Sida 1 av 1
Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 11:35:07
av Pitch73
Har ett par trasiga lampor i taket på maskinhallen som jag ska byta. Har en kartong med beg lampor där det är lite blandat (några hela, någon trasig) som jag fått en gång i tiden. Eftersom det är lite omständigt att byta lampan från backen vill jag vara säker på att den jag skruvar upp är hel och då är frågan hur tusan mäter man upp en sån lampa och går det ens?
Osram HQL 400W
De Luxe (MBF-U)
E40
Vissa av dom är märkta "gul" med tusch, vart kan man avläsa om det är gult eller vitt ljus (vill ha varmvitt)?
Finns ingen märkning alls på lamporna, vare sig på glaset eller på metallsockeln utan endast på förpackningarna och eftersom de inte är nya kan jag inte garantera att det är originalkartoner heller.

Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 11:40:36
av Castor
Har du ingen sockel så du kan prova dem innan du skruvar upp dem, då vet du ju säkert.
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 11:48:52
av Pitch73
Castor skrev: ↑12 november 2020, 11:40:36
Har du ingen sockel så du kan
prova dem innan du skruvar upp dem, då vet du ju säkert.
Nix, har tyvärr ingen lös armatur liggandes.
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 11:49:42
av Mizzarrogh
Borde ju iof kanske gå att se om intieringsfilamentet är helt med en multimeter tycker man.
(vill man testa dem i en sockel behöver man ju en barlast, eljest blir den garanterat förstörd)
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 20:53:40
av Bjaellerud
Börja med att motståndsmäta allihopa.
Finns det skillnader så mäter du något som har med att göra om de är hela eller ej.
Då vet du om de är mätbara, men inte vilket mätvärde som säger hel resp trasig.
Som sades, försök inte att skruva i dem direkt i en lamphållare, de kräver en stor drossel, som finns i armaturen för dessa ljuskällor.
Ang att spara trasiga saker.
Jag fick för många år sen besök av en granne, han hade bilen med sig och det lyste inte i ett halvljus.
Han hade en stor burk med billampor som han samlat i 26 år.
Det gick inte att hitta någon hel.
Varför inte slänga trasiga saker direkt och köpa nya att ha på lager istället.
Vet även att radio och TV-reparatörer hade för vana att spara alla utbytta transistorer dioder etc i en burk. Bra att ha om det inte finns nya hela att ta av.........öhh
Roy
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 12 november 2020, 21:08:03
av Mizzarrogh
Jag brukar spara dem ibland att återanvända sockeln till annat, riktigt gamla kondensatorer brukar jag använda höljet från om det går så att nya ser ut som de gamla om de skall sitta i en fin gammal radioapparat tex.
Hade förut en gammal armaturinsats från en sönderslagen parklykta jag hittade i någon container på jobbet att testa kvicksilverlampor med.
Om det hänt någonting med dem i kartong så brukar det vara att intieringsmekanismen gått om själva högtryckslampan är hel, brukar inte hända så mycket med dem annars.
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 15 april 2021, 07:28:16
av limpan4all
Bjaellerud: Helljustråden från gamla trasiga H4 lampor är fantastiska belastningsmotstånd med trevliga anslutningar, perfekta för krokodilkontakter, de tål väldigt mycket "skräp" och dom är gratis... Aldrig att jag slänger en H4 lampa som är "trasig".
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 15 april 2021, 10:03:40
av Henry
Finns det verkligen ett filament i dessa typer av lampor? Fått uppfattningen att de bara är en urladdningslampa som startas med en högspänning.
Har du en TIG så kan det nog ev gå att se om de är helt söndriga eller ej men iofs ändock nog ingen garanti att de fungerar ändå i armaturen sedan.
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 25 april 2021, 17:36:54
av Mizzarrogh
Inte i själva röret tror jag, men blandljuslampor brukar ha ett sidofilament.
Dock verkar inte alla ha det vad det verkar.
Edit, Du har rätt, det verkar faktiskt saknas på enklare lampor typ "Gatljus" och liknande, så troligen även på lampor avsedda för industribelysning gissar jag.
Då är det väl bara det att de inte kan tända utan hjälp som du säger...
Re: Går det att mäta en kvicksilverlampa?
Postat: 25 april 2021, 17:47:17
av Mizzarrogh
Dessa lampor behöver däremot ingen glimtändare eller liknande då de bör ha eget inbyggt motstånd samt pilotelektrod (vad jag vet).
Edit: däremot behöver de ju gå upp respektive ur en viss arbetstemperatur innan de kan fungera.