Sida 1 av 1

Discoljus lyser svagt

Postat: 13 mars 2022, 23:06:37
av LordTesla
Försöker få liv i ett discoljus som har 4st Led ”kannor” så att säga.

1 av dessa lyser svagt blått hela tiden, kunde först konstatera en kortis i den 4 poliga kabeln men att laga den gjorde inget.

Så misstänker nu att något på kretskortet gått sönder, den har 3 separata kretskort varav 1 är nätdel, 2 är styrning med knappar / display och 3 är matning till inviduell lampa.

Sitter en del elektriska kunskaper men inte när det kommer till finelektronik, men har konstaterat att lamporna matas av 12v, och har även mätt att det ligger 3v där det igentligen verkar ska ligga 6v på övriga kretsar.

Kretsen till lampa 2 verkar ge låg volt då de dioderna i lampan lyser svagt blått hela tiden, så kretsen som styr blåa färgen i dioderna är alltså svagt aktiv trots att alla andra färger / lampor är släckta.

Röd lampa 1.
Gul lampa 2.

Hur felsöker jag vidare?
Lär mig mer än gärna om dessa kretsar för framtida behov.

Re: Discoljus lyser svagt

Postat: 14 mars 2022, 01:32:07
av breflabb
Effekttransistorn kan ha gått sönder, eller kortis i någon av led dioderna.
Jämför med diod eller ohmmätning med en multimeter med dom två andra transistorerna.
Med strömmen avslagen :D

Re: Discoljus lyser svagt

Postat: 14 mars 2022, 09:34:54
av LordTesla
Ok tack 👍

Har provat byta plats på lampa 1 - 2 och problemet flyttar över till nästa lampa så problemet torde komma från matningen.

Hur Ohm mäter jag dessa?

Misstänkte själv transistorn då det är skillnad i V redan där.

Annars kan jag ta de värden jag får ut o lägga ut här.

Re: Discoljus lyser svagt

Postat: 14 mars 2022, 16:01:36
av LordTesla
Tack för hjälpen!

Mätte upp transistorn och den var defekt.

Nu ska jag bara lyckas beställa rätt 👍