Jag hittade denna kanal på YouTube: MetalMusings. Det är uppenbarligen en svensk (Göteborgare ) som driver den. Rätt kul kille!
Innehåll: fräsning & svarvning, servon, LinuxCNC med mera. Även någon film om problem/service av liten grävmaskin.
Är det rentav någon som också finns här på forumet som driver kanalen tro?
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 29 maj 2021, 14:55:51
av tecno
Allas våran hawkan
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 29 maj 2021, 15:05:19
av arvidb
Kul!
Rätt många intressanta projekt på gång där. Rundmatningsbordet med Harmonic Drive, det påbörjade spindelprojektet med mera med mera. En hel massa gött!
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 29 maj 2021, 20:41:47
av hawkan
Hmm nu känns det nästan lite jobbigt
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 30 maj 2021, 00:21:52
av arvidb
Nää, varför då?
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 30 maj 2021, 07:45:36
av hawkan
Att läsa omdömen om vad jag gör är väl inte min styrka antar jag.
Roligt att du gillar det jag visar.
Ja jag försöker inte dölja när det blir fel, snarare är det bra youtubematerial när det kraschar eller går fel av olika skäl.
Tog en koll vilka videos som går bäst och det är överlag epoxigranit som går bäst även om det var något jag gjorde under en kort period.
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 30 maj 2021, 08:47:07
av John Eriksson
Hej på Er.
Jag har också hittat metalmushing på YT. ÄR också imponerad över det arbete som du lägger ner på både videos och det du gör mer dina maskiner, hur du bygger om och så vidare. Så fortsätt med dina videos. Har kopierat en av dina ideer just den med att sätta gasfjädrar på Z-axeln för att höja och sänka borrhuvudet å min Modig UBM-AM maskin som jag håller på att CNC konvertera.
Mvh John Eriksson i Bollnäs.
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 30 maj 2021, 12:08:02
av hawkan
Hej, ja sedär.
En av gasfjädrarna har gått sönder så de ska ersättas, ett par är på väg.
Det finns uppslag till videoar några månader fram och det brukar alltid dyka
upp grejor som man kan filma och göra en lite story om.
Nästa video blir lite annorlunda, blir mycket tjöt i den.
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 30 maj 2021, 15:08:01
av John Eriksson
Hej.
För min del blev det 3 st gasfjädrar från några skrotade Saab 9000 som, jag har "parallellkopplat" mellan fräshuvud och pelare. Sitter just st nu en 8,5 NM stegmotor på Z axel men den är för klen så jag tänker gå upp till minst 12 NM hållmoment. Dessa
saab gasfjädrar ger ett slag på ca 180 mm på fräshuvudet kanske i minsta laget men jag provar få se om jag måste öka slaget lite grand, i sånt fall blir det takhöjden som sätter gränsen.
Mvh John Eriksson i Bollnäs
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 1 juni 2021, 23:40:28
av arvidb
Tack för den här videon, den var intressant:
(Turning with the new spindle motor - Hur långt 1500 W räcker som spindelmotor i svarven utan växlar.)
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 2 juni 2021, 11:02:36
av hawkan
Ja det är ovärderligt att ha cnc-styrda maskiner när man måste modifiera sina cnc-styrda maskiner
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 2 juni 2021, 20:48:53
av arvidb
Kan tänka mig det! Det ser ut som en väldigt användbar och trevlig konvertering av svarven (och fräsen också för den delen).
Hur tycker du att det funkar med motorn nu såhär när det har gått ett tag? Kan du alltid köra spindeln på en och samma växel eller måste du byta ibland?
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 2 juni 2021, 21:05:23
av hawkan
Jag kör för det mesta på fyran. Men riktigt låga varv måste jag ändå växla ner, den har inte så mycket moment som behövs.
Servot är på väg upp till Z-axeln på fräsen. Men jag tvekar en del. Dels funkar både fräsen med stegmotorn på Z som det är idag, dels fungerar spindeln på svarven. Så varför byta? Känner jag för att byta gör jag väl det antar jag. En grej jag sett är att kylningen är mycket sämre på servot, det blir överhettat om jag maxar svarvningen en längre tid. Det gjorde aldrig asynkronmotorn, den har en liten men ändock fläkt i ändan som höll tempen i schack. Sedär, tillräcklig anledning för att byta haha. Svarven har varit ur drift snart ett halvår. Om jag får till det kommer en video i helgen som beskriver vad som händer med den. Jag har gjort jobbet men det är trögt att göra en video om det.
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 2 juni 2021, 21:23:21
av säter
arvidb skrev: ↑1 juni 2021, 23:40:28
Hur långt 1500 W räcker som spindelmotor i svarven utan växlar.)
Hur stor diameter klarar man på denna effekt?
Re: MetalMusings på YT - någon härifrån?
Postat: 2 juni 2021, 21:41:36
av hawkan
Jag tror det går in 220mm i diameter, sen får jag anpassa skärdata så den orkar med.