Sida 1 av 4
Trasig PSU till mixerbord [löst]
Postat: 2 januari 2021, 18:20:27
av eLGe
Hej har ett gammalt Soundtracks Topaz bord hemma som inte får ström. Det enda som verkar funka är strömmen till fantommatningen. Det ska komma +17v samt -17 volt till bordet, men det är helt dött. Har bytt ut ALLA komponenter nu förutom några motstånd (borde jag byta dem med?) men det funkar ändå inte. Har även "känt" på alla lödningar en gång till, samt letat efter skador på kortet. Den brända och fixade delen av kortet var fixat så innan felet uppkom (inte jag som gjort det).
Har någon nått tips på vad jag borde göra? Värt att nämna är att den högra bryggan (underifrån sett) ger ca 60v DC ut och den vänstra ger ca 30v DC trots att båda matas med 22v AC, ingen aning om det ska vara så... och 48v polen har ca 22v Dc.
IMG_0603.JPG
IMG_0595.JPG
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 18:27:27
av Glenn
Bytte du alla samtidigt eller gradvis ? ..lätt att elda upp nybytta komponenter när nåt annat är fel, specieltl på switchade nätdelar (som detta förvisso inte är)
Nåväl, det är ju en väldigt simpelt konstruerad linjär nätdel, har du mätt dej framåt från inkommande ström, genom likriktarna, fram till regulatorerna ? var tar det stopp ?
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 18:50:17
av HUGGBÄVERN
Det kan ju plötsligt gå strömmar genom de bränd/kolade områdena. Se till att rensa bort allt som är bränt, eller göra vad som behövs för eliminera krypströmmar.
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 18:57:18
av eLGe
Först bytte jag en av bryggorna (hade bara en hemma) egentligen vara båda bryggorna hela enligt min multimeter.. sen testade jag att byta regulatorerna och när inte det funkade så beställde jag två nya bryggor från elfa för att vara säker, när jag ändå skulle skicka efter från elfa köpte jag också nya kondingar och dioder för säkerhets skull och lödde i allt det på en gång.
hittade på ett schema nu iaf

verkar dock inte helt exakt (har inga kondingar på ac sidan av bryggorna)
psu-topaz.jpg
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 19:59:02
av eLGe
Glenn skrev: ↑2 januari 2021, 18:27:27
Nåväl, det är ju en väldigt simpelt konstruerad linjär nätdel, har du mätt dej framåt från inkommande ström, genom likriktarna, fram till regulatorerna ? var tar det stopp ?
Det ligger ström på regulatorernas inkommande iaf
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 20:06:47
av ffredrik
I så fall är där väl ström från utgången också?
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 20:08:50
av eLGe
nepp

Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 20:25:49
av slft
är r11 gömd bakom kondensatorn?
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 20:28:01
av eLGe
är r11 gömd bakom kondensatorn
japp
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 20:32:18
av peo007
Har du bytt regulatorerna också?
Matar du likriktarbryggan med 22 vac så kan du inte få 60 vdc ut från bryggan, Hur mäter du?
Eller är det tok-kortis på kretskortet.
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 21:04:31
av eLGe
japp alla regulatorer är nya. bytt ut alla komponenter utom motstånden. Kan de blivit skadade av för hög temp på lödkolv?
Jag mäter dc mellan + och - på bryggorna, jo får inte ihop hur det kan bli 60v
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 21:21:38
av malman
Felkopplad trafo?
Borde vara en lindning mellan pinne 1 och 2 på kontakten... och en annan lindning mellan pinne 3 och 4.... är det annan koppling har nog regulatorerna dött av överspänning.... de tål max 37V
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 21:25:31
av eLGe
testade att kasta om de två 22v ac paren, men det var ingen skillnad.
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 21:38:54
av peo007
Schemat och kretskortet stämmer ju inte riktigt med varandra, sedan på kretskortet under IC3 så står det D11 borde vara en diod men det ser ut som ett motstånd,
Är du säker på att du inte har förväxlat komponenter när du bytte allt.
Det skall mycket till innan motstånd tar skada av lödkolven.
Re: Trasig PSU till mixerbord
Postat: 2 januari 2021, 21:41:45
av peo007
Enklast är nog att löda loss de tre regulatorerna och kontrollmäta spänningarna sen.