Radiolyssnande, hur bra det är beror på den som står för lyssnandet.
Lite oklart vad filtret skulle utföra utöver vad som normalt förekommer i en radio-mottagare.
Radion, om det är lite seriös design, har alltid ett flertal funktioner för att anpassa de olika stegen med varandra vilket i sej kan ses som en slags filtrering.
Ingångssteget är normalt designat för att anpassas mot en antenn-impedans och det utförs oftast med spolar och kondensatorer, vilket gör att stegens impedans förändras för signaler utanför det designade frekvensområdet. Ibland kan det vara smalt designat, styrt av vilken station man lyssnar på med t.ex. 10dB bandbredd +/- 1 MHz.
Gissar att du med bandpass-filter tänker på något som man brukar kalla för bandselektor, ett slags extra förfilter som är mycket brett och som gör det du vill , täcker uppemot 30 MHz bandbredd. Ett sådant filter blir komplicerat om det ska byggas med konventionella komponenter och det blir svårt att få brant dämpning utanför bandet men absolut så går det bygga. Det är nog mer vanligt på sändarsidan med den typen av filter, för att dämpa harmonisk distorsion. För andra typer av radio förekommer även mekaniska filter som kan bandselektera effektivt. Finns t.ex. i de flesta WiFi, BT och GNSS radio-apparater.
På mottagarsidan är behovet normalt mindre för rundradio 88-108 MHz då kanalselekteringen oftast är fullt tillräcklig på annat sätt.
Konkreta bandselektorer, filter som kan välja bredare frekvensband, är rätt vanligt på mottagare för de olika kortvågsbanden. Nyttan är att man kan dämpa starka sändare utanför bandet man vill lyssna på, då det annars kan uppstå oönskade blandningsprodukter, så att sändare hörs på fel frekvenser eller att man överstyr ingångssteg så att den svagare stationen inte kommer fram.
Bandselektorer har av liknande skäl funnits för större central-antenner, där man tar emot TV och radio-signaler med antenn och kanske även fiber och parabol och återutsänder dessa på nya frekvenser i koaxkablar till en mängd lägenheter.
Bandselektorer kan man även hitta på mätinstrument. Spektrum-analysatorer har ofta sådana inbyggda eller finns de att köpa som externa enheter. Vanligen är det ett sätt att se till att utombandssignaler inte stör och det kan innebära att man helt skiftar ett flertal förstärkarsteg och blandare då kretsar designade för signaler under 10 MHz kanske inte är så bra designlösning för signaler över 10 GHz. I de flesta fall sker bandskift internt i mottagaren men t.ex. HP 8563E är en klassisk bandselektor som är lådan underst på detta foto:
HP-stack.jpg
Att komplettera en befintlig FM rundradio-design med band-selektor, det enda vettiga motivet jag kan tänka mej är om radiomottagningen blir störd av väldigt kraftig sändare som sänder strax ovan eller under 88-108 MHz. Det måste vara mycket kraftig sändare eller väldigt oselektiv radio-mottagare om det ska ge något.
En modern FM-radio har mycket integrerat i chip, yttre komponenter såsom spolar och transistorer är dyrt och tar onödig plats i tätt packade apparater.
Då kan det vara svårt att analysera hur ingångssteg är uppbyggda eller om man vill simulera nyttan av en yttre band-selektor.
Däremot kan man rätt lätt kolla på lite äldre radio-mottagare och se att redan antennen möter filter på radions ingång och det följs av sedan av ett flertal steg även om själva hf-steget endast har ett fåtal aktiva komponenter:
sensitive-fm-radio-tuner.gif
En passiv bandselektor som ingångssteg i denna kretsen ovan hade försämrat radio-funktionen.
Även om ett sådant filter enbart ska dämpa utanför önskade frekvensområde kommer det bli förluster inom bandet, vilket kostar försämrat SNR.
Förlusten kan inte kompenseras för i efterföljande steg.
>Hur pass mycket bättre skulle radiolyssnandet mellan 87MHz och 108MHz
bli med ett bandpassfilter med den bandbredden ?
Förutom i ett fåtal specialfall blir det en försämrad radio-mottagning av svaga radio-stationer med ett yttre bandpass-filter.
Hur det påverkar radio-lyssnandet är osäkert.
I många fall är även antennen i sej en bandselektor då dess förväntade impedans är frekvensberoende. En dipol som har karakteristisk impedans på 60 Ohm vid 100 MHz för att matcha ovan radios ingångssteg, har det inte vid 50 eller 200 MHz och ger därför sämre överföringsfunktion från antenn till ingångssteg vid dessa utombands frekvenser, vilket kan ses som ett bandpass-filter.