alla fall på 70 och 80-talet) medans B-varianterna var det man brukade köpa. A-varianterna kostade lika mycket eller ibland till och med mer så det var liksom ingen mening med att köpa A-varianterna.

På tal om Telko: Jag brukade köpa BC237B hos dem, det var den billigaste motsvarigheten till BC107B eller BC547B som de hade.

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 09:40:39
av LeCanard
Telko igen: Det var ett litet helvette att hitta en plats att parkera på St Eriksgatan….

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 09:52:11
av rikkitikkitavi
Handla komponenter i fysisk butik... hur gamla är ni :) ?

(Vi har Electrokit i Malmö...)

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 10:07:12
av RogerJoensson
-Tillräckligt! :)

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 10:10:35
av Glenn
Här är vi gamla som gatan..

Re: Transistortillverning

Postat: 23 januari 2026, 10:15:52
av petertub
rikkitikkitavi skrev: 23 januari 2026, 09:52:11 Handla komponenter i fysisk butik... hur gamla är ni :) ?

(Vi har Electrokit i Malmö...)
Jag har varit i elektrokits butik, liksom många andra butiker. Om man behöver något NU duger det inte med postorder.

Re: Transistortillverning

Postat: 25 januari 2026, 09:05:53
av hummel
rikkitikkitavi skrev: 23 januari 2026, 09:52:11 Handla komponenter i fysisk butik... hur gamla är ni :) ?

(Vi har Electrokit i Malmö...)
Vi hade 2 butiker med öppet på lördagar här, sedan försvann Elfa.

Re: Transistortillverning

Postat: 26 januari 2026, 13:34:32
av opampen
Handlade mycket komponenter på Telko S:t Eriksgatan på 70-80-talen. Trevlig butik och ett stort utbud. När det gäller transistorer var det BC107C, BC547B, BC557B (PNP).

Re: Transistortillverning

Postat: 26 januari 2026, 13:52:19
av Biker
På 70 talet var det flera miljoner BC107 som var defekta som lämnade nån fabrik.

I Sverige ledde det till att alla BC107or i en av polisens radiostationer fick bytas ut.

Ett jävla lödande tydligen

Re: Transistortillverning

Postat: 27 januari 2026, 14:10:38
av alexanderson
2N3819 har aldrig delats upp i tre underavdelningar som BF245.

Re: Transistortillverning

Postat: 27 januari 2026, 18:50:23
av TomasL
Jag gissar att trissor som låg utanför toleranserna fick ett nytt 2Nxyzw-nummer

Re: Transistortillverning

Postat: 4 februari 2026, 13:54:58
av gkar
alexanderson skrev: 22 januari 2026, 14:18:45 Hur stor blir spridningen mellan olika exemplar ? Är BC549A, BC549B och BC549C selekterade från samma batch ?
Kanske!
Ofta gör man som så att när processer/konstruktioner sprider kraftigt kör man selektering och klassar det man fått ut på olika sätt, t.ex. A, B & C eller olika hastigheter på processorer t.ex. När processerna/konstruktionerna blivit bättre tenderar man att kunna styra bättre mot det man vill ha, t.ex. snabbare processorer man får mer betalt för. I den diskreta transistorbranchen får man ofta lika mycket metalt för det olika modellerna, A, B & C. Då är det troligt att de flesta tillverkarna kan tillverka hela wafers/batcher med önskat gain och därmed också skippa att mäta upp så många transistorer. Ofta gör man bara stickprov eller stickprov på alla parametrar och kollar vissa oftare/mer sällan. Testningen är dyrare än kislet på enkla komponenter. T.ex. man kolla 25st transistorer på wafern från olika hörn, sprider de tillräckligt lite är hela wafern en BC547C t.ex.

Det kan vara svårt att veta om alla komponenter man fått är från samma batch. Vad nu en batch är? En wafer, en låda wafers, en lina?

Typiskt har man bäst processkontroll på mitten av en wafer, så om du får otestat kisel, välj de som är på mitten! Ibland kan man läsa av chippositionen på wafern i lite större kretsar och på så vis veta var på wafern chippet kommer ifrån. Ofta delar en grupp chip samma waferposition.

Man använder också teststrukturer t.ex. https://en.wikipedia.org/wiki/Ring_oscillator för att veta hur wafern blev.

Så för att svara på frågan, utan att veta mer om tillverkningsprocessen, vet du inget! :-)