Sida 1 av 1

Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 24 september 2021, 23:39:14
av CTL
Är det någon här som känner till webbsidor där man kan söka sig fram tlll rätt kontakt baserat på fysiska dimensioner? Alltså typ form, storlek, antal poler, geometri osv.
De produktsöksidor jag hittat utgår från tänkt användning, godkänd spänning och ström etc. men dessa känner man ju nödvändigvis inte till när man vill ersätta befintlig utrustning.

I detta fall söker jag beteckningen på en rektangulär kontakt cirka 9 x 4 mm med tre poler i en linje med 2,5 mm avstånd mellan stiften. Det finns en liten styrklack på ena långsidan men ingen låsning. Just denna används för 9 V AC, 200 mA, för strömförsörjning från en trafo (FRIWO 11.0751) och syftet är att hitta en ny strömförsörjning med samma kontakt. Är det någon som direkt vet vad det är för kontakt är jag tacksam för tips. Men i första hand svar på den generella frågan.

Förhoppningsfullt,

Re: Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 25 september 2021, 00:29:52
av hummel
Visa gärna en bild på kontakten då det hjälper att förstå vad du söker.

Re: Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 25 september 2021, 08:42:56
av Nerre
CTL skrev: 24 september 2021, 23:39:14 I detta fall söker jag beteckningen på en rektangulär kontakt cirka 9 x 4 mm med tre poler i en linje med 2,5 mm avstånd mellan stiften. Det finns en liten styrklack på ena långsidan men ingen låsning.
Det lär ju vara 2,54 mm delning snarare än 2,5.

Och jag vågar ju nästan slå vad om att det är nån variant av Molex. Men jag kan inte modellnamnen tillräckligt bra för att lista ut vilken sort.

Re: Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 27 september 2021, 23:45:04
av CTL
Har ordnat några bilder på kontakten. I mina sökningar har jag inte hittat någon Molex som ser ut så här men det kanske är en äldre typ?

Re: Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 28 september 2021, 12:45:37
av Nerre
Ah, var det den typen av kontakt. Jag gissar att den tyvärr är specialtillverkad just för den applikationen.

Re: Hitta kontaktdon baserat på fysiska dimensioner?

Postat: 1 oktober 2021, 23:01:59
av CTL
Jo, det är nog tyvärr som Nerre säger.
Tack till Nerre och er andra dryga hundratalet som har tittat på bilderna och övervägt att svara.