Sida 1 av 1

Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 12 januari 2026, 23:56:25
av John Eriksson
Hej på alla.

Har sett i flertalet videos på YouTube att dom lägger en tunn och böjlig metallremsa runt slipade ytor på ex.vis en axel som skall spännas i tre eller flerbackars chuck. Fick i kväll en ide om att det borde vara möjligt att använda plåten i en ölburk eller någon annan burk för vätska eller kanske även sprayfärg. Huvudsaken att plåten är tunn så att det är lätt att böja runt axeln. Klippte upp en ölburk och kände på materialet, aluminium, som kändes mycket flexibelt och borde kunna fungera bra att skydda en slipad yta. Mätte tjockleken med skjutmått och kom fram till 0,5mm ca. Provade inte men kändes som att det vore möjligt.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 00:27:31
av 4kTRB
Smärgelduk kan fungera också. Gärna den sorten med vävd duk.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 00:32:12
av Glenn
Jag har sett just plåt från colaburkar och liknande användas för just det, men är inte den plåten lite tunn ?

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 02:48:43
av E Kafeman
Modern ölburk består av kalldragen aluminium med insidan belagd med en tunn plasthinna.
I botten och toppen är aluminiumet tjockare. Mitt på är burken 0,075 - 0,01 mm tjock. 4-5 år gamla ölburkar är ofta lite tjockare i plåten. Riktigt gamla ölburkar från 60-talet och tidigare var av tennplåt.
Den tunna plasthinnan inuti aluminiumburken går slipa bort men det är lite pilligt.
Plasten och aluminiumet i burken är båda "halare" material, har mindre ytfriktion än motsvarande yta av tennplåt från konservburk vanlig i fruktkonserver och burksoppor.
Den senare är oftast tjockare plåt och tål bättre att formas utan att spricka samt är lättare att löda.
Ibland händer det att jag behöver tillverka absolut RF-täta skärmburkar och då är fruktkonservburkar lätta att klippa till med hushållssax och lätta att hellöda i skarvar då ytorna redan är förtennade. Ta med magnet till mataffären för och testa vilka burkar som har magnetisk järnplåt.
Enklare så köper jag 0.1 mm aluminium, tennplåt och rosttrögt på rulle från AliX.
Är man ute efter att få låg glidfriktion så gör jag ofta som ovan nämnts, använder vattentålig förstärkt slipduk som även är lätt att limma mot andra ytor för att bättre hållas på plats.
Köper slipduk normalt från lokala järnhandeln men testade även här att beställa ett paket med olika slipdukar, från 300 till 3000 i korn från AliX.
Det var billigt så det slank med sådant i beställningen annars vill jag hellre köpa välkända slipduks-märken för att veta hur de fungerar och för bra livslängd.
Slipduken från Ali-X var dock helt ok för mina behov. 3D-printade gjutformar för att tillverka gjutformar där jag sedan gjöt större polykarbonat linser som sedan krävde mycket slipning och polering för att få optiskt slät yta. Har inte testat det innan, att använda 3D-printer för att tillverka gjutformar men det fungerade dugligt.
För den som vill testa, glöm inte rikligt med smält vax som penslas ut inuti gjutformen för fin och mindre trappstegad lins-yta och bra släppegenskaper samt vakumpumpa för att avgasa gjutplasten.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 09:48:28
av säter
John Eriksson skrev: 12 januari 2026, 23:56:25 Mätte tjockleken med skjutmått och kom fram till 0,5mm ca
Är en vanlig ölburk verkligen så tjock?

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 10:08:59
av danei
Nej, det är den definitivt inte.
IMG_2534.jpeg
Om man mäter falsen kanske man kan få det måttet. Men det är ju många lager plåt.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 10:27:23
av E Kafeman
Det är inte en modern ölburk. De är numera något tunnare än 0.11 mm på sidorna, inklusive plasthinnan.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 10:53:02
av Bjaellerud
Ang tunn plåt för olika ändamål.
Jag funderande på vad senapstuben var gjord av.
Så jag klippte upp den, när den var tom, vecklade ut och diskade.
Fick fram en fin plåtbit, mjuk och fin, omagnetisk, ej lödbar, så förmodligen en mjuk aluminium.
Lite tjockare än drickaburken, men kanske användbar till något.
Insidan var belagd med ngt plastmaterial rätt tjockt och var knepigt att slipa bort.
Bör funka bra om man vill ha material att skydda ytan på vid uppspänning.
Klippte remsor av senapsplåten, 10 mm, som försök, vilket då ger plåtremsor man kan använda som buntband.
Förr hade ju elektrikerna rullar med aluminiumband för ändamålet, fanns nog någon typ av lås, dvs innan det blev buntband av plast.

Ett förslag på saker som går att återvinna och bli användbara till något, fantasi krävs förstås.

Ja Kalles kaviar är väl av samma material......

Vill man ha lödbar tunnplåt gäller ju thinnerflaskor eller dunkar. Förtennad järnplåt.

Roysan

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 11:06:05
av hawkan
Vi ska väl tro på John som mätt ca 0.5 mm, eller?
Man kan använda egentligen vad som helst som skydd för en axel i chuck.
Maskeringstejp fulla antal varv då för att inte introducera excentricitet.
Tunn plåt virad runt axeln.
Man kan göra skydd som sitter på backarna och följer med de isf för axeln.
Är väl ungefär vad jag provat men det finns helt klart mer sätt.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 13:50:34
av 4kTRB
En vanlig krympslang? Funkar det att värma dit?
Eller en räfflad :)
Bild

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 17:33:59
av John Eriksson
Hej på alla.
Rättelse, tryckfelsnisse eller en slarvig John som skrev 0,5 mm. Mätte en till gång nu med micrometer och kom fram till ca 0.095 mm utan att putsa bort den lilla tunna plasten som det har skrivits om. Tyckte när jag mätte med skjutmått att 0,05 var lite väl tunt. Så nu får jag hoppas att det blir rätt denna gång.

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 18:01:16
av Bjaellerud
Mäta med skjutmått ja.
Var på BILTEMA en gång, skulle ha slipstift med 3 mm axel, inte 1/8 tum.
Det senare är 3,18 mm.
frågade en expert i personalen, och då drog han upp ett plastskjutmått och mätte genom påsen i vilken slipstiften låg.
Ja de är 3 mm tyckte han. Senare kunde jag se att de var 1/8 tum plus plastpåsen....
Suck bara att lägga tillbaka skiten i hyllan och gå därifrån.

Roysan

Re: Klippa upp en ölburk för att lägga mellan cuckbackar och arbetsstycke.

Postat: 13 januari 2026, 21:12:41
av GeekJoan
Köp shims plåt så kan du få tjocklek och material som passar dig.
https://www.empiro.se/all-products.html?Pagenum=1