Sida 1 av 1

Skarva/förlänga ledlist med vanlig kabel?

Postat: 26 november 2023, 19:34:57
av effo
Går det att löda på vanlig kabel på en ledlist för att förlänga den? Jag har en bokhylla som ser ut så här:
PXL_20231126_183007094.jpg
och skulle vilja ha en ledlist i överskåpen. Tanken var att köpa en 5m list och dela upp i tre delar (A, B och C) och så skarva ihop dem med en vanlig kabel ('bågarna' mellan A-B och B-C). Kommer det att fungera? Om inte, vad behöver jag göra?

Re: Skarva/förlänga ledlist med vanlig kabel?

Postat: 26 november 2023, 20:19:16
av N3M0
Det går utmärkt, har själv gjort det på flertalet RGB-LED-slingor.

Re: Skarva/förlänga ledlist med vanlig kabel?

Postat: 26 november 2023, 20:39:39
av Hobbyisten
Kolla bara att leddrivern (transformatorn) ger erforderlig effekt.

Re: Skarva/förlänga ledlist med vanlig kabel?

Postat: 26 november 2023, 20:48:53
av Nerre
Ja de ledlister jag har är det 4 ledare mellan, de platser där man kapar dem har lödöar på vardera sida om markeringen för att klippa.

De listerna är alltså RGB-lister där man kan styra färgen och ha olika typer av rinnande ljus. Är det bara lister som lyser antar jag att det räcker med två ledare.

Och om man kapar och skarvar ihop delarna lär ju drivern inte ha nåt problem, det blir ju inte fler lysdioder i ett sånt läge.

Re: Skarva/förlänga ledlist med vanlig kabel?

Postat: 26 november 2023, 20:57:20
av effo
Toppen, tack för svar!