Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
watti
Inlägg: 403
Blev medlem: 13 oktober 2008, 15:42:35
Ort: Stockholm

Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av watti »

Hejsan! jo ska sänka taket i köket och tänkte fälla in 10 st sånna här där uppe, slipper ju sänka taket med mer en ca 3 cm
http://www.uttaget.se/hidealite1202down ... ath=67_113

har hört mycket gott om hide a lite.

Alla dessa 10 ska styras av en strömbrytare/Dimmer. Vad rekommenderas för transformator som orkar driva alla dessa? 20 x 10 = 200W

Funkar 2 eller 3 st sånna här tex? http://www.jula.se/dimbara-transformatorer-127636

Vad har man för dimmer sedan då? Bara vanlig för halogenlampor eller?

Hoppas någon förstår och kan hjälpa mig
//Mvh Simon :)
Användarvisningsbild
Purre
EF Sponsor
Inlägg: 5132
Blev medlem: 7 januari 2006, 18:19:15
Ort: Eskilstuna

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av Purre »

Samma och billigare:
http://www.elbutik.se/product.html/1201 ... ory_id=910

12V och snyggare:
http://www.elbutik.se/product.html/1590 ... ory_id=910

Slippa trafo och snyggare:
http://www.elbutik.se/product.html?prod ... ory_id=897

Billigare och slippa trafo:
http://www.elbutik.se/product.html?prod ... ory_id=886


Tänk sen också på värmen som blir så det är inte för trångt för lamporna.
Ang trafo skulle jag nog snarare hellre ta en för mycket än att ligga precis vad gäller effekten. Då blir den inte heller lika varm.
watti
Inlägg: 403
Blev medlem: 13 oktober 2008, 15:42:35
Ort: Stockholm

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av watti »

Tackar för svaret!

Alla utom 1202:an måste jag tyvärr sänka typ 10cm.. och då med boxar och stålreglar, Tror köket kommer kännas så litet + materialkostnad kommer dra iväg. Kändes ju så perfekt att bara slå upp några 2tum4 i taket och sänka ca 3 centimeter totalt. 5mm luftspalt krävs endast, det är ju de som är guld med dom

Så jag tror jag kör på dom, även så får jag ju koppla ihop 12v själv utan elektriker, han behöver ju bara komma och ansluta transformatorn sas.

Även fast den andra sidan var billigare så kostar frakten 80kr så blir i stort sätt samma pris.

Så vad rekommenderar ni för transformator och dimmer till detta paket?
Dennis_F
Inlägg: 383
Blev medlem: 8 januari 2007, 19:30:52
Ort: Piteå

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av Dennis_F »

Dimmer tycker jag att du tar en som passar in designmässigt med resten av köket. Men den måste såklart klara av elektroniska trafos.
Trafosarna väljer du efter effekt och var du ska sätta dem. Jag valde små runda från jula som gick att peta upp i hålen för spottarna. Lätt att byta ifall man behöver det och jag behövde inte göra några extra hål i taket :)
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27878
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av danei »

Jag ska renovera barrummet och vill ha likande tipps. Men jag är inne på dioder, lika bra att försöka få ner förbrukningen när man ändå monterar nytt. Men dimbara diodlampor verkar inte vara billiga direkt.
Uttaget
Inlägg: 2
Blev medlem: 1 november 2010, 20:00:54
Ort: Saltsjö-Boo
Kontakt:

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av Uttaget »

Hej Simon och Danei,

Jag heter Magnus Lundin och arbetar på Uttaget.

Forumreglerna förbjuder all typ av reklam, vilket gör det rätt svårt för mig att svara på era frågor, men jag gör ändå ett försök och hoppasatt de inte stänger av mig för det.

Bra Simon att du såg fraktskillnaden. Jag hoppas att ditt köp gick bra?

Danei - Jag antar att du menar Badrummet och inte Barrummet, annars får du gärna skicka bilder på ditt barrum, för ett sådant vill jag också ha! :)

Vi erbjuder ett set med dimbara diodlampor komplett med transformator, kopplingsbox, kablar och lampor (du kan välja mellan vitt, mjukt och blått ljus). Lamporna innehåller 3 diaoger styck, och hela paketet är totalt 30 dioder. Du kan sedan även köpa till en fjärrkontroll till dimmern om du vill det! Forumadministratörerna får helt enkelt plocka bort URLen till produkten om de tycker att jag spammar reklam, men du kan hitta vårt set här - http://www.uttaget.se/leddecklightcosa30kit-p-744.html

Om du letar efter något som är enkelt att montera, så har vi även enskilda dekorlampor med LED som bara fästs med 2 små skruvar - http://www.uttaget.se/smurfyleddekorbel ... p-746.html

Hoppas det gav svar på era frågor!

Önskar er en strålande höst/vinter.

Hälsningar,
Magnus på Uttaget.se
v-g
EF Sponsor
Inlägg: 7875
Blev medlem: 25 november 2005, 23:47:53
Ort: Kramforce

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av v-g »

Uttaget:Vi har rätt högt i tak, det vi är emot är folk som reggar sig enbart i syfte att sälja sina produkter givetvis får man informera om de produkter man har om de är uppe på tal.

För övrigt kan man lätt bli fast ;)
Uttaget
Inlägg: 2
Blev medlem: 1 november 2010, 20:00:54
Ort: Saltsjö-Boo
Kontakt:

Re: Hide a lite lampor + dimmer + transformator

Inlägg av Uttaget »

Stort tack v-g :)

Hoppas ha tid att både lära mig, och kanske också lära ut något här!

Mvh
Magnus
Skriv svar